Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Borsa ve dolardan uyarı çeken tepki

0
10
Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Borsa ve dolardan uyarı çeken tepki
Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Borsa ve dolardan uyarı çeken tepki

Son dakika haberi: Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası beklentilere paralel karar verdi. PPK toplantısı sonrası duyurulan son dakika faiz kararına kadar; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 19 düzeyinde değişmez tuttu.

ENFLASON VE FİYAT İSTİKRARI MESAJI

Merkez Bankası enflasyonda bariz düşüş sağlanan dek sıkı duruş sürecek ve fiyat istikrarı içim bütün araçlar kullanılmaya devam edilecek mesajı verdi. 

FAİZ KARARINA DOLARIN İLK TEPKİSİ

Merkez Bankası’nın beklentiler kapsamında gelen faizleri değiştirmeme kararıyla birlikte 8,55’in altına çekilen dolar/TL, 8,53’e dek geriledi. euro/TL, 10,03’ün aşağıda değerleniyor. Böylece Türk Lirası, dolar ve euro karşı bugün yüzde 1’in üstünde güçlendi.

Hafta her tarafında 8,65 civarında  değerlenen dolar/TL kuru, karar öncesinde 8,55 seviyelerine dek çekilmişti. Faiz kararı açıklanmadan dakikalar önce 8,58’lerdeki kur 8,53’ün altına dek geriledi. Euro/TL ise 10,0295’e çekildi. 

Karar öncesinde yüzde 1,2 civarı primli seyreden BİST 100 Endeksi, kararla birlikte kazanımlarını bir tedarik daha artırdı. BİST 100, saat 14:16’da yüzde 1,68 artışla 1.434 puandan girdi.

DOLAR ENDEKSİ’NDEKİ ÇEKİLME DE TL’YE TAKVIYE OLUYOR

Kur, dün ABD’ enflasyon verisinin aylık bazda sınırlı da olsa düşüş göstermesiyle birlikte 8,66’dan 8,62 düzeyine çekilmişti. Dolar/TL’de dün yaşanan çekilmede Dolar Endeksi’nde yaşanan düşüş etkin oldu. Geçen Günkü enflasyon verisinin arkasında ABD Dolar Endeksi, bir haftalık yükselişine ara verdi ve endeks 93 seviyesi altına geriledi. Dolar Endeksi bugün öğle saatleri itibarıyla 92,88 düzeyinde.

İŞTE MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARININ AYRINTILARI

Para Politikası Kurulu (Komite), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde değişmez tutulmasına karar vermiştir.

Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde aşılamanın hızlanması küresel ekonomide toparlanma sürecini desteklemektedir. bununla beraber, aşılama programlarında ilerleme kaydeden ekonomiler kısıtlamaları hafifleterek iktisadi faaliyette daha güçlü bir performans sergilemektedir. Küresel talepteki çabuk toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bir takım sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte imalatçı ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Esas tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel yiyecek fiyatları üstüne negatif yansımaları görülmektedir. Yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentilerinin milletlerarası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır.

Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin üçüncü çeyrekte dış talebin de etkisiyle dinç seyrettiğine dikkat çekici etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanması salgından negatif etkilenen hizmetler ve turizm sektörlerinin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengelenmiş bir bileşimle sürdürülmesine ihtimal tanımaktadır. Ticari krediler ılımlı bir seyir izlemektedir. Son dönemde açılım ve askıya alınmış talebe alt olarak yükselme gösteren kişisel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için alınan makroihtiyati tedbirlerin yeterliliği izlenmektedir. Olumlu dış talep koşulları ve uygulanmakta olan sıkı para politikası cari işlemler dengesini fazla etkilemektedir. İhracattaki dinç artma eğilimi ve aşılamadaki kaslı ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasıyla yılın geri kalanında cari işlemler hesabının artı vermesi beklenmektedir. Cari işlemler dengesinde görülen iyileşme eğilimi fiyat istikrarı hedefi için siklet talep etmektedir. 

Son dönemde ithalat fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışların yanı sıra, istek koşulları, bir takım sektörlerdeki arz kısıtları, açılmanın etkisiyle yaz aylarında enflasyonda görülebilecek oynaklıklar ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde tehlike oluşturmaya devam etmektedir. Uluslararası tarımsal emtia ve gıda fiyatlarındaki yüksek seviyelere ek olarak, bir takım ürünlerde iklim koşulları kaynaklı talep yönü olan etkilerin açılım etkileriyle birleşmesiyle Temmuz ayında yiyecek fiyatlarında gözlenen artış, enflasyondaki yükselişte belirleyici olmuştur. bundan başka, finansal sıkılaştırmanın krediler ve iç istek üzerindeki yavaşlatıcı etkileri gözlenmektedir. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Enflasyon Raporu varsayım patikasındaki belirgin düşüş sağlanana dek para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

TCMB, fiyat istikrarı esas amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe göze çarpan eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya değin politika faizi, kuvvetli dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üstünde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, zıt para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin büyüme eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve mali istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, imal ve istihdam artışının dinç ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için yerinde zemin oluşacaktır.

Komite, kararlarını transparan, öngörülebilir ve data odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Görüşme Özeti beş çalışma günü içinde yayımlanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here