Tefecilere borcunu ödeyemeyince, tehditlere dayanamayıp ailesiyle birlikte kenti terk etmiş

0
13
Tefecilere borcunu ödeyemeyince, tehditlere dayanamayıp ailesiyle birlikte kenti terk etmiş
Tefecilere borcunu ödeyemeyince, tehditlere dayanamayıp ailesiyle birlikte kenti terk etmiş

Adana Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Çaba (KOM) Şube Müdürlüğü Finansal Ofis Amirliği ekipleri, kentte 68 kişiye, faiz karşılığı para vererek 10 milyon 350 bin TL hileli gelir sağlayan şebekeyi deşifre etti. Şebekeye aza oldukları öne sürülen 25 kişiyi tespit eden ekipler, Cumhuriyet Savcılığı’nın gözaltı kararı çıkarmasının gerisinde harekete geçti. 28 Mayıs’ta sabahın erken saatlerinde fazla sayıda adrese aynı zamanlı hakim yapan ekipler, şüphelilerden 24’ün gözaltına aldı. Adresinde bulunamayan 1 kişinin yakalanması için de ekipler alıştırma başlattı.

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 5 milyon 730 bin TL tutarında 12 tahvil, 9 çek ve senet fotokopisi, 2 araç satış sözleşmesi, ruhsatsız 5 pompalı tüfek, biri kurusıkı, 3 tabanca, tefecilikten elde edildiği değerlendirilen 54 bin 150 TL, 2 pos cihazı, bambaşka kişilere ait 12 kredi kartı ile gümrük kaçağı 56 cep telefonu ele geçirildi. Güvenlik’teki işlemlerinin peşinde adliyeye sevk edilen şüphelilerden 9’u savcılık talimatıyla hür bırakıldı. Mahkemeye çıkarın 15 kişiden 9’u tutuklandı, 6’sı ise adli denetleme şartı ile hür kaldı.

BORCUNU ÖDEYEMEYEN TORNACIYI AİLESİYLE TEHDİT ETTİLER

Şebekeye ilişkin yeni teferruat ortaya çıktı. Tutuklanan şüphelilerden Atılım K. ile arkadaşı Uğur G.’nin, kentte tornacılık yapan Özcan Y.’ye yüzde 20 faizle 6 bin lira para verdiği, daha sonra da 35 bin lira istediği belirlendi. Şüphelilerin, borucunu ödeyemeyen Özcan Y.’yi iş yerine sıkça gidip kendisini ve çocuklarını öldürmekle tehdit edip malzemelere hasar verdikleri tespit edildi.

4 SAAT SÜREN İLAÇLI İŞKENCE

Tefecilerin 21 bin lira ödemesi durumunda borcu kapatacaklarını söylediği Özcan Y.’nin bir akrabası, parayı vermemesini söyledi. Bunu duyan tefecilerin, Özcan Y.’yi kaçırıp bir depoya götürdüğü, burada başına tabanca dayayıp uyuşturucu ilaç verdikleri, “Bu ilacı iç, kafan güzel olur. Ondan sonra bize parayı vermemeni söyleyen akrabanı öldür. Sen de kurtulursun, biz de kurtuluruz” dediği öne sürüldü. Fakat Özcan Y.’nin, 4 saat her tarafında süren ilaçlı işkenceye dayanıp borcunu ayda 2 bin 500 lira gecikme faiziyle ödemeyi kabul ederek tefecilerden kurtulduğu belirtildi.

KENTTEN KAÇTI

Sonraki süreçte Özcan Y.’nin, keza borcunu hem de aylık 2 bin 500 lira faizi ödeyemediği, bunun üzerine de ailesini de alıp kentten kaçtığı saptandı. Bunu öğrenen iki şüphelinin Özcan Y.’nin iş yerine gidip hasar verdiği saptandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here