Son dakika… Külliye’de 15 Temmuz töreni! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kayda değer talimatlar

0
8
Son dakika... Külliye'de 15 Temmuz töreni! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kayda değer talimatlar
Son dakika... Külliye'de 15 Temmuz töreni! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kayda değer talimatlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) hain darbe girişiminin özel ses ve görsel efektlerle anlatılacağı 15 Temmuz Demokrasi Müzesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, açılışın ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kutlama Programı’na katıldı.

60f0564f214ed81c142194da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile 15 Temmuz Şehitler Abidesi’ne çiçek bırakmasının peşinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlara hitap etti.

“Aziz milletim” ifadesiyle konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sözlerimin hemen başında 15 Temmuz gecesi FETÖ’cü hainlerin kurşunları ve bombaları aşağıda son nefeslerini veren 251 şehidimize bir defa daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Aynı gece yaralanarak gazilikle müşerref olan kardeşlerimize Rabbim’den sağlık ve afiyet temenni ediyorum.” diye konuştu.

“15 Temmuz şehitlerimize borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amin desin hep pat diye yiğitler, Allahu Ekber gökten şehitler, amin, amin Allahu Ekber.” dizelerini aktararak, şunları kaydetti:

“Bin yıldır Anadolu’yu sonsuz vatanımız kılmak için bu toprakları kanlarıyla yoğuran kahramanlar silsilesine katılan 15 Temmuz şehitlerimize borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz. hemen şimdi açılışını yaptığımız 15 Temmuz Demokrasi Müzesi’ni onların aziz hatıralarını yaşatarak gelecek nesillerin bu büyük ihanet kalkışmasını daima hatırlamalarını, ibret almalarını temin etmek için yapı ettik. Birazcık gecikmeyle de olsa bu müzeyi milletimizin hizmetine sunarak ülkemizde demokrasi, hak, serbest, yargı mücadelesinin öyle basit kazanılmadığını bütün dünyaya kullanmak istedik.”

60f05e96214ed81c14219503

Müzede, 15 Temmuz hadisesinin “Türkiye ve Dünyada Darbeler”, “Bir Mermi Tehdidi”, “Karanlığa Atılmak”, “En Uzun Gece”, “İz Bırakanlar”, “Sala”, “Şehitlere Saygı”, “Demokrasi Nöbetleri” başlıkları altında 8 ayrı temayla 8 bambaşka salonda anlatıldığını dile getiren Erdoğan, “Müzemizde 15 Temmuz gecesi milletimizin sergilediği o direniş ve ertesi gün parlak Türkiye’ye nasıl ulaşıldığı dijital teknolojiler yardımıyla ziyaretçilere gösterilecek.” diye konuştu.

Müzenin salonları ve diğer üniteleriyle bu büyük mücadelenin simge mekanlarından biri olacağını söyleyen Erdoğan, “Yaklaşık 66 bin metrekarelik müze bölümü, 57 metreye 75 metrelik elips kubbesi, açık hava vadili 93 bin metrekarelik peyzaj alanı, 809 araçlık otoparkı ile bu eser inşallah şehitlerimizin hatırasını hep yaşatacaktır. Kubbe bölümü dışarıya tamamının yerin aşağıda bulunması ve dünyada birincil kez bütün kapalı alanların salgın tehdidine karşısında ozon teknolojisiyle temizleniyor olması da müzemizin öteki özellikleridir.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzenin tasarlanmasında ve inşasında emeği geçen bütün kurumlarla birlikte mimarından mühendisine, işçisine bütün çalışanları tebrik etti.

“Rabbim’den bir daha milletimizi 15 Temmuz gibi imtihanlara maruz bırakmamasını diliyorum.” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin benzer ihanetlere uğramaması için FETÖ öncelikle edinmek üzere tüm terör örgütlerine; sıcacık, açık her türlü fitne, fesat odaklarına, varlığımıza ve birliğimize kasteden bütün tehditlere aleyhinde teyakkuz halinde olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

60f05e95214ed81c14219501

15 Temmuz’un gerisinde milletin 27 gün süreyle 81 vilayetin tamamında 24 saat kesintisiz sürdürdüğü demokrasi nöbetlerine katılan vatandaşlara teşekkür eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu nöbetler ülkemizin istiklaline ve istikbaline göz dikenlere ‘topunuz birdenbire gelin’ diyerek meydan okuduğumuz bir başka destan olmuştur. İhanet nöbetini FETÖ’nün bırakıp PKK’nın devraldığı, onun bırakıp DEAŞ’ın devreye girdiği, onların yetmediği yerde başkalarının sahne aldığı bu dönemin amacı Türkiye’ye diz çöktürmek, Türk milletini esir etmekti. Bu ihanet zincirinde her şeyi düşünen, her şeyi inceden inceye planlayanlar tek bir şeyi hesaba katmamışlardı, evet, bu büyük oyunu kuranlar Türk milletinin ülkesini ve devletini canı pahasına koruyacağını, en modern savaş araçlarının karşı göğsünü siper ederek ezanına, bayrağına, Meclisine, Cumhurbaşkanına sahip çıkacağını hesap etmemişlerdi.

