Son dakika: “Rutin dıştan” deyip duyurmuştu! Bakan Koca büyük sürprizi açıkladı

0
11
Son dakika:
Son dakika: "Rutin dıştan" deyip duyurmuştu! Bakan Koca büyük sürprizi açıkladı

Öğle saatlerinde duyurusunu yaptığı konuşması ilgiyle beklenen Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, “Yerli aşımız TURKOVAC acil tatbik onayı aşamasına geldi. Aşımız bugün ikinci tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Tasdik alması halinde Ekim ayında süratli üretime geçeceğiz” ifadelerini kullandı.
 

Mu varyantları hangi ilde? Bakan Koca açıkladı! Mu varyantları hangi ilde? Bakan Koca açıkladı!

Koronavirüsle mücadelede 100 milyonuncu doz aşıya ulaşıldığını bildiren Bakan Koca, tablonun ise buna karşın neden böyle olduğunun gerekçelerini tek tek anlattı. 

Bakan Koca, son dönemde sık sık duyulmaya başlanan MU varyantıyla ilgili Türkiye’de 2 vaka olduğunu, 2 vakanın da İstanbul’da saptama edildiğini ve de aşısız olduklarını açıkladı.

“RUTİN SEYRİN DIŞINDA HUZURLARINIZDA OLACAĞIM” DEMİŞTİ

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bugün saat 18.00’da bir izah etme yapacağını duyurmuştu. 

Bakan Koca Twitter’dan yaptığı açıklamada “Salgınla çaba sürecimiz açısından amblem bir gün! 18:00’DA, rutin seyrin dışarıya bir konuşmayla huzurlarınızda olacağım. Gündeminizdeki konular, başlıklarımız arasında. 18:00’da buluşmak üzere” ifadelerini kullanmıştı.

“Son dakika haberi… Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

Kutlanmaya değer bir gün saat 12.54’de toplam aşı dozu sayısında 100 milyona ulaştık. Aşı kampanyamız 13 Ocak’ta sayın Cumhurbaşkanımızın vatandaşlarımıza örnek olmak üzere ilk aşıyı olmasıyla başlamıştı. Sayın Cumhurbaşkanımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkürler. 100 milyon doz 84 milyona şanslı olsun.

100 milyonuncu doz aşı Kocaeli Gebze’de bir hastanemizde yapıldı. 36 yaşındaki yurttaşımıza, aşıyı uygulayan hemşire arkadaşımıza, aşıyı uygulayan doktorumuza teşekkür ediyorum.

100 milyon doz müşterek ve büyük bir başarının adıdır. 100 milyon doz için milyonlarca insan karar verdik harekete geçtik. Kararıyla, emeğiyle katkısı olan herkesi kutluyorum. Yeri geldiğinde yüksek yaylalara çıkan, aşı yerine getirmek için tarlalara giden, aylarca dağ tepecik demeden tayin yapan sağlıkçı arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. 

“TOPLUM BAĞIŞIKLIĞI İÇİN GÜCÜMÜZÜ BÜYÜTME GÜNÜDÜR”

Salgına aleyhinde daha fazlasını yapanların da başarısıdır 100 milyon doz. Açıklamaları ve saygınlıklarıyla aşılama sürecinin güç kaynağı olan bilim insanlarımıza hürmetlerimi sunuyorum. Bilim Kurulumuzun öncülüğünden tekrar tekrar kibir duyuyoruz.

Geldiğimiz nokta fazla yüksek bir aşılanma hızının olası olduğunu gösteriyor. Bizler 84 milyon daha da kuvvetli dayanışmayı birlik ruhunu sağlayabiliriz. Bugün ortak hedefimiz toplum bağışıklığı için gücümüzü büyütme günüdür.

Şu dakikalar itibariyle 100 milyon dozun bir hayli üzerindeyiz. 18 yaş ve üzeri nüfusta ilk doz aşı oranı yüzde 82, ikinci doz aşı oranı yüzde 63,8, 6 milyon 32 bin birey ise bütün doz aşısını yaptırmış durumda. 100 milyon başarısı büyük bir sonuca hazırlıyor.

