SpaceX roketi 4 özel yolcuyu dünyanın çevresinde 3 gün gezdirecek

0
9
SpaceX roketi 4 özel yolcuyu dünyanın çevresinde 3 gün gezdirecek
SpaceX roketi 4 özel yolcuyu dünyanın çevresinde 3 gün gezdirecek

SpaceX, 60 takvim insanlı uzay uçuşu tarihinde ilk kez, profesyonel astronotların desteğine gereklilik duymadan, 4 turistle dünya etki alanında 3 günlük tur gerçekleştirecek. Esinlenme-4 (Inspiration4) adı verilen 4 kişilik uçuşun masraflarını üstlenen 38 yaşındaki meslek insanı Jared Isaacman, söz konusu seyahat için, “Bu, banal insanların gidip yıldızlar arasında maceraya atılabileceği bir dünyaya içten birincil adım.” ifadesini kullandı.

Seyahatte Isaacman’la birlikte, çocukken kanserle uğraş eden 29 yaşındaki bir afiyet çalışanı ile uçuş için düzenlenen yarışmayı kazanan 51 yaşındaki bir jeoloji öğretmeni ve 42 yaşındaki eski bir bayan savaş pilotu da yer alacak.

SpaceX’in, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) adına Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (UUİ) astronot göndermek için kullandığı türden tam otomatik bir Dragon kapsülünde seyahat edecek olan uzay turistleri, çarşamba gecesi Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılacak fırlatmayla başlayacakları yolculuklarında UUİ’nin takriben 160 kilometre daha yükseğine (575 kilometre) çıkacak.

Bu tepe, Hubble Uzay Teleskobunun da mevcut yörüngesinin azıcık yukarısında kalıyor.

İŞ ADAMLARI BRONSON VE BEZOS DA KISA YOLCULUKLAR YAPMIŞTI

İngiliz iş insanı Sir Richard Bronson da 11 Temmuz’da şirketi Virgin Galactic’in geliştirdiği araçla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen yerden 100 kilometre yüksekliğe yolculuk etmişti.

Branson dahil 6 kişiyi içeren Unity-2 uzay arabulucu, ABD’nin New Mexico eyaletinden fırlatılmış, araç Branson ve beraberindekilerle sorunsuz şekilde yeryüzüne inmişti. ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ise 20 Temmuz’da, şirketi Blue Origin’in geliştirdiği uzay aracıyla uzaya seyahat etmişti.

Dört kişilik mürettebatının tamamı sivillerden oluşan ve tarihte “pilotsuz yapılan birincil uçuş olma” özelliğini içeren uçuş, takriben 10 dakika sürmüştü.

Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here