Starlink uydusu yüzünden ceza aldı

0
28
Starlink uydusu yüzünden ceza aldı
Starlink uydusu yüzünden ceza aldı

Elon Musk tarafından yakından takip edilen Starlink projesi birçok aşamayı geçti. İlk etapta Falcon roketleri ile birlikte birçok Starlink uydusu uzaya gönderildi. Dünyanın çevresinden sinyal gönderecek olan bu uydular böylece internet hizmetini dünyanın tamamına yayacak. Şimdiye dek bu proje epeyce başarılı bir şekilde yürütüldü.

Dünyanın en ilginç projelerinden bir adam başına olan Starlink birçok yerde kullanılabiliyor. Evin çatısı veya odanızın anında kenarı. Kısacası aklınıza gelebilecek bitmiş bu uydulardan internet edinmek mümkün. Görünen o ancak bir şoför bunu hatalı anladı ve otomobilin ön tarafına Starlink uydusu yerleştirdi.

Kaliforniya’da bir şoför polis ekibi göre durduruldu. Durdurulma nedeni basmakalıp bir trafik problemi değildi. Bu adam Starlink alıcısını otomobilinin ön tarafına yerleştirmişti. Bu koşul trafik polislerinin dikkatini çekti. Otoyolda ödev yapan polisler bir aracın kaputunda herif olduğunu gördüler ve arabulucu durdurdular.

Normal şartlarda araçlarda bu cins uyduların olmaması gerektiği ile ilgili bir yasa bulunmuyor. Trafik polislerinin burada ana tartma gösterdiği manzara açısını engellemesi. Sürücüye bu alıcının görüntü açısını etkileyip etkilemediği soruldu. Verdiği yanıt ceza almasına neden oldu. “Sadece sağa dönerken görüşümü engelliyor” cevabını veren sürücü trafik cezası yedi.

Starlink internet alıcıları özellikle hareket halindeyken hedeflemek zorunda olanlara büyük olanak sunuyor. Musk tarafından yapılan açıklamalarda, otomobiller için bu alıcıların uygun olmadığı ifade edildi. Daha fazla hava araçlarında ve büyük tırlarda kullanıma uygun. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here