Tayland’da güvensizlik oylaması sonuçlandı

0
12
Tayland’da güvensizlik oylaması sonuçlandı
Tayland’da güvensizlik oylaması sonuçlandı

Tayland Başbakanı Prayuth Chan-ocha, cumartesi günü parlamentoda güvenoyu alarak Covid-19 yönetimi nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kalan hükûmetini “istikrara” kavuşturdu.

Prayuth’un istifasını talep eden cadde protestoları sürerken Prayuth cumartesi günü kendisine ve kabinesinin beş üyesine karşın gensoru önergelerinin oylanmasından önce parlamentoya gelen Prayuth, gazetecilere şunları söyledi

“Her gün kendime güveniyorum.” Yakında bir kabine değişikliği olup olmayacağı sorulduğunda ise “Henüz zamanı yok.” ifadelerini kullandı.

Ülkedeki muhalefet, Prayuth yönetiminin Covid-19 yönetimini beceremediği, yolsuzluğu desteklediği ve ekonomiyi fena yönettiğine ilişkin sert suçlamalar yönlendirdi. 264 milletvekilinin desteğiyle şampiyon gelen Prayuth hakkında onu zor kullanarak görevden almak için bir komplonun olduğuna dair söylentiler bulunuyor.

Reuters, 22 Mayıs 2014’de, Tayland hükûmetine karşısında bir darbe aranjör seçilmiş hükûmeti deviren cunta şefi Prayuth Chan-ocha’nın daha sonraki başbakanlık görevinde dahil benzer bir idare kriziyle karşılaşmadığını yazdı.

Ülkede, güvenlik güçlerinin, taş ve havai fişek atan protestoculara karşısında göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve plastik mermi kullanması ile son mitingler şiddete dönüştü.

Tayland’da Delta varyantı kaynaklı olarak nisan ayından bu yana 1,2 milyondan pozitif enfeksiyon ve 12,000’den pozitif koronavirüs kaynaklı can kaybı bildirdi.

Yetkililer, 23,000’den pozitif vakayla ağustos ortasındaki vakalarda tek günlük en büyük artışı bildirdiler.

Ülkede tıbbi tedavi yetersizliği, evde can kayıpları ile birlikte haziran ayında başlayan aşı dağıtımı ülkede protesto dalgasında etkin oldu.

Tayland’daki 66 milyondan pozitif kişinin yaklaşık yüzde 13’ü tamamen aşılandığı biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here