TFF’den Harika Lig ve TFF 1. Lig kulüplerine VAR Bilgilendirme toplantısı

TFF’den Harika Lig ve TFF 1. Lig kulüplerine VAR Bilgilendirme toplantısı

ABONE OL
Ekim 27, 2022 22:06
TFF’den Harika Lig ve TFF 1. Lig kulüplerine VAR Bilgilendirme toplantısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından, Muhteşem Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve TFF 1. Lig Kulüpler Birliği üyelerine yönelik VAR Sistemi Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

TFF Hasan Doğan Ulusal Ekipler Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi, TFF İdare Şurası Üyeleri, Genel Sekreter Kadir Kardaş ile MHK Lideri Sabri Çelik, MHK Lider Vekili ve VAR Sorumlusu Murat Ilgaz, MHK Üyesi Ahmet İbanoğlu, Kulüpler Birliği Vakfı Lideri Ali Koç, 1. Lig Kulüpler Birliği Derneği Lideri Murat Özkaya, Muhteşem Lig ve 1. Lig Kulüp Liderleri, yöneticileri, idari temsilcileri, teknik yöneticileri ve kadro kaptanları katıldı.

“Elimizde aktif kullanıldığında son derece verimli bir VAR teknolojisi var”

Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi toplantıda yaptığı konuşmada, Muhteşem Lig’in, dünyanın en bedelli liglerinden biri olma potansiyeline sahip olduğunu belirterek, “Elimizde aktif kullanıldığında son derece verimli bir VAR teknolojisi var. Dünyanın en tutkulu taraftarları Türkiye’de. Üstelik bu spora gönül vermiş çok pahalı markalar, memleketler arası kuruluşlar, Türk futboluna yatırım yapıyorlar.” dedi.

TFF Lideri Büyükekşi kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Şimdi size Türkçemizin en hoş sözlerinden biri hakkında bir hatırlatma yapmak istiyorum. Davalarımızı yargıçlara teslim ediyoruz. Sıhhatimizi hekimlere… Maçlarımızı hakemlere…

Bu 3 söz de Hikmet sözcüğünden türetilir. Karar kökünden gelir ve üçünün de ortak bir özelliği vardır. Davalarda da, hastalıklarda da, maçlarda da, hakimin, tabibin ve hakemin önüne gelen husus, daha evvel birebir birebiri yaşanmamış, kendine has özellikleri olan, nevi şahsına münhasır bir olaydır. Bu üç meslek kümesinin da erbabına, biz, tekrarı olmayan, birebir gibisi yaşanmamış bir bahiste karar verme yetkisi veriyoruz. Bu mevkideki insanların deneyim sahibi, bilge beşerler olması değerlidir zira hakikat teşhisler, yanlışsız kararlar, yaşanmışlıkla ve muhakeme gücüyle gelir.

Biraz önce üstte saydığım, futbolumuza ilişkin hoş şeylerin yanında, Türk futbolunu layık olduğu yere getirmek istiyorsak en az 2 şeye daha muhtaçlığımız olduğu gerçeğini kabul etmeliyiz.

  1. Bu saydığım avantajlara eşlik edecek seviyede yüksek performanslı, tecrübeli, bilge bir hakem havuzuna.
  1. TFF’nin bir “taraf “olmadığının bilinmesine ve tüm paydaşlarımızın sakin, denetimli ve tahlil odaklı hareket etmelerine. “

“Bir maçtaki durum için öteki maça bakarak karar verilemez”

Bir hakim için iki dava birbirinin birebiri olmadığı üzere, bir hekim için de iki hastanın şartlarının birebir olmadığını kaydeden Büyükekşi, “Aynı bu mantıkla bir maçtaki durum ihlal mi değil mi, bir diğer maça bakarak karar verilemez. Bu fakat hakikat teşhisle, eğitimle, tecrübeyle ve imkanlardan istifade edilerek vakit içinde mükemmelleşecek bir yetenektir. Bu anlattığım futbolumuz için çok değerli bir sorundur. Bugüne kadar yapılmamış, üzerinde durulmamış lakin 4 aydır kararlılıkla ilerleyen bir federasyon stratejisidir.” halinde konuştu.

“Futbolun paydaşlarını karşımızda değil yanımızda olmaya, bizimle birlikte tahlil üretmeye davet ediyorum”

Geçtiğimiz 11 haftalık süreçte kimi hakem performanslarının çok eleştirildiğini kaydeden TFF Lideri, “Bu tenkitlerin kimilerini, hakemlerimizin formsuz performanslarına bağlı olarak haklı bulduğumu da itiraf edeyim. Ancak şunun unutulmamasını rica ediyorum; birtakım kusurları düzeltelim derken yeni yanılgılar yapma lüksümüz yok. Böylesine bir rekabetin yaşandığı bu kritik haftalarda kolay olmasa da, tüm kulüp yöneticilerimizi, medya mensuplarımızı ve fikir liderlerimizi, her kaide altında sakin olmaya, ortak sorunların üstesinden gelebilmek için karşımızda değil yanımızda olmaya, bizimle birlikte tahlil üretmeye davet ediyorum.” tabirlerini kullandı.

“Bazı tenkitleri sert ve haksız bulduğumu da söylemeliyim. TFF asla taraf değildir”

Medyada Merkez Hakem Kurulu’na, hakemlerimize ve federasyona yönelik birtakım tenkitleri sert ve haksız bulduğunu da vurgulayan Mehmet Büyükekşi, “Sizi temin ederim TFF asla taraf değildir. Yanlışları ve eksikleri birebir sizler üzere gören, kendini var gücüyle ve bütün imkanlarıyla kalıcı tahliller üretmeye adamış bir kurumdur. Bir bütün olarak hareket etmeliyiz. Birlikte hareket etmemiz halinde üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun kalmayacaktır. Buna tüm kalbimle inanıyorum. Siz de inanın.” kelamlarıyla konuşmasını bitirdi.

MHK Lider Vekili Murat Ilgaz’dan VAR sunumu

Başkan Mehmet Büyükekşi’nin konuşmasının akabinde MHK Lider Vekili ve VAR Sorumlusu Murat Ilgaz, VAR takımında yer alan 12 hakemi sahneye çağırarak iştirakçilere tanıttı. Ilgaz daha sonra ise yaptığı sunumla, VAR Sistemi’nin işleyiş formu, VAR ve AVAR hakemlerinin misyonları ve VAR Protokolü’nü ekranda durumlarla örneklendirerek bilgilendirmede bulundu.

Kulüp liderleri VAR tecrübesi yaşadı

Merkez Hakem Heyeti Lider Vekili Murat Ilgaz’ın VAR sunumunun akabinde bilgilendirme toplantısını takip eden kulüp liderleri, teknik yönetici ve futbolcular, VAR Merkezi’nde canlı maç ve hazırlanan demolar üzerinde VAR hakemliği tecrübesi yaşadı. VAR protokolü çerçevesinde kritik durumları pahalandıran iştirakçiler, ofsayt çizgilerini de kendileri çizdiler.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.