Tam kapanmada göz sağlığına dikkat! Bilgisayar ve telefonunuzla daha artı zaman geçirecekseniz…

0
42
Tam kapanmada göz sağlığına dikkat! Bilgisayar ve telefonunuzla daha artı zaman geçirecekseniz…
Tam kapanmada göz sağlığına dikkat! Bilgisayar ve telefonunuzla daha artı zaman geçirecekseniz…

Son bir yıldır jurnal hayat alışkanlıklarımızı içten sarsan ve lüzum çocukların gerekse yetişkinlerin hiç olmadığı değin bilgisayar karşı saatler geçirmesine niçin olan Covid pandemisi göz hastalıklarının görülme oranını da artırıyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp “Hepimiz için engebeli geçen bu mucizevi süreçte göz hastalıkları hayli yaygınlaştı. Tam kapanma döneminde de, yeniden saatlerce bilgisayar karşı kalınacağı için gözlerimize her zamankinden fazla uyarı etmemiz koşul; aksi halde kalıcı göz hasarlarına yol açabilir” diyor. Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp, pandemide yaygınlaşan göz hastalıklarını anlattı; bilhassa tam kapanma döneminde göz sağlığı açısından ihmalkârlık edilmemesi gereken manâlı uyarılar ve önerilerde bulundu.

GÖZ KURULUĞU VE KIZARIK GÖZ

Ekrana bakarken dakikada 15-20 olan göz kırpma sayısı 5-6’ya düşüyor. Fakat korneamız gözyaşımızdan beslendiği için ekran yararlanma sürelerinin bu dek arttığı dönemde göz kuruluğu şikayetleri de ayrıca erişkinlerde keza de çocuklarda yoğun bir şekilde yükselme gösteriyor. Göz kuruluğu ve kızarık, göz en büyük uygulama sebebi olarak dikkat çekiyor. Göz kuruluğu sebebiyle gözlerimize çevredeki allerjen maddelerin yapışması ve temizlenememesine bağlı allerjik konjonktüvit bulgularında da çoğalma yaşanıyor. Kaşınma ve göz kızarıklığı ile ortaya meydana çıkan bu şart Covid bulguları ile de karışabildiği için zaman zaman hastalardan PCR testi istenmesi de gerekebiliyor.

KİSTLEŞEN ARPACIK

Artan göz kuruluğuna yan enfekte olan gözlerde göz kapağında arpacık şikayetlerinde artma yaşanıyor. Kistleşen arpacıklar cerrahi müdahale gerektiren hastalarda artışa neden oldu.

ASTİGMAT VE MİYOP

Yoğun ve özenle uzun süreli bilgisayar, tablet ve telefon ekranına odaklandığımız bugünlerde özellikle çocuklarda astigmat ve miyopta manâlı çoğaltma yaşandı. Buna karşı 20 dakikada bir gözleri dinlendirme ve ekrana bakılan süreyi çok uzatmamaya dikkatli olmak gerekiyor.

GÖZ KAYMASI

Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp “Eskiden göz kayması olan oysa gözlükle bunu denetleme edebilen çocuklarda, online eğitim nedeniyle saatlerce ekrana bakılması kaymada belirginleşmeye ve artışa neden oldu. Bunların bir bölümü cerrahi müdahale gerektirirken, bu grup çocuklarda bilhassa çok dikkatli olunması, ekran yerine konut oyunları ile süre geçirmeleri onları cerrahi müdahaleden korumaya yardımcı olacaktır” diyor.

BÜTÜN KAPANMADA BU ÖNERİLERE DİKKAT!

Ekrana bakarken gözlerinizi kırpmayı unutmayın. Dakikada en az 15 kere göz kırpmayı ihmalkârlık etmeyin. Ekran karşı 20 dakikada bir 5’er dakika gözlerinizi dinlendirin. Hekime danışarak zorunlu durumlarda suni gözyaşı takviyesi kullanın. Bilhassa çocukların online eğitimleri sonlandıktan sonra asgari 1,5 saat ekrana bakmamalarına itina gösterin. Covid gözden de bulaşabildiği için mümkün olduğu değin kontakt lens yerine gözlük kullanın. Maske ile gözlük kullanımı baskı olduğundan kontakt lens kullanımında büyüme olduğundan, bu durumda günlük atılabilir lens kullanımını seçim edin.
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here