Son dakika…Bakan Koca’dan aşı vurgusu: 3 doz daha etkili

0
10
Son dakika…Bakan Koca'dan aşı vurgusu: 3 doz daha etkili
Son dakika…Bakan Koca'dan aşı vurgusu: 3 doz daha etkili

Bakan Koca, video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardındaki yaptığı açıklamada, toplantıda aşı etkililiği analizinin sonuçlarını, okullarda alınacak tedbirleri, aşı programını ve uyulması gereken tedbirleri ele aldıklarını söyledi.

Bilim Kurulunun okulların güvenle açılması için gereken tedbirleri taşıyan egzersiz rehberini hazırladığını gösteren Koca, “Bu hazırlığı Milli Eğitim Bakanlığımız ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığımız ile istişare ederek uygulamaya hazırlanmış ışık halkası getireceğiz. Daha önce de belirttiğim gibi okullarımızda yüz yüze eğitim ve bunun sürekliliği tek hedefimiz.” diye konuştu.

Daha önce mutasyonlar ve varyantlarla ilgili fazla haberler izleneceğini, çok bilgiler paylaşılacağını ancak vatandaşın başlıca gündeminin bu olmaması gerektiğini açıklama ettiğini anımsatan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Virüsü tanıyoruz, tedavi yöntemlerimiz her gün gelişiyor ve aşı programımız başarıyla sürüyor. Bununla aynı zamanlı olarak virüsün bütün değişikliklerini izliyor ve çaba politikamıza etkisi olup olmadığını düzenli olarak kontrol ediyoruz ama daha önce de belirttiğim gibi virüsün mutasyona uğraması beklenen bir şart ve bu mutasyonlar tedbirlerde bir değişikliğe sebep olmuyor. Virüs benzer virüs, bulaşma yolları aynı yollar. Dolayısıyla tedbirler de benzer tedbirler. Aşı ile bağışıklık elde edilene dek uyacağımız tedbirlerde bir değişiklik yok.”

“Virüse yiğitlik olmaz”

Tedbirlerin halen benzer ve fazla etkili olduğunu dile getiren Koca, şöyle devam etti:

“Ancak bizler sözde son hastamız da iyileşmiş, virüs yok olmuş gibi davranırsak hastalığın yayılması için bütün şartları sağlamış oluruz. Son günlerde temelsiz bir yiğitlik ile hareket edenlerimiz var. Önceden atalarımız soğuk havada ince elbiseler giyen gençlere ‘Soğuğa cesaret olmaz’ derdi. Belirli olun virüse de yiğitlik olmaz. Kimse ben gencim, bağışıklık sistemim zinde diye tedbirlerden vaz geçmemeli. Salgın hastalık yeniden değil. Bunu sizleri endişeye sevk etmek, hastalığı gündeminizde yetişmek gayesiyle söylemiyorum. Zira hastalığı gündeminizden çıkarın, sıhhat çalışanlarımız, bilim kurulumuz sizin için tüm gelişmeleri peşine düşüp takip ederek hazırlıklar yapıyor diye sesleniyorum sizlere. Salgın hastalığı gündemimizden çıkarmalıyız oysa bunu hastalığı yok sayarak, salgını bitti kabul ederek yapamayız. Salgının haberdar ve tedbirlere uyarak bunu yapmalıyız.”

Hiçbir vatandaşın kapalı bir ortamda maskesiz hareket etmemesi gerektiğini vurgulayan Koca, 2 metrelik sosyal mesafeye azami uyarı gösterilmesi, hijyen tedbirlerinin defalarca olduğundan daha iyi uygulanması, kalabalık ve kapalı ortamlardan, havalandırması yetersiz olan alanlardan uzakta durulması, maske, uzaklık ve temizleme prensiplerine harfiyen uyulması gerektiğinin altını çizdi.

Koca, “Salgın baştan virüs değil olmuş değil. Korkmayın fakat tedbiri elden bırakmayın. Virüse yiğitlik yapmaya ise katiyen yanaşmayın.” dedi.

“Alıştırma tamamlandı”

Geçen haftaki toplantının ardındaki 31 milyon aşılı vatandaşın incelenmesi sonucu aşı etkililiğiyle ilgili bir alıştırma yapıldığını ve ön sonuçlarını paylaştığını hatırlatan Koca, bu çalışmanın tamamlandığını bildirdi.

Bakan Koca, çalışmanın sonuçlarına tarafından 3 doz aşı olmuş şahısların 2 doz aşı olmuş kişilere kadar hem hastalığa yakalanma oranında ayrıca de hastaneye ve yoğun bakıma yatışta daha iyi korunduğunun anlaşıldığını fakat 3 doz aşı olmuş vatandaşların aşı olmalarının üzerinden henüz fazla uzun bir zaman geçmediğini, bu çalışmayı zaman uzadıkça güncellemeye devam edeceklerini dile getirdi.

“Çalışmamızın önemli sonuçlarından biri üçüncü doz uygulamasının gerekliliğini bilimsel olarak ortaya koymuş olması.” diyen Koca, ön sonuçlar hakkında bilgilendirme yaparken birincil verilere göre 3 doz inaktif aşının en iyi korumayı sağladığını paylaştığını anımsattı.

Alıştırma sonuçlarına kadar 3 doz inaktif aşı ile 2 doz inaktif ve bir doz mRNA aşısı yapılmış kişilerin benzer oranda korunduğunu aktaran Koca, şunları söyledi:

“Bunun yanında 3 doz aşı olmuş kişiler 2 doz aşı olmuş kişilerden daha iyi korunuyor. Bu aşı programımız açısından son derece manâlı bir sonuçtur. 2 doz inaktif aşı olmuş vatandaşlarımızın 3. doz ister mRNA ister inaktif aşı olmasının zorunlu olduğu anlaşılmıştır. 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımız için ise 3. doz çalışması yeni yapılmaktadır. Aşıyı geliştiren ekibin açıklamaları mRNA aşısı olanlar için de 3. doz uygulamasının gerekebileceği yönünde. Ülkemizde mRNA aşıları inaktif aşıdan sonradan kullanıma girdiği için bu konuda tatmin edici data demin yok ancak ön sonuçlar belirtilen süre sonra 2 doz mRNA aşısının da koruyuculuğunun düşebileceğini gösteriyor. Önümüzde bir İsrail örneği var fakat kendi verilerimiz belirginleştikçe bu konudaki sonuçları da hem sizlerle ayrıca de dünya kamuoyu ile paylaşacağım. Bugün için en kayda değer sonuç, iki doz inaktif aşı olmuşsanız 3. doz uygulamayı geciktirmeden yaparak koruma seviyemizi yükseltmemiz gerektiğidir.”

18 yaşın altındakilerin aşılanmasına da değinen Koca, “Ülkemizde yükseköğretim kurumlarına tescil yaptıracak 18 yaşından küçük kişiler de aşı talebinde bulunabiliyorlar. Yurt dışına eğitime giden ve ilgili ülke kuralları gereği aşı olması gereken ancak ülkemizdeki yaş sınırının aşağı kalan çocuklarımızın, velilerinin müracaatı halinde aşıları yapılabiliyor. e-Nabız web sayfasından girerek veliler çocukları için aşı başvurusunda bulunabiliyor. bununla birlikte 12 yaşından büyük ve kronik hastalığı olan çocuklarımız için de aşı tanımlaması yapılmış durumdadır.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here