Tarihe dikkat: ‘İki virüs bir arada öldürücü olabiliyor’

0
3
Tarihe dikkat: 'İki virüs bir arada öldürücü olabiliyor'
Tarihe dikkat: 'İki virüs bir arada öldürücü olabiliyor'
Tarihe dikkat: 'İki virüs bir arada öldürücü olabiliyor'

Sağlık Durumu Bakanlığı, 65 yaş ve üzeri ile kronik hastalar ve hamileler için aile hekimlerinin reçete etmesi halinde ücretsiz grip aşısı olabileceğini duyurmuştu. Grip aşısına en çok istek ise hem tehlike grubunda olanlar ayrıca de 65 yaş ve üzeri. Fakat risk grubunda olmasına rağmen e-nabız sisteminde ismine aşı tanımlanmamış çoğu kişi olduğu da belirtiliyor.

Tarihe dikkat: 'İki virüs bir arada öldürücü olabiliyor'

Ekim ayının hemen şimdi ilk yarısı olması nedeniyle birçok eczanede ücret karşılığı grip aşısı tedarik edilebileceğini saptandı. Eczacılar, kasım ayının ikinci yarısından itibaren stokların tükenebileceğini belirtirken, tehlike grubunda olmasına rağmen e-nabız sisteminde namına aşı tanımlanmayan ve risk grubunda olmayıp aşı yaptırmak isteyenlerin çareyi 85 lira ödeyerek aşı yaptırdığını dile getirdi.

Tarihe dikkat: 'İki virüs bir arada öldürücü olabiliyor'

Milliyet’ten Mert İnan’a konuşan İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, keza e-nabız sisteminde aşı tanımı yapılanlar hem de ücret karşılığı aşı satın almak isteyenler için halihazırda toplam 2.5 milyon doz grip aşısı getirtildiğini söyledi ve şu bilgileri verdi:

“İki firmadan alınan 2. 8 milyon doz grip aşısı piyasada olacak. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın grip aşısı olacak vatandaşlarda belirlediği kriterleri kimse bilmiyor. Bakanlık bu yılki kriterleri açıklamadı. SGK’nın ödemesi kapsamındaki reçete ile eczaneye başvuran tehlike grubundaki vatandaşlara benzer gün içinde depodan aşı getirilebiliyor. Depolarda aşı var ama 18 yaş üzerinde çoğu kişi aşı yaptırmak isterse mevcut stok yetmez.”

‘TARİHE DİKKAT EDİN’
Tarihe dikkat: 'İki virüs bir arada öldürücü olabiliyor'

Gazi Üniversitesi İmmünoloji Anabilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Bulut da astım, KOAH ve 65 yaş üzeri vatandaşlar ile kronik hastalığı olanların mutlaka grip aşısı olması gerektiğine sinyâl ederek, “Eczaneden parayla aşı alınması doğru değil. Tehlike grubu olarak tanımlanmayan kuytu gelirli vatandaşlar ne yapacak? Vatandaş, satın alırken aşını sezonal olmasına uyarı etmeli. Geçen mart, nisan tarihli grip aşılarının geçerliliği yok. Eylül, ekim tarihli ürünler alınırsa koruyucu olur. 40 milyon kişinin grip aşısı olması gerektiğini düşünüyoruz ama stoklarda 2 milyon aşı olduğu belirtiliyor. Keza grip ayrıca Kovid durumuna ‘sindemi’ diyoruz ve iki virüs aynı anda öldürücü olabiliyor. Grip aşısı temini çok kayda değer” dedi.

‘80 YAŞINDA AMA AŞI TANIMLANMAMIŞ’
Tarihe dikkat: 'İki virüs bir arada öldürücü olabiliyor'

İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, okulların açılmasıyla çocuklarda grip ve üst solunum yolu enfeksiyonunun sık görüldüğünü, virüsün eve taşınmasıyla da bu rahatsızlığın geçen yıla oranla 1000 kat arttığını söyledi. 65 yaş ve üzeri veya kronik hastalığı olan çoğu yurttaş grip aşısı için kapılarını çaldığını söyleyen Tamur, yaşanan sıkıntıları paylaştı:

“Kapımızı çaldığınızda sistemde haklarını olmadığını öğreniyor. 80 yaşında yürek, hipertansiyon sorunu olan ve grip aşısı tanımlayan insanlara şahit oluyoruz. Kimlere hangi kriterler karşılığında aşı tanımlandığını bilmiyoruz. Depolarda ne değin aşı var bunu da bilmiyoruz. Geçen yıl fazla eksik hastaya grip aşısı yapılmıştı. Şubat ayında herkesin grip aşısı olabileceği duyuruldu oysa bu kez de aşılar elimizde kalmıştı. Gecikmeli kararlar aşıların elimizde kalmasına niçin oluyor. 40 yaşındaki astım ya da KOAH hastası için de mutlaka grip aşısı tanımlanmalıdır. Geçen sene grip ve üst solunum yolu enfeksiyonu vakası az daha hiç görmedik. Ekim ayının birincil yarısında olmamıza karşın geçen yıla oranla grip ve üstteki solunum yolu enfeksiyonu sorunu yaşayanların oranında 1000 kat artış var. Bilhassa okulların açılmasıyla çocuklar arasında ciddi grip ve üstteki solunum yolu enfeksiyonları görülmeye başlandı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here