Tadıyla ve büyüklüğüyle ünlü Diyarbakır karpuzunda hasat zamanı

0
12
Tadıyla ve büyüklüğüyle ünlü Diyarbakır karpuzunda hasat zamanı
Tadıyla ve büyüklüğüyle ünlü Diyarbakır karpuzunda hasat zamanı

Çok Eskiden develerin sırtında taşınıp, kılıçla kesimi yapılan, dünyanın en ünlü karpuzu unvanına sahip Diyarbakır karpuzunda hasat başladı. Çınar ilçesinin kırsal Çakırkaya Mahallesi üzerinde 250 dekarlık alanda hasadı yapılan karpuzlar TIR’lara yüklenip batı illeri ilk önce olmak üzere birçok ülkeye gönderiliyor. Temmuz ve ağustos aylarında hasadı yapılan Diyarbakır’ın ticari karpuzunun yanı sıra Dicle Nehri kenarındaki sadece kumlu arazide yetişen ağırlığı 50-60 kiloya ulaşan karpuzun hasadı eylül ayında yapılacak.  

‘DİYARBAKIR KARPUZ VE KAVUN YETİŞTİRİCİLİĞİ ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP’

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Ecdat, Diyarbakır’da bu sene 130 bin dekarda karpuz ekiminin yapıldığını ifade ederek, 145 bin ton rekolte elde etmeyi hedeflediklerini aktardı. Diyarbakır karpuzunun dünyaca ünlü olduğuna uyarı çeken Atalar, “Dünyaca ünlü olan bu karpuz Diyarbakır’da iki çeşitlilik halinde yetiştirilmektedir. Biri Diyarbakır çeşitleri dediğimiz yerel, diğeri ise ticari olarak dediğimizdir. Şu an ticari olan karpuzların 250 dekarlık bir alanda hasadı yapılan tarladayız. Sıradan 8 ton üzerinden dekar başına bir verim gerçekleştirilmektedir. İlimizde 130 bin dekar civarında karpuz ekim dikimi gerçekleştirildi. Takriben 8 ton üzerinden hesapladığımız zaman sıradan 145 bin ton üzerinden bir rekolte gerçekleşmesi bekliyoruz. Kavun yetiştiriciliği de 18 bin dekarın üstünde ekim dikim alanında yetiştiriliyor. Orada da 53 bin ton rekolte bekliyoruz. Diyarbakır karpuz ve kavun yetiştiriciliği kayda değer bir yere sahip. Türkiye’nin birincil beşi arasındayız karpuz yetiştiriciliğinde üretim bakımında” diye konuştu.

‘KARPUZ EKİMİNİ GELİŞTİRECEĞİZ’

Soy, Diyarbakır’da karpuz ekimini geliştirmeye yönelik çalışmaların sürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Teknik anlamda usulüne uygun olarak yetiştiricilik yapılıyor. Damla sulandırma sistemleri elde etmek üzere her şey kurallarına uygun teknik olarak içten şekilde yapılmakta. Verimler de iyi durumda. Diyarbakır’ın yerli tohumu dediğimiz binlerce yıldan beri tarımı gerçekleştirilen sürme çeşidinde özel olarak Dicle Nehri kenarındaki kumsal alanlarda geleneksel bir metotlarla yıllardan beri atadan gelen yöntemle babadan oğula üreticilik yapan üreticilerimiz var. Bu değere sahip çıkıyorlar. O sayede Diyarbakır’ın karpuz çeşitleri de varlığını devam ettiriyor. Bu sene Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi karpuz üreticilerine karşın olarak geleneksel yapılan karpuz üreticilerine fide, gübre ve hap desteği sağladı. Bir nebze de olsa masrafların bir kısmını karşılayarak çiftçiyi rahatlattı.” 

‘KARPUZ VE KAVUNA YARDIM İSTİYORUZ’

Karpuz ve kavun üreticisi Tarımsal Sanayi ve İş Adamları Derneği (TSİAD) Idare Heyeti Başkanı Mehmet Atik, üreticilere desteğin artması için çağrıda bulundu. Atik, “Biz bu dek emek veriyoruz kendi tırnaklarımızla kazıp bu karpuzları yetiştiriyoruz. Karpuzla kavuna yardim değil fakat. Şu an biz maliyetine malı satamıyoruz. bir de biz ekim alanlarının ahenkli bir şekilde görev edilmesi gerekir. Bir yıl 100 bin dönüm ekiliyor diğer sene 20 bin dönüm ekiliyor. Yeni alanların görev edilmesi gerekli. Bu şekilde olursa çiftlik sahibi de devlette memlekette kazanır” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here