60f05e95214ed81c142194ff

Bir şeyi daha hesap etmemişlerdi, o da Rabbimiz böylece buyuruyor ‘Ve mekeru ve mekerallah, vallahu hayrul makirin’ hesapların üstünde Allah’ın da bir hesabı vardır. İşte Allah’ın hesabı tüm hesapların üstündeydi ve o hesabı bunlar hiç düşünmemişlerdi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin FETÖ’nün ya da kendini onun sahibi zannedenlerin yok, Türk milletinin ordusu olduğunu düşünememişlerdi. Bizim milletimiz tarih her tarafında sayısız kez ‘Her şey bitti’ denildiği anda az kalsın küllerinden bitmiş doğarak fazla daha büyük atılımlar içerisine girmiş bir millettir. Hamdolsun 15 Temmuz gecesi benzer dirayeti, benzer kararlılığı, benzer azmi, benzer cesareti bir kere daha göstermiştir. Ayrıca de böylece bir göstermiştir fakat tüm dünyanın ağzı açık kalmıştır.”

15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü dolayısıyla, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlara hitap eden Erdoğan, darbe girişimi gecesinde şehitler tepesini anlamsız bırakmamak için sokaklara meydana çıkan, yolları dolduran, darbecileri önüne katıp kovalayan kahramanlar bir uçtan bir uca Türkiye’nin geçilmez olduğunun bir defa daha görüldüğünü belirtti.

Elbette her büyük uğraş gibi burada da kayıpların olduğunu, FETÖ’cü alçaklar göre şehit edilen 251 kişinin her birinin hikayesinin kimsesiz bu millete ilham verecek ayrıntılarla dolu bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, “İşte bunlarda birisi de Ömer Halisdemir kardeşimizdi. Kendi yakın çalışma arkadaşlarımdan Erol Olçok bunlardan bir tanesiydi. Prof. Dr. İlhan Varank da bunlardan bir tanesiydi.” ifadesini kullandı.

Dağıtılmış vesilelerle şahsen tanıştığı, görüştüğü kardeşlerinden şehitlik makamına uğurladıklarının olduğunu anlatan Erdoğan, karşıdaki cadde üstünde böylece çok şehidin olduğunu dile getirdi.

Tek bir damlası bile boşa akmayan bu kanları vatan topraklarına vurdukları yeni istiklal mühürleri olarak gördüklerini aktaran Erdoğan, İstiklal Marşı’ndan “Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda, şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda, canı cananı bütün varımı alsın da hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.” dizelerini okudu.

“Havalimanındaki onbinler oraya şehadet için gelmişlerdi”

“Allah şahittir, milletim de muhakkak olsun ancak eğer o gece darbeciler Marmaris’te veya İstanbul’da, Atatürk Havalimanı’nda karşımıza dikilselerdi şahadete yürümek için bir lahza bile bocalama etmeyecektim.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü, havalimanındaki onbinler oraya şehadet için gelmişlerdi. Hiçbir tereddütleri olmadığını gözlerimle görmüş ve o hatıra yaşıyor gibiydim. Nasıl o gece TBMM’ye ulaşabilen milletvekillerimiz ‘Öleceğiz fakat burayı terk etmeyeceğiz.’ demişlerse, nasıl Genelkurmay ve TBMM önünde, Külliyenin etrafında, Ankara Güvenlik Müdürlüğünde, İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde, Üsküdar’da, Saraçhane’de onbinlerce vatandaşımız az kalsın şehadet sırasına girmişse, nasıl ülkemizin dört bir yanında milyonlarca kalp benzer kasıt ile harekete geçmişse, nasıl dünyanın dört bir yanında yüzlerce milyon kalp ülkemiz için duaya durmuşsa, nasıl hemen şimdi bıyıkları terlememiş delikanlılardan pirifanilik mertebesine ulaşmış büyüklerimize değin bir halk topyekun kıyamete kalkmışsa, işte biz de benzer hissiyat içindeydik.”

Şehitlik mertebesi

Erdoğan, “şehitler ölmez” ifadesinin kendileri için kuru bir slogan olmadığını, uğruna her şeylerini feda edebilecekleri bir inanç akidesi olduğunu vurguladı.

Her şey gibi şehitliğin de nasip işi olduğunu dile getiren Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“15 Temmuz gecesi bu şerefe nail olan kardeşlerimize gıptayla bakıyoruz. Ne mutlu size, ne mutlu eşlerinize, ne mutlu annelerinize, babalarınıza, evlatlarınıza, ne mutlu, ne mutlu size oysa sevgililer sevgilisine komşu oldunuz. Ne mutlu size fakat geriden gelecek olanları, cennette karşılayacaksınız. Onları her hatırlayışımızda, geride bıraktıkları emanetleriyle her karşılaşmamızda, gazilerimizle her bir araya gelişimizde aynı duyguyu her zaman yaşıyoruz. Rabbimiz bize bu makamı nasip etmediğine göre bu dünyada yapmamız gereken işler, yerine getirmemiz gereken vazifeler var demektir. İşte bu hoşgörüyle ve şehitlerimize değerinde olabilmek için onların uğruna canlarını feda ettikleri ülkemizi kuvvetlendirmek, büyütmek, ilerletmek, vatanımızın bütünlüğünü gözetmek, milletimizin parlak ve müreffeh geleceğini yapı etmek gayesiyle gece gündüz çalışıyoruz, çalışacağız. İnşallah büyük ve dinç Türkiye hedefine ulaşana kadar da durup dinlenmeden mücadeleyi sürdüreceğiz.”

