SON DAKİKA: İstanbul’da 31 Ağustos’a kadar ağaçlık alanlara girmek yasaklandı

0
16
SON DAKİKA: İstanbul'da 31 Ağustos'a kadar ağaçlık alanlara girmek yasaklandı
SON DAKİKA: İstanbul'da 31 Ağustos'a kadar ağaçlık alanlara girmek yasaklandı

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, Meteoroloji Alan Müdürlüğü hava tahmin raporlarıyla bölgede mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri sebebiyle, İstanbul’da orman yangınlarının artabileceğinin değerlendirildiği ifade edildi.

Açıklamaya tarafından, orman yangınlarıyla mücadele zarfında İstanbul sınırları içerisinde bütün ağaçlık alanlarda uygulanacak kararlar şöyle:

“İstanbul ili sınırları içerisindeki ağaçlık alanlara girişler, 30 Temmuz 2021-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri gereğince yasaklanmıştır. İstanbul İl sınırları içerisinde bütün ağaçlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi şüphesiz yasaktır. Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola devretmek ve piknik yerine getirmek, mangal, semaver ve alev yakmak yasaktır.

Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi dahilinde olan köyler/mahalleler başta almak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler/mahalleler de dahil elde etmek üzere biçilen tarlada kalan kökler, bono-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

Orman alanı civarındaki tesislerle sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet sebebiyle oluşabilecek yangın riskine karşısında, önleyici tüm tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımıyla ilgili kuruluşlar (BEDAŞ, AYEDAŞ ve TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine aleyhinde her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

Bütün belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde yer alan çöp birleştirme alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşısında zorunlu meslek makinelerini hazırlanmış bulunduracaklardır.

İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Alan Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan yoklama ekipleri etkili bir şekilde gözetim ve teftiş yapacaklardır.

Zorunlu hallerde ilçe kaymakamlarımızın emriyle bütün halk ve özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

Yukarda belirtilen karar ve önlemlere tutarsız hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Canice Kanunu ve Kabahatler Kanunu gereğince yönetimle ilgili ve adli operasyon yapılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here