Tarım sezonunda yağışlar azaldı

0
28
Tarım sezonunda yağışlar azaldı
Tarım sezonunda yağışlar azaldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü göre hazırlanan ve 1 Ekim 2020-31 Mayıs 2021 dönemini kapsayan 2021 Su/Tarım Yılı Alansal Yağış Değerlendirmesi Raporu’na tarafından, laf konusu dönemde yağışlar normalinin ve bir önceki dönem yağışlarının aşağıda gerçekleşti.

Türkiye geneli 8 aylık kümülatif yağışlar normaline kıyasla yüzde 27, 2020 Su/Tarım Yılı yağışlarına göre yüzde 25 azaldı.

Yağışların azami azaldığı bölge Güneydoğu Anadolu oldu

Bölge geneli yağışlarda ise Marmara haricindeki bütün bölgelerde normallerine ve bir önceki dönem yağışlarına kadar yağış azlığı devam etti. Yağışlarda en fazla azalma yüzde 39 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde izlendi.

Kümülatif yağışlar Kuzey Ege, Bursa civarları hariç Marmara Bölgesi, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz sahil kesimi ile Giresun ve Kahramanmaraş çevrelerinde normallerinin biraz üstünde, diğer tüm bölgelerde aşağı seyretti. Denizli, Erzurum’un kuzeyi, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin çevrelerinde yağışlarda azalma oranı yer yer yüzde 40’ın üzerine çıktı.

İl geneli yağışlar en yüksek Rize’de, minimum Kırıkkale’de görülürken, normallerine göre azami azalma ise yüzde 54 ile Mardin’de gerçekleşti.

2021 Su/Tarım Yılı’nın 8 aylık periyodunda ülkede en çok yağışlı gün, İstanbul, Batı ve Doğu Karadeniz, Kırklareli ve Tekirdağ’ın doğusu, Balıkesir, Bilecik, Sakarya, Samsun, Giresun, Ordu çevrelerinde 100-125 gün aralığında gerçekleşti.

Marmara’daki yağışlar yüzde 22 arttı

Bölgeler bazında bakıldığında ise Marmara’da söz konusu 8 aylık dönemde yağışlar normalleri civarında seyrederken, bir önceki döneme kadar yüzde 22 arttı.

Ege Bölgesi’nde yağışlar ise normaline kadar yüzde 22, 2020 Su-Tarım Yılı dönem yağışına kadar yüzde 6 azaldı.

Akdeniz Bölgesi’nde yağışlarda normaline kadar yüzde 29, bir önceki döneme kıyasla yüzde 36 azalma gerçekleşti.

İç Anadolu Bölgesi’nde yağışlar normaline kadar yüzde 36, bir önceki döneme bakıldığında yüzde 28 azalma kaydetti.

Yağışlar, Karadeniz Bölgesi’nde normaline kadar yüzde 21, 2020 Su/Tarım Yılı dönem yağışına tarafından yüzde 13 azalış gösterdi.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise yağışlar normaline ve 2020 Su/Tarım Yılı’nın benzer dönemine kadar yüzde 34 geriledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi yağışları da normaline göre yüzde 39, 2020 Su/Tarım Yılı dönem yağışına kıyasla yüzde 49 azaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here