Son dakika… NASA duyurdu: Sorun çözüldü

0
7
Son dakika... NASA duyurdu: Sorun çözüldü
Son dakika... NASA duyurdu: Sorun çözüldü

NASA’dan yapılan açıklamada, başlangıçta sorunun kaynağının 1980’lerden kalma bir bilgisayar olduğunun sanıldığı oysa yedek bilgisayarın devreye sokulmasından sonradan sorunun devam etmesi üzerine komuta ve data biriminde bazı parçaların değiştirildiği kaydedildi.

Açıklamada, laf konusu bilgisayarların her yerde çalışmaya başladığı bildirilerek, Hubble Uzay Teleskobu’nun işlevine devam edileceği açıklama edildi.

NASA’dan 16 Haziran’da yapılan açıklamada, bilim aygıtlarını kontrol eden 1980’lerden kalma bir bilgisayarın, bellek kartındaki muhtemel kötüleşme sebebiyle çalışmadığı, buna emrindeki olarak teleskop üstünde yer alan kamera ve öteki enstrümanların tehlikesiz modda bekletildiği kaydedilmişti.

60f1c87dc8c37310a479ef27

NASA’nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScl) ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, uzaya fırlatıldığı 1990’dan bu yanlamasına dünya etki alanında uzay gözlemleri yapıyor.

Şimdiye kadar 1,5 milyondan artı gözlem yapan ve artık emekliye ayrılması beklenen Hubble’ın yerine NASA’nın, Avrupa ve Kanada uzay ajansları ile geliştirdiği yeni cins James Webb Uzay Teleskobu’nu kasımda dünyanın yaklaşık 1,5 milyon kilometre uzağındaki bir noktaya fırlatması planlanıyor.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here