Sözcü yazarı CHP ve İYİ Parti’yi topa tuttu: Bilgisiz muhalefet! Bu yüzden AK Parti…

0
6
Sözcü yazarı CHP ve İYİ Parti'yi topa tuttu: Bilgisiz muhalefet! Bu yüzden AK Parti...
Sözcü yazarı CHP ve İYİ Parti'yi topa tuttu: Bilgisiz muhalefet! Bu yüzden AK Parti...

Türkiye’nin dış politikada nasıl dürüst bir yol izlediğini örneklerle yazısında anlatan ve muhalefetin bilgisiz olduğunu söyleyen Yalçın, AK Parti’nin bu yüzden 19 yıldır iktidarda olduğu söyledi. 

Soner Yalçın’ın uyarı çeken köşe yazısı:

Oscar Wilde, “Dorian Gray’in Portresi” romanında, “Toplumda sevilen biri elde etmek için vasat edinmek gerekir” diye yazdı.

Vasatlık, sıradanın gözünde mükemmelliktir!

Sosyal medyada kimilerinin mesajlarını-beğenilerini şaşkınlıkla takip ediyorum.

Hele fazla “tık” yüksek mevki haline gelmiş; bu vasatın temsilcileri kendilerini “düşünsel öncü” sanıyor! Nerelere savrulduk?

İbn-i Haldun “Mukaddime” eserinde, “Fazla tevazunun sonu, vasat insandan öğüt dinlemektir” diye yazdı. Buna müsade vermemek lazım.

Bizler gerçeği aramayı sürdüreceğiz. En sertinden başlayayım:

Erdoğan/AK Parti iktidarının, Taliban ile ilişki kurma ihtimali “Bizim Semt” insanında infial yarattı. Oysa:

Türkiye-Afganistan diplomatik ilişkileri 100’üncü yılına girdi. Hangi rejimler aşağıda, kimler geldi kimler geçti iktidarlardan. Afganistan’ın dünyanın kalbi olarak tanımlanan Avrasya coğrafyasının anahtarı konumunda olmasının bunda etkisi oldu. Ama Türkiye Afganistan’a hiçbir vakit emperyalist gibi yaklaşmadı. Mustafa Kemal’den beri dış politikamız değişmedi; enerjik ve kararlı Afganistan, Türkiye’nin çıkarınadır!

Bu sebeple Erdoğan/AK Parti iktidarı da Taliban’ın bugün yıktığı eski yönetime 2018-2020 aralığında 220 milyon dolar yardımda bulundu. Bunun 62 milyon doları Taliban’a aleyhinde yapılan savunma-silah yardımıydı. (Hem eğitim yardımı da yaptı: Maarif Vakfı’nın Afganistan’da iki lisesi var. Bu okullarda 218’i kız toplam 422 öğrenci eğitim görüyor.)

Taliban’dan önce Erdoğan/AK Parti iktidarın Afganistan’daki “icraatları” buydu.

Konuyu azıcık daha başlamak için başka ülkeden örnek vereceğim:

SOMALİ’DE OLANLAR

Türkiye yangınlar-seller ile uğraşırken Erdoğan/AK Parti iktidarının Somali’ye 30 milyon dolar hibe etmesine muhalifler ayaklanma etti; “Bize IBAN dayatıyorsunuz Somali’ye hibe!”

Yazmak istediğim bu değil ama. Hani sosyal medyada “Erdoğan Taliban ile el sıkışacak, Türkiye’ye şeriat gelecek” deniyor ya, konu bununla ilgili!

Tıpkı Afganistan gibi Somali de Afrika kıtasının en stratejik konumundaki ülke. Mesela, kıtadaki en uzun sahil şeridine sahip vs. Evet, tıpatıp Afganistan gibi sömürgeci ülkelerin göz diktiği ülke Somali…

Tıpatıp Afganistan gibi bir önceki yönetim şekli Sovyetler Birliği gölgesinde kurulan “Somali Demokratik Cumhuriyeti” idi. (Küba etkisiyle Sovyetler desteğini Somali’den çekip Etiyopya’ya verince rejim çöktü. Karışıklığı önlemek için “BM Ordusu” Somali’ye girdi; komutanı Çevik Bir Paşa idi.)

Erdoğan/AK Parti iktidara gelince Somali’deki Federal Geçiş Hükümeti ile sıkı ilişkiler kurdu. Büyükelçiliği her yerde faaliyete geçirdi, konsolosluk açtı. 2011 kuraklığında 210 milyon dolar destek yaptı. Hastaneler yaptı. Milletlerarası havaalanı revize etti; 15 uçaklık kapasiteyi 60 uçağa çıkardı; THY bu ülkeye uçmaya başladı. Mogadişu Limanı, 20 yıllık süreyle Türk şirkete kiralandı. Vs.

Yirmi sene sonradan yapılabilen 2012 seçiminde Barışma ve Kalkınma Partisi lideri Hasan Şeyh Mahmut’u destekledi. Gerisinde 2017’de bu göreve gelen (Amerikan vatandaşlığı da yer alan) Muhammet Abdullah Muhammet’e takviye veriyor…

Peki, Erdoğan/AK Parti iktidarı, Somali hükümetini kime aleyhinde “himaye” ediyor? Türk Ordusu, Somali Ordusu’nu kime karşısında savaşması için eğitiyor? Radikal İslami örgüt; Hareket benzeyen-Şebab el-Mücahidin!

Eee hani Erdoğan/AK Parti iktidarı Taliban ile el sıkışarak Türkiye’ye şeriat getirecekti?

BİLGİSİZ MUHALEFET

Hareket eş-Şebab el-Mücahidin…

Özet Olarak “benzer-Şebab” diye tanınıyor.

Taliban gibi Cihatçı Vehhabi… Şubat 2012’de yayınladığı video mesajla el-Kaide‘ye bağlandığını bildiri etti.

Yirmi bine yakın silahlı militanı olduğu varsayım ediliyor. Ülkenin güneyini denetim ediyor.

Sadece Somali’de yok diğer ülkelerde de terör faaliyetine yapıyor. Mesela Kenya/ Nairobi’deki bir alışveriş merkezine düzenlediği saldırıda 67 kişiyi öldürdü! Garissa Üniversitesi’nde ise 148 öğrenciyi katletti.

Savaştığını açıkladığı yedi ülkeden biri Türkiye!

Toparlarsam:

Eğer Erdoğan/AK Parti iktidarı, Taliban ile anlaşıp Türkiye’ye şeriatı getirecekse Somali’deki mevcut iktidarla bir olup benzeşen-Şebab ile niye savaşıyor? Taliban ile benzer Şebab aralarında fark yok!

Yani arkadaşlar…

Sizlerden rica ediyorum; eğer kendinizi Atatürk’ün öğrencisi olarak görüyorsanız okumalısınız, araştırmalısınız. Ve şunu unutmayınız:

İktidarların gelip geçicidir; aslolanın Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Sosyal Ağ vasatlığını yüceltmekten vazgeçiniz.

Bilgisiz muhalefet olmaz. Bu yüzeysellik sebebiyle Erdoğan/AK Parti, 19 yıldır iktidarda!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here