Erdoğan, Allah’ın yardımı ve milletin desteğiyle önlerine çıkartılan engelleri birer birer aşarak, tuzakları birer birer bozarak hedeflerine içten yürüdüklerini bildirdi.

“Kritik yol ayrımlarının çoğunu geride bıraktık. Derhal önümüzde 2023 hedeflerimize Cumhur İttifakı olarak o bütünleştirdiğimiz son bir eşik var. Onu da aştığımızda artık ülke ve ırk olarak yeni bir döneme giriyoruz.” ifadesini kullanan Erdoğan, Türkiye’yi bu seviyeye getirdiklerinde şehitlere layık olabilmenin sevincine ve huzuruna kavuşacaklarını açıklama etti.

Türkiye’nin tarihi baştan başa böylece çok saldırıya, öyle fazla tuzağa maruz kaldığını anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Milletimiz için vatanımızı gözetmek ya da hakkımızı edinmek gayesiyle uğraş etmek, bu uğurda şehitler saptamak adeta ekmek yemek, su içmek kadar natürel şeylerdir. Böylesine büyük bir uğraş müktesebatına sahip insanlar, gerektiğinde düşmanını affetmesini de gerektiğinde yeni ittifaklar kurmasını da bilir lakin bu milletin asla affetmeyeceği bir şey varsa o da kendi içinden çıkan hainlerin yaptığı ihanetlerdir. Bu ahali ihaneti affetmez, haini de affetmez, hainlerin arkasından duranları da affetmez. Sözde, kendi aklınca onları kullanarak siyasi çıkar devşirmeye kalkan mülevvesleri de affetmez. İşte bunun için diyoruz ancak ne olursa olsun FETÖ’nün son ferdi de etkisiz hale getirilene, cezasını çekene, ülkenin ve milletin kazan defterinden düşürülene değin mücadelemiz sürecektir. Bir kere daha altını çizerek açıklama ediyorum. Millete tabanca çekenin, milletin kanını dökenin, milletin bayrağına ve ezanına göz dikenin, milletin geleceğini karartmaya kalkanın affı da olmaz müsamahası da olmaz. Devleti karanlık mahfillerin emrine arzetmek için çalışanın affı da olmaz müsamahası da olmaz. Ülkenin geleceğini karartma pahasına kendine ya da içinde yer aldığı gruba ikbal devşirme peşine düşenin affı da olmaz müsamahası da olmaz. Gerekirse kan kusar, kızılcık şerbeti içtik deriz. Ama ülkemizi ve milletimizi böyle bir ayıbın içine sokmayız.

Dışarıda veya içeride her kim FETÖ’cülerle, PKK’lılarla veya diğer terör örgütleriyle ilgili adalet, hukuk, adalet edebiyatı yapıyorsa bilin ama kafasının ardındaki ülkemiz ve milletimizle ilgili karanlık bir amaç vardır. Bize bu şekilde nasihat çekenler var. O nasihati kendinize saklayın. Biz ne yaptığımızı, ne yapacağımızı gayet iyi biliyoruz. Paraları yokmuş, paraları kalmamış. Onların paraları stoktadır. Onların nerede, ne olduğu bellidir. Bu bizim daima deneyerek doğruluğunu gördüğümüz şaşmaz bir ölçüdür.”

Açılışı yapılan 15 Temmuz Demokrasi Müzesi’nin ülkeye ve millete hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, eserin ortaya çıkmasında emeği geçenleri tebrik etti.

Erdoğan, “Pazartesi, salı bir Kıbrıs yolculuğumuz olacak. Devlet bey ile birlikte geniş bir ekip inşallah orada olacağız. Kurban Bayramı namazımızı da Kuzey Kıbrıs’ta kılacak ve merasimlere orada katılacağız. Yolumuz açık olsun, bayramımız şimdiden kutsal olsun.” dedi.

Notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması öncesinde hürmet duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Peşinde Ahali Camii İmam Hatibi Adem Kemaneci Kur’lahza-ı Kerim okudu.

Erdoğan’ın konuşmasının gerisinde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş dua etti.

Vatandaşlara günün anısına PTT göre bastırılan ve üzerinde “Türkiye Geçilmez” ifadesinin yer aldığı pullar armağan edildi. Erdoğan, konuşması ardından bir takım vatandaşlarla anı fotoğrafı çektirdi.

Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile şehit yakınları ve gaziler katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here