“TEK BAŞINA KORUYUCULUĞU YOK”

Toplum bağışıklığı aşı dozlarının bütün olmasıyla sağlanabilir. İlk doz aşısını olup ikinci dozu demin yaptırmayan 11.3 milyon birey bulunuyor. İkinci doz aşılarımızı yaptıralım. İlk doz aşının tek başına koruyuculuğu değil.

Beklediğimiz sonucu aşılarımızı tamamlayarak alabiliriz. Aşının vakit kaybetmeden tam doz yapılması yaşam kurtarır. İlk doz ilk adımdır. İlk adımdan sonuç almayı ümit etmek yanlış olur. Şu an Covid-19 nedeniyle yatan hastalarımızdan bir kısmı aşıları tam olmayan kişilerdir.

Aşılarınızı gerektiği gibi tamamlar tamamlanmaz vücudumuz hemencecik o gün zorlama kazanmış olmayacak. Hastalığı hafif geçirmek için hatırlatma dozu için 2 hafta geçmelidir. Hastanede etkin vakaların yüzde 90’a yakın bölümü aşı olmamış veya aşısı yarım kalmış kişilerdir.

“HATIRLATMA DOZU FAZLA ÖNEMLİ”

Aşısı bitmiş birey iki doz inaktif aşı olup ikinci doz aşısından üç ay sonra hatırlatma dozunu yaptıran ya da iki doz mRNA aşısı olan kişidir. Mevcut bilgiler inaktif aşılardan üç ay sonradan yapılan hatırlatma dozunun çok önemli koruyuculuğu arttırdığı görülmektedir.

Bugün itibariyle hatırlatma dozu zamanı gelen yaklaşık 6 milyon insanımız var. Bu akşam yarına randevu almalarını, zaman kaybetmeden hatırlatma dozunu yaptırmalarını rica ediyorum.

“TEDBİRLERİ NE YAZIK Kİ ESKİ CİDDİYETLE SÜRDÜRMÜYORUZ”

Gündemimiz Covid-19’a aleyhinde 100 milyon doz başarısı. 100 milyon doz aşıya karşın dünkü tabloda olgu sayısı niçin 23 bin 914’dü? Bilmenizi isterim, şu an bilimin tespit alanı açık havada kalanlar hariç her sorunun cevabı var. Bu soruya karşılık olarak, bütün doz aşılama oranında az önce yeterli düzeye ulaşamadık. Aşının tam dozla sağlanan koruyucu gücüne toplumun büyük kısma sahip değiliz. Tedbirleri ise ne yazık ama eski ciddiyetle sürdürmüyoruz.

Virüsün yeni varyantları daha tez yayılıyor, sonuçları ciddi riskler doğuruyor. Bilim Kurulumuzun hatırlatma dozunu gündeme alması mümkün risklerin önüne geçmiştir. İki doz aşılama yapan İsrail ve Amerika’daki oranlar Türkiye’de aldığımız kararın isabetini gösteriyor.

Çözüm bütün doz aşıdır. Aşılarımızı birlikte seri bir şekilde tamamlamak hepimizin yararınadır. Bir kısmımız aşılarımızı olup, diğer kısmımız aşılarımızı ertelersek karşılıklı başarıyı azaltır aradaki zaman. Bir lahza önce hepimiz bütün aşıyı olmalıyız. Toplumu salgına karşı zinde kılmalıyız.

Sevgili gençler, kıymetli anne babalar, büyükler, toplumun aydınları ve sanatçılar, hayatlarını bilime, irfana adayanlar, toplumun kanaat önderleri. Aşı seferberliğinin tam başarıya ulaşması büyük şiddet birliği istiyor. Aşılarımızı olmakla kalmamalı, birbirimize aşıyı hatırlatmalıyız.

“YERLİ AŞI” MÜJDESİNİ VERDİ: ACİL KULLANIM ONAYI AŞAMASINA GELDİ!

Toplum bağışıklığı için gelin aşıda birlik ve birliktelik bağı kuralım. Aşı risklere güven, yarınlara özgürlük duygusudur. Sizleri her birimizi kuşatan aşıda birlik ve beraberliğe ağırlama ediyorum. 100 milyon doz aşıyı tamamladığımız bu gün önemli müjdem var.

Yerli aşımız TURKOVAC acil başvuru formu onayı aşamasına geldi. Bir tesiste üretimine başladığımız TURKOVAC aşımız bugün ikinci bir tesiste daha çabuk üretilecek altyapıya ulaştı. Onaylama alması halinde ekim ayı içinde süratli üretime geçeceğiz. Hepinizi hürmet ve sevgiyle selamlıyorum.

SORULAR VE CEVAPLAR

Vatandaşımız özellikle varyantlar noktasında daha sıkıntılı olmamalı. Çünkü varyantlarla ilgili de koruyucu tedbirlerin bir farklılığı değil. Yani varyantlara aleyhinde da bizim aşı olmamız gerekiyor. Toplumsal bağışıklık oluşana kadar maskemizi ihmalkârlık etmemiz gerekiyor, mesafe noktasında hassasiyetimizi korumamız gerekiyor. Bizim açımızdan, bilimsel açıdan bilhassa varyantların varlığı, nasıl tedbir alınması gerektiği kayda değer. Toplumda yüzde 90’ın üzerinde delta varyantı var. Toplum ağırlıklı olarak delta varyantı taşıyor. Mu varyantıyla ilgili olarak iki vaka da ayaktan peşine düşüp takip edilen ciddi bir sorunu olmayan, yakından peşine düşüp takip ettiğimiz vaka.

mRNA AŞILARI İÇİN HATIRLATMA DOZU GEREKLİ Mİ?

Biz bildiğiniz gibi başta inaktif aşı olan Sinovac ile başlamış sonradan mRNA aşısı ile devam etmiş olduk. İnaktif aşının takibinde üçüncü aydan sonradan koruyuculuğun kaybolmadığını ama koruyuculuğun azaldığını görerek üçüncü hatırlatma dozunun uygulanması gerektiğine karar verdi. Bizden sonradan İsrail’in de bu anlamda yaklaşımı oldu. mRNA aşısı için iki doz aşısı sonrası sonuçlarımızı biliyoruz. Koruyuculuğun azalmakla birlikte halen devam ettiğini biliyoruz. İsrail örneğinde olduğu gibi 5-6 ay sonra mı olacağını yakından peşine düşüp takip ediyoruz. Toplumu bilgilendirmiş olacağız. mRNA aşıları için hatırlatma zorunlu olacak mı? İsrail gibi örneklere bakıldığında gerekli olacak görünüyor. Bu 8-9 ay sonra olabilir.

Şu an için hatırlatma dozunun gerekmediğini söyleyebiliriz. Hatırlatma dozu inaktif aşı olan vatandaşlarımız için son derece manâlı. Toplam 15 milyon inaktif aşı yaptıran vatandaşımız var. 6 milyon birey hatırlatma dozunu daha yaptırabilmiş yok. Hatırlatma dozunun bilhassa ihmalkârlık edilmeden erken dönemde tez yaptırmalarını, çünkü koruyuculuğun 5-6 kat daha arttığını mükemmel biliyoruz. mRNA için şu an için gerekmediğini önümüzdeki aylar koruyuculuğun ne süre düşüp, ne süre yapılması gerektiğiyle ilgili kamuoyunu bilgilendirmiş olacağız.

12-13-14 YAŞ GRUBUNDA ORAN YÜZDE 3

Biz 18 yaş ve üzerini önemsiyoruz. 12 yaş üzeri için de daha fazla ilave hastalığı olanlar için tanımlamayı yaptık. Dolayısıyla kronik hastalığı olan 12 yaş üstü kişilerin aşılanmasını önemsiyoruz. aynı zamanda velinin onayı ile bu aşıyı yaptırabilmenin önünü aşmış olduk. 12-13-14 yaş gibi o yaş grubuyla ilgili yüzde 3’ü geçmediğini görüyoruz. Oran yüksek değil.

“SAHTE AŞI” İDDİALARI

Biz aşıları kimlerin yapması gerektiğini biliyoruz. Kime müsade verdiğimizi biliyoruz. Bu aşıyı yaptıran birimleri yakın takip ediyoruz dijital ortamda. Bununla ilgili şu lahza somut bir istismarın yapıldığı bilgisi bize gelmedi. Bununla ilgili olacağını göz önünde bulundurmak istemiyorum. Olursa da müeyyidenin dinç olacağını. Yapılması gereken uygulamadan çekinmeyeceğimizi tarif etmek istiyorum.

Varyantlarla ilgili sekans analizi yapıyoruz. Yalnızca PCR kitleriyle değil sekans analiziyle kesinleştirilmiş oluyoruz. Vefatlarla ve olgu sayılarıyla ilgili niye halen bu dek yüksek? Konuşmamın içerisinde azıcık açıklamaya gayret ettim. Bizim şu an 18 yaş ve üzeri yatan hasta ancak yüzde yüzde 100 gibi kabul edebiliriz, yüzde 90’ı aşısını tamamlamamış olan kişilerden oluşuyor hastane yükümüz. Vaka yüzümüz yüzde 81’ini oluşturuyor aşısını tamamlamamış olan kişiler. Bu şahısların toplam sayısı 26 milyon. Aşısını tamamlamış olan kişilerin yaklaşık sayısı 36 milyon. 36 milyonun ağırlıklı yaş ortalaması daha yüksek ve ek hastalığı daha artı olanlar. Bunların toplam içindeki payı yüzde 10, yaş ortalaması 46.

26 milyonun yaş ortalaması daha düşük, gençler ağırlıklı elde etmek üzere. 26 milyon yaş ortalaması 36 gibi düşük olan, 46 aşısını tamamlayanların yaş ortalaması. Yüzde 90’ı hastane yükünü oluşturuyor. 36 milyon ise yüzde 10’unu oluşturuyor. Daha ihtiyar, 46 gibi ek hastalığı olan grup için söylüyorum. 36 milyon aşılanmamış olsaydı var olan hastane yükü 2,5-3 kat yaştan bağımsız olarak artmış olacaktı, yaşla birlikte şayet 4-5 kat olacaktı.

Eğer aşılanma bu düzeyde yapılmamış olsaydı vaka sayımız 4-5 kat hastane yükümüz bir böylece artmış olacaktı. 36 milyon yaş ortalaması 46 olan kişinin hastane yükü yüzde 10. 26 milyon aşılanmış olsaydı toplam yüzde 15-16’lar gibi olacaktı. Bu dönemde vatandaşımızın hiçbir şekilde duraksamadan, ertelemeden bir lahza önce aşı olmasını, toplumsal bağışıklık için son derece önemli görüyoruz.

GRİP AŞISI

Geçen yıl grip aşısında sorun yaşamamıştık. Diğer Taraftan elimizde bir tedarik aşı kaldı. Bu yıl da geçen yıl siparişi bahşedilen aşı miktarından daha fazlasını, en az 3-3,5 milyon gibi arz edilmesini planlıyoruz. Sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum. Geçen yıl da influenza görülmemişti.

AŞI KARŞITLIĞI

O kelimeyi kullanmak istemiyorum. azami aşı erteleyenlerimiz olmuş olabilir. Bu toplumun aşıyla ilgili sorunun olmadığını, evlatlarına doğduğu andan itibaren hem de 13 farklı aşıyı yüzde 98 oranında yaptırabilmiş toplumuz. Her geçen gün bu oran artıyor. Şu an dünyada aşı doz miktarı anlamında 8. sıradayız.

Bizden önce Avrupa ülkesi sadece Almanya var. İki hafta içinde Almanya’nın doz sayısını geçmiş olacağız. Son 2,5-3 aydan bu yandan hemen hemen her gün aşı sayısı anlamında genelde 2-3-4 ülke içindeyiz. Ülke olarak aşılanma oranı gitgide artarak artıyor. Bu anlamda sorun olduğunu düşünmüyorum. Vatandaşımızın gerektiğinde ayağına gitgide artarak bu aşıların yaptırılabileceğine inanıyorum.

PCR TESTLERİ

Yabancılar için de var ve olacak. Ya aşılı ya da PCR. Vatandaşlarımızın güvenliği için yanında oturan kişinin aşılı olup olmadığı son derece manâlı. Bu anlamda sorun değil. Her geçen gün sayılar artan bir şekilde artıyor. Ben önümüzdeki haftalar bu sayının gitgide artarak artacağını düşünüyorum. Şu an herkesten istemiyoruz. Bir okulda aşısını yaptırmayan öğretmen ve hizmet edenler. İki uçak, şehirlerarası yolculuk, sinema, tiyatro, konser gibi alanlar için istiyoruz. Şu an fazla önemli oran oluşturmuyor lakin bunu genişlettiğimizde bu sayılar da artan bir şekilde artmış olur. Şu an kapasiteyle ilgili sorunumuz yok.

ÖĞRETMENLERİN AŞI BİLANÇOSU

Öğretmenlerimizin iki doz yaptırma oranı yüzde 77’yi buldu. asgari bir doz aşısını yaptıranlar yüzde 90’ını geçti. Hastalığı geçirenlerin oranı ise yüzde 4.4’lerde. Şu lahza yüzde 95’lere yakın aşılanmış olan ve koruyuculuğu olan kişilerden bahsediyoruz. Vasilik iki dozla sağlanmış oluyor. Yüzde 94,5’a yakın aşılanma oranının olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki 1-2 hafta içinde bu oranın daha da yükselip, ikinci dozların tamamlanacağını biliyoruz.

OKULLAR İÇİN DENEME SORUSU

Pazartesiden itibaren illerimizde bir takım okullarımızda misal olabilecek okullarımızı hem öğrencileri incelemek istiyoruz. bunun dışında Turkovac’la ilgili demin bahsettiğim gibi inaktif aşı olan Sinovac’la birlikte biz üçüncü doz çalışması yapıyoruz. Bu başvuru zannediyorum yarın her tarafta olacak. Dolayısıyla bu anlamda önümüzdeki dönemde bu iki kıyaslamayla ilgili sonuçlar ve aşama 3 çalışması da hem devam ediyor. Acil uygulama onayı anlamında Snovac’la karşılaştırmalı olan üçüncü doz uygulaması büyük ihtimalle yarın bitmiş olacak. Önümüzdeki hafta konuyla ilgili sonuçları açıklama etmiş olacağız.

Tesadüfen taramayı yapıp, bu anlamda belirtisi olmadan, toplumda veya öğrencilerimizde salgının, virüsün yaygınlığını görmek için yapmış olacağız Pazartesi’den itibaren…

OKULLAR BAŞTAN KAPANACAK MI?

Yeni dönemde okulları kapatmak istemiyoruz. Çünkü bundan böyle elimizde aşı var. azami sınıf bu anlamda kapatılabilir lakin onu da muhtemel mertebe kapatmaktan yanlamasına değiliz. Onun için önümüzdeki süreçte eğitimin aksamadan sürdürülmesinden ve vatandaşlarımızın toplumsal bağışıklık oluşması için aşılanma oranının yükselmekten yanayız. Aşılanma oranların da manâlı bir orana geldiğimizi fakat halen toplumsal bağışıklığın oluşmadığını bunun için de tedbirlere devam edilmesi ve aşısını yaptırmayan, yaptıramayan vatandaşımızın aşılarını çabuk yaptırmalarını toplumsal bağışıklık için önemli olduğunu söylüyorum. teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here