Son dakika: Türkiye’nin olası harekatı PKK’yı korkuttu! İnanılmaz planı devreye soktular

0
1
Son dakika: Türkiye'nin olası harekatı PKK'yı korkuttu! İnanılmaz planı devreye soktular
Son dakika: Türkiye'nin olası harekatı PKK'yı korkuttu! İnanılmaz planı devreye soktular

Son dakika haberi… Münbiç, Tel Rıfat, Tel Halaf ve Ayn İsa’yı kapsaması beklenen askeri müdahale öncesi Gaz Lambası, bölgeye terörist yığmaya başladı. Ayn İsa’da sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya başlayan terör örgütü, 20 evi askeri nokta haline getirdi. PKK’lılar bu şekilde hava harekatını önlemeyi planlıyor.

Ankara’nın istikrarlı mesajları ve sahadaki askeri hareketlilik Suriye’deki terör örgütü PKK/YPG’yi korkuttu. Örgüt, işgali altındaki bütün bölgelerde alarm durumuna geçti. Barıştırma Pınarı bölgesine yakın ön cephedekilere Kuzey Irak’taki Kandil’den yardım yollandı. Bu elebaşlarının bölgedeki öteki teröristlere iddiaya göre komuta edeceği belirtiliyor.

ARAPLAR SİLAH ALTINA ALINIYOR

Lokal kaynaklara göre özellikle çoğunluğu Arap olan gençler cebren silah altına alındı. Bu gençlerin tünel kazma ve mayın/EYP döşeme gibi işlerde çalıştırıldığı belirtildi. Kaçmaya çalışan gençlerin de bariz nişancılar göre vurulduğu aktarıldı. Olası harekât bölgelerinden birisi olan Ayn İsa’da örgüt elebaşları kendi ailelerini başka yerlere göndermeye başladı.

Örgüt olası hava ve topçu atışları sivilleri canlı kalkan olarak kullanmak için de harekete geçti. Birçok askeri nokta mahalle aralarına taşındı. 20’ye yakın ev cebren boşaltılarak, karargâh haline getirildi. Münbiç ve Tel Rıfat’a a da destek güçler gönderildiği dile getirildi.

İDLİB’TE SAVAŞ BAŞLAYABİLİR

GIDERKEN rejim ve İran destekli milislerin İdlib’e yönelik hamle planı da netleşmeye başladı. İran destekli Bakır Tugayı Komutanı Hac Halid, İdlib’te her lahza savaşın başlayabileceğini söyledi. Halid, “Savunmada kalmamamız gerekiyor. Sahadaki bütün olasılıklar için Rus tarafı ile koordinasyon halindeyiz. Esed güçleri de destek büyük birliklerini İdlib bölgesine gönderdi.” ifadelerini kullandı.

Hac Halit, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esed yönetiminden üstteki seviye bir yetkili, önümüzdeki günlerde İdlib şehrine yönelik beklenen bir askeri harekatın ön hazırlıklarını yaptıklarını iletti. İlk etap güney İdlib’den başlayacak ve Cebel ez Zaviye denetleme altına alınacak. Acilen, Hama’nın kuzeybatı kırsalındaki muhalefet tehlikesini ortadan kaldırmak için çalışıyoruz.”

OPERASYONA HAZIRIZ

Suriye Milli Ordusu Sözcüsü Yusuf Hammud da keza İdlib’te keza de PKK bölgelerindeki hareketliliği doğruladı.

Harekat için hazır olduklarını dile getiren Hammud şunları kaydetti:

“Ülkenin kuzeybatısındaki yoğun nüfuslu muhalefet kontrolündeki bölgede dört milyondan fazla insan yaşıyor. Bunların aralarında yarım milyonu, Rusya’nın saldırılarını ardındaki Türkiye sınırındaki kamplarda yaşamak zorunda kaldı. Suriye’nin kuzeybatısında rejimin ve Rusların gerçekleştirdiği hava atak ile Halep kırsalında SDG milislerinin gerçekleştirdiği operasyonlar aralarında harmoni var. Bölgede sivilleri gaye bölge saldırıların sayısı her geçen gün artıyor. Türk ordusuyla koordineli olarak bölgenin güvenliğinin sağlanması için gerekli bütün hazırlıklar devam ediyor.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here