TCMB’den gerekli karşılık düzenlemesine ilişkin yorumlama

0
3
TCMB'den gerekli karşılık düzenlemesine ilişkin yorumlama
TCMB'den gerekli karşılık düzenlemesine ilişkin yorumlama

TCMB’den yapılan açıklamada, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, finansal aktarım mekanizmasının etkinliğinin artırılması için gerekli karşılık düzenlemesinde değişikliğe gidildiği açıklama edildi.

1 Temmuz’da Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkanı azami oranının yüzde 20’den yüzde 10’a düşürüldüğü, döviz cinsinden mevduat ve katılım fonuna uygulanan zorunlu karşılık oranlarının da tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırıldığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ayrıca, Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkanının sonlandırılacağı da ilan edilmişti. Bu çerçevede, laf konusu imkan 1 Ekim 2021 tesis tarihinde yüzde 10’dan sıfıra düşürülerek sonlandırılacak olup, aynı tarihte yürürlüğe girmek üzere yabancı para mevduat ve katılım fonuna uygulanan gerekli karşılık oranlarının bütün vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmasına karar verilmiştir. Alınan bu kararla birlikte, 1 Ekim 2021 itibarıyla Türk lirası cinsinden gerekli karşılık tesislerinin takriben 13,9 milyar lira, döviz ve altın cinsinden gerekli karşılık tesislerinin ise yaklaşık 3,4 milyar dolar karşılığı tutarında artması beklenmektedir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here