Son dakika: Kahramanmaraş’ta yangın söndürme uçağı düştü! Acı haber duyuruldu

0
9
Son dakika: Kahramanmaraş'ta yangın söndürme uçağı düştü! Acı haber duyuruldu
Son dakika: Kahramanmaraş'ta yangın söndürme uçağı düştü! Acı haber duyuruldu

Son dakika haberi: Kahramanmaraş Bertiz bölgesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. İhbar üstüne bölgeye fazla sayıda takım sevk edilirken, söndürme çalışmalarına havadan da yardım verildi. Orman Genel Müdürlüğü tarafından Rusya’dan kiralanan ve Adana Orman Alan Müdürlüğü hizmetinde kullanılan yangın söndürme uçağı ile Kahramanmaraş’taki orman yangınına müdahale sırasında irtibat kesildi, gerisinde uçak düştü.

8 PERSONEL YAŞAMINI YİTİRDİ

Rusya Savunma Bakanlığı kadar yapılan açıklamada, 5’i Rus, 3’ü Türk elde etmek üzere 8 personel yaşamını yitirdi. Uçakta 2 kaptan pilot, 1 navigatör, 1 radyo operatörü, 1 teknisyen ve 1 Türk pilotun olduğu öğrenildi. Bakanlık açıklamasında, “Be-200 uçağı Adana yakınlarında iniş yaparken düştü. Kazayı incelemek üzere bir takım kaza bölgesine gönderildi” sözlerine yer verdi.

“BİR VAKIT ÖNCE UÇAKLA İRTİBAT KESİLDİ”

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun yaptığı açıklamada, gün içerisinde Onikişubat ilçesi Ilıca Mahallesi Almalı mevkisindeki ağaçlık alanda şimşek isabet etmesi sonucu yangın çıktığını anımsattı. Orman yangına hem karadan keza de havadan müdahale edildiğini bildiren Coşkun, “Bölgeye uçak da sevk etmiştik ama bir vakit önce uçakla irtibat kesildi ve düştü. Şu lahza olay çok yeni. Uçağın düştüğü bölgeye fazla sayıda ekip gönderdik.” dedi.

“EKİPLERİMİZ OLAY YERİNE ULAŞMAYA ÇALIŞIYOR”

Uçağın Beşen Mahallesi Kısık Vadisi’nde düştüğünü kaydeden Coşkun, “Ekiplerimiz durum yerine ulaşmaya çalışıyor. Bölgede kara yolu laf konusu yok. Engebeli ve sarp bir arazi laf konusu. Ekiplerimizin kısa zamanda bölgeye ulaşmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

ADANA’DA TAYIN YAPMIŞTI

Düşen uçak Temmuz ayında Adana’nın Aladağ ilçesinde çıkan orman yangınına müdahalede atama almıştı. Beriev Be-200 yangın söndürme uçağı Beriev tarafından üretilen Rus yapımı bir amfibyen jet uçağı olarak geçiyor.

Uçak, yangın söndürme, arama kurtarma, deniz devriyesi, kargo ve yolcu taşımacılığı için planlanmış olup 12 ton su kapasitesine sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here