Tezgahlar doymuş, balık bölge yok

0
40
Tezgahlar doymuş, balık bölge yok
Tezgahlar doymuş, balık bölge yok

Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı’nda etkisini artıran müsilajın balık ölümlerine niçin olduğu iddiaları, halkı balık tüketimi konusunda endişelendirdi. Müsilajın balıkları zehirlediği iddiaları üzerine Çanakkale’de balık satışları durma noktasına geldi. Balıkhane esnafı, müsilajın gündeme gelişinin ardındaki, vatandaşların balık satın almaktan çekindiğini belirtti. ‘İNSANLARIMIZ

GÜVENLE BALIK TÜKETEBİLİR’

ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, müsilajın balıklarda zehir etkisi yaratmasının olası olmadığını belirtti. Müsilajın denizlerdeki azot ve fosfor kirliliğinden dolayı ortaya çıktığını bildiren Prof. Dr. Ayaz, “Müsilaj, fitoplanktonların yüksek derecede artmış olması sonucu girdiği stresten dolayı, kendini korumak için ölmeden önce salgıladığı bir değişken. Müsilajın şeker bazlı bir akıcı olduğunu söyleyebiliriz. Şekerin balıklara zehir etkisi olması muhtemel yok. Bunları parçalamak için bakteri çökecek lakin bunun zehir etkisi olması olası değil. Balıklarda herhangi bir risk olmasından dile getirmek söz konusu değil. İnsanlarımız güvenle balık tüketebilirler. Dünya’nın en değerli besini balıktır. Son zamanlarda yaşadığımız illet hastalığı atmamızda, vücudumuzun ihtiyacı olan en değerli beslenme balıktır. İnsanları speküle ederek ‘balıkları yerseniz rahatsızlık bulaştırır’ gibi sözler dürüst değildir. İzmit Körfezi’nin çok lekeli olan bir bölgesi var, bu bölgede de zaten balıkçılık faaliyeti değil. Zaten habitat bağımlı türlerde olsa fazla aşırı kirlenen ortamda balık durmaz. O bölgeyi terk eder. dahası bu hareket eden göçmen balıklarda bu söz konusu yok. Bu negatif şart balık fiyatlarına yansıdı. Biz ağlarımızı denize atamıyoruz, 4 aydan beri felç olduk. Fakat bu balıkların hastalık bulaştırması gibi bir şey laf konusu yok” diye konuştu.

Balık hali esnafı Özkan Kaşıkçı, müsilajın balık satışlarını etkilediğini belirterek, “Vatandaş, balık almaktan ve balık yemekten korkar oldu. Bu yüzden işlerimiz yüzde 90 civarında düştü. Bizi aşırı etkiledi. Ne zamana değin gideceğini bilemiyoruz. Balıkların zehirlenmesi gibi bir şart yok. Balık şimdi ülkemizde en doğal gıda olarak gösteriliyor. Bunu tüketmekten cümbür cemaat korkuyor. Aslında korona dolayısıyla daha fazla balık tüketilmesi gerekli. Vatandaşımız korktuğu için balıkhaneye gelemiyor. Bu yüzden de bizim işlerimiz fazla düştü” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here