TİHA’yı SİHA’dan bambaşka kılan ne? Yusuf Alabarda tüm en ince ayrıntısına kadar yazdı

0
17
TİHA'yı SİHA'dan bambaşka kılan ne? Yusuf Alabarda tüm en ince ayrıntısına kadar yazdı
TİHA'yı SİHA'dan bambaşka kılan ne? Yusuf Alabarda tüm en ince ayrıntısına kadar yazdı

Türkiye Gazetesi Yazarı Yusuf Alabarda, TSK envanterine katılan, Baykar’ın geliştirdiği Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracının (TİHA), SİHA’lardan farkını detaylarıyla kaleme aldı.

Alabarda, TİHA’yı daha kıymetli kılan özellikler ve Savunma Sanayii’ndeki önemini anlattığı yazısında, Selçuk Bayraktar’ın ‘Ülkemizin bu alanda önü kesilmez ve araştırmalar benzer kararlılıkla devam ederse, bu teknolojide dünyanın bir numarası oluruz’ sözlerinin uyarı alınmasını vurguladı. 

İşte Yusuf Alabarda’nın bugünkü köşe yazısı:

Hafta sonu Savunma Sanayii adına devrim niteliğinde bir teslimat daha vardı: Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Arabulucu (TİHA)

Savunma Sanayii birbiri ardına ortaya koyduğu ürünler ve sistemler vasıtası ile tüm dünyada her geçen gün adından daha fazla söz ettiriyor. Bilhassa insansız sistemler ve platformlar, yerli olarak geliştirilen mühimmat ve roket sistemleri ile, elektronik harbe dair unsurlar çok lakin fazla kıymetli.

İşte bu ürünlerden birisi daha TSK envanterine katıldı. Her ne değin muhalefetin gündeminde deha olmadı ise de bizi bizden daha dikkatli peşine düşüp takip eden gözler konuyu ayrıca yazılarına taşıdılar, ayrıca de alınması gereken notlar belirli merkezlerde alındı.

Nedir insansız bir sistem olan Akıncı TİHA’yı bu kadar kıymetli kılan ya da diğer SİHA sistemlerinden öbür kılan?

Bu soruya verilecek en sezme cevap uçuş irtifası, kaldırdığı yardımcı önem miktarı, seyir hızı ve radar sistemi.

Bugüne değin terör ile mücadeleden, tesir alanımızdaki çoğu coğrafyaya değin yoğun bir şekilde kullanılan bambaşka SİHA modelleri ile kıyaslandığında, Akıncı 12.000 metre gibi bir irtifada, takriben 370 km/saat gibi yüksek hızlarda ve 1.400 kg civarında bir tartma ile uçabilen kendi sınıfı içerisinde devasa bir insansız sistem.
Bu 1400 kg yük içerisinde havadaki hedeflere atılabilecek füze sistemleri olabileceği gibi, SOM seyir füzeleri ile MK-83 bombaları da olacaktır. Kuşkusuz Akıncı TİHA gibi insansız bir hava unsurundan, 250 km uzaklıktaki bir hedefe atılacak, 600 kg ağırlığındaki yerli bir seyir füzesi bazı ülkeler göre fazla lakin fazla tedbirli izlenmektedir.

Ayrıca taşıyacağı radar sistemi ile hedefini uzak mesafeden tespit ederek, taşıdığı tabanca sistemlerini devreye sokabilecek oluşu fazla ama paha biçilmez.
Muhakkak hâlihazırdaki SİHA ve TİHA sistemleri, Hava Kuvvetlerimizin envanterindeki muharip uçaklarımızın alternatifi yok, ama 2030 yılında envanterimize girecek Millî Muharip Uçağımız devreye girene değin, Hava Kuvvetlerimizdeki muharip uçakların üzerinden önemli bir yükü alacağı da açıkça.

Yine, TİHA teslim töreninde açıklanan, TCG Anadolu gemisine iniş ve kalkış yapabilecek TB3 sisteminin 2022 yılında birincil uçuşunu yapacak olması, Millî İnsansız Uçak Sistemi’nin (MİUS) de 2023 yılında hangardan çıkacak olması, yalnızca savunma sanayii alanında değil, Türkiye’nin kazanacağı askerî ve siyasi kuvvet açısından önümüzdeki yıllarda bol miktarda konuşacağımız konular…


 
 Simetrik ve konvansiyonel tehditlere asimetrik cevaplar
 
Türkiye’deki askerî stratejik aklın uzunca bir süreden bu yandan, konvansiyonel kalıplar içerisinde geliştirilerek üzerimize salınan simetrik ya da bakışımsız tehditlere başlıca asimetrik cevaplar verdiği görülüyor. Terör ile uğraş dâhil edinmek üzere İdlib, Libya ve Dağlık Karabağ’da bugüne değin olan biteni bu zaviyeden bakmak sanırım çok hatalı olmasa gerek.
Dağlık Karabağ’da son 30 yıldan bu yandan eski Sovyet doktrini ile ahenkli, hava savunma sistemleri, topçu unsurları ve zırhlı araçlar ile tahkim edilmiş ve aniden pozitif kuşaktan oluşan savunma hatları bu konvansiyonel anlayışın bir tezahürü idi. Lakin devreye alınan beşinci tür savunma sanayi ürünleri ve insansız sistemler, 30 yıldır sürekli anlayışı da, Rus hava savunma sistemlerinin itibarını da yerle yeksan etti.
Hem, Libya ve İdlib’de yaşanılanlar, örgüsü öbür olsa zeka, tekrar Türkiye’nin sahada genelde asimetrik cevapları vardı.
Tamamlanmış, bu cevapların hiçbiri uyumlu bir orduya aleyhinde verilmedi, ama bugüne dek bizi ve dostlarımızı da zaten vekilleri yolu ile defalarca cendereye aldılar. Keza, gelişmiş savunma sanayi ürünlerimiz ile gerektiğinde düzenli bir ülkenin gücüne aleyhinde bugüne kadar eşine rastlanmamış bir karşılık vermeyeceğimizin kimseye garantisini de vermedik.
Bu bakışımsız yanıtlamak şekli, beşinci tür savunma sanayi ürünleri ile önümüzdeki süreçte daha da geliştirilirse, çoğu savