Sürdürülebilir Yiyecek Platformu, “10x20x30” global yiyecek kaybı ve israfını önleme girişiminin Türkiye’de gıda sektöründe yaygınlaştırılmasına liderlik yapıyor

0
993
Sürdürülebilir Yiyecek Platformu, “10x20x30” global yiyecek kaybı ve israfını önleme girişiminin Türkiye’de gıda sektöründe yaygınlaştırılmasına liderlik yapıyor
Sürdürülebilir Yiyecek Platformu, “10x20x30” global yiyecek kaybı ve israfını önleme girişiminin Türkiye’de gıda sektöründe yaygınlaştırılmasına liderlik yapıyor

10x20x30, Birleşik Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (SDG maksat 12.3) gelmek için, 80’den pozitif ülkede yürütülen ve 2030’a değin üretim ve tedarik zincirleri her tarafında global gıda kaybını ve israfını yarıya indirmeyi azaltmayı amaçlayan bir girişimdir. 

 

Sürdürülebilir Gıda Platformu ve WRI, bu işbirliği zarfında tüm perakende ve gıda üreticilerini 10x20x30 insiyatifine katılmaya gösteri ediyor. Bu teşebbüs, arz zincirinin ‘üstteki segmentinde’ daha fazla gayret sarf edilmesini sağlayarak, bu amaca yönelik özel sektör katkısını önemli oranda artırmayı hedefliyor. Girişime katılan tüm firmalar için Sürdürülebilir Gıda Platformu ve WRI işbirliği ile önümüzdeki günlerde başlayacak çevrimiçi eğitimler, gıda sektöründeki bilincin arttırılması, gıda atık ve ölçümlerinin sistemli yapılması, tescil altına alınmasını ve yiyecek israfının ölçülebilir bir şekilde önlenmesini amaçlıyor.

 

Birleşmiş Milletler Yiyecek İsrafı Raporu’na tarafından dünya genelinde her sene toplam 931 milyon ton yiyecek tutumsuzluk ediliyor. Her sene 7,7 milyon ton yiyeceğin çöpe atıldığı Türkiye ise kişi başına en fazla gıdanın müsriflik edildiği 10 ülke aralarında 3. sırada yer alıyor. Gıda kayıp ve israfı bir yandan yeniden raporlar tarafından ortaya konulan, 2050 yılında dünyada 300 milyon insanın açlıkla çaba etmek zorunda olacağı tahmini, bu gidişe bundan böyle bir dur demenin zamanının çoktan geldiğini gösteriyor.

 

Migros “10x20x30” girişimine Türkiye’den katılan birincil perakende şirketi oldu ve  23 tedarikçisiyle birlikte bu yöndeki çalışmalarına devam ediyor.

 

SGP üyelerinden Metro Market de,  halihazırda global kapsamda 20 tedarikçisi ile yürüttüğü 10x20x30 girişiminin Türkiye sahasını başlattı ve 21 tedarikçisi ile çalışmalarını sürdürüyor.

 

SGP, milletlerarası meslek birlikleri ile gıda sektöründeki gıda israfına dur diyor!

 

Projenin ülkemizde gıda sektöründe yaygınlaştırılması için liderliği Sürdürülebilir Yiyecek Platformu üstleniyor. Ulusal ve milletlerarası kuruluşlar, markalar, kâr amacı gütmeyen şirket ve girişimler, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, araştırma enstitüleri gibi bütün paydaşlarla meslek birlikleri geliştiren Platform, ülkemizde yiyecek israfının azaltılmasına karşın eğitim çalışmaları başlatıyor. Eğitimler, WRI meslek birliği ve SGP üyelerinin de katılımıyla online olarak tüm yiyecek sektörüne açık gerçekleşecek. 

 

SGP, global  ATLAS programında  Türkiye çapındaki yiyecek kayıp ve israflarının kayıt altına alınmasında rehberlik edecek. 

Bu eğitimler Küresel Gıda Kayıp ve İsrafı Önleme Protokolü (FLW) zarfında gerçekleştirilecek.  Sürdürülebilir Gıda Platformu, bu firmaların  WRI göre oluşturulan  ATLAS programında  gıda kayıp ve israflarının düzenli olarak tescil altına alınmasını sağlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here