Son dakika: Peş peşe afetler sonrası kritik sözler! Mevsimler yer mi değiştirdi? Prof. Mikdat Kadıoğlu yanıtladı

0
3
Son dakika: Peş peşe afetler sonrası kritik sözler! Mevsimler yer mi değiştirdi? Prof. Mikdat Kadıoğlu yanıtladı
Son dakika: Peş peşe afetler sonrası kritik sözler! Mevsimler yer mi değiştirdi? Prof. Mikdat Kadıoğlu yanıtladı

Prof. Mikdat Kadıoğlu, CNN TÜRK yayınında hava olaylarındaki değişimi ve yaz sağanaklarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kanada’da sıcaklıktan yaklaşık 1000 kişi ölüyor, Türkiye’de barajlar doluyor, sel felaketi almış başını gidiyor… Almanya’da 1000’e yakın birey hayatını kaybetti. Çin’de, ‘1 yılda yağması gereken yağmur 1 günde yağdı’ deniyor. Uzmanların yaptığı ilk açıklama ‘küresel ısınma’ veya ‘iklim değişikliği’ oluyor… Her şey küresel ısınma mıdır?

Son dakika: Peş peşe afetler sonrası kritik sözler Mevsimler yer mi değiştirdi Prof. Mikdat Kadıoğlu yanıtladı

İşte Prof. Mikdat Kadıoğlu’nun açıklamaları…

Bu işin basit tarafı. Ayrıntılı incelemezsen meteorolojik olayları… Her birinin değişik yaradılış şekli var. Kimi yerde daha sıcak, kimi yerde sulu, kimi yerde kurak var. Hepsini iklim değişikliğine bağlayıp kolayca çıkabiliyoruz.

2 gün verimsiz oluyor, İstanbul’da diyelim fakat kışın başında verimsiz geçiyor… İklim değişti diyoruz. Yağmur başlıyor bu sefer ‘kuraklık’ demekten vazgeçiyoruz, diğer yere bakıyoruz. İklim değişikliği bitti mi oluyor? Bu işin kolayı. İklim alt değişiyor. Sel olan, kuraklık olan yerlerde hazırlık yapmazsak daha da etkileneceğiz. Kırılgan bir altyapımız var. Mazgal olmaması, yollarda su birikiyor. Yanlardan su akıp gidiyor. Altyapısı olmayan yerler bu yağışlardan daha fazla etkilenecek.

class=’cf’>

Yağış bir kaynak, insan bir herif. Bunun kaynağı aşırı yağış cilalı fakat bana gelmesi için bir yol lazım. Ben de etkilenecek durumda olmalıyım. Biz bunun kaynağından suçlu arıyoruz.

Aman dikkat Meteorolojiden İstanbul için hava durumu uyarısı

Aman dikkat! Meteoroloji’den İstanbul için hava durumu uyarısı

“DEĞİŞEN İKLİM LAKIN BİZDE HİÇ DEĞİŞEN BİR ŞEY DEĞIL”

Yağışların şiddetleneceğini 20 yıldır söylüyoruz fakat sen ne yaptın bunun için? Eskisi gibi mazgal yapıyoruz. Onlar 30 sene öncesine tarafından hazırlanmış durumda… Değişen iklim ama bizde hiç değişen bir şey yok. Tüm suları çatılardan caddeye veriyoruz. Dünyada böyle bir şey yok.

(Mevsimler yer mi değiştirdi?) Meteoroloji okur yazarlığı .çok düşük memlekette. İlk okulda öğretmenlerimiz dairesel bir şey çiziyor. 3 aylık mevsimler… Böyle bir şey doğada, aslında değil. Güneş burada duruyor, dünya hareket ediyor, güz, ilkbahar, yaz demişiz… Havanın bundan haberi yok. 2 mevsim var normalde; yaz ve kış. Musonlar da 2 tanedir. Osmanlıda da 2 mevsim vardır. 2 tane de geçiş mevsimleri vardır. Onlar da 3 ay 3 ay olacak diye bir şey değil. 21 Haziran’da astronomik olarak yaz başlıyor. 21 Haziran’da hava kapalıysa ‘Nerede yaz’ başlıyor.

Mevsim normalleri matematiksel hayati bir layık. Sıradan bir layık alıyoruz, mevsim normalleri diyoruz. Hava adi olmuyor ama… Bu yıl geçen ay mevsim normalinde mi geçti, değil.

class=’cf’>

Rizedeki sel felaketinden yeni görüntü Korku dolu anlar: Evin yarısını götürdü

Rize’deki su baskını felaketinden yeni manzara! Korku dolu anlar: Evin yarısını götürdü

“ÇAY YATAĞINA GİREN BİZİZ”

İnsanlar gerçek dışı rakamlar olduğu için algılayamıyor. Bir iklim değişikliği yetersiz kalmış, o yağdığı vakit dereler taşıyor! Akarsu yatağına girmişiz, nehir kuruyken bina yapmışız… Taşkınlık yapan biziz. Nehir yatağına giren biziz.

Havayı itham etmek kolay. Belediyeyi mi, oraya konut yapanı mı suçlayalım? En iyisi havayı suçlamak…

Küresel soğuma da gündeme geliyor… Şu an serinledik mesela… Orta ve Batı Avrupa yanıyor. Hava hareketleri ‘S’ gibidir. Sıcak hava kuzeye gider, soğuk hava da güneye… Dünyanın ısıl dengeye ulaşması için bu hava aralıksız yer değişir. Bir tarafta sıcakken diğer tarafta serindir. Bu ayın sonuna içten bu İtalya üzerindeki sıcak olan kısım bizim üzerimize gelecek. Biz bu sefer fazla ısınacağız. Böyle bir alüminyum leğen alsak, ortasına kutuplar gibi buz koysak, leğeni de ısıtıp içine mürekkep koysak, içi ‘S’ gibi olacağını göreceksiniz. Hava hareketleri de böyledir. Burası donuyor, burası yanıyor. Küresel iklim olduğu için benzer tarafta her taraf ısınıp soğumuyor aynı anda.

class=’cf’>

Havanın normali yoktur. İklim de akışkan bir şeydir. 10 yılda bir mevsim normallerini değiştiririz. 50 sene önceye bakmayız. Bu nesil ekstrem şartlar artacak. Neyi hatalı yapıyoruz ona bakmamız lüzumlu.

Canlı Borsa – Altın Fiyatları – Döviz Kurları için Bigpara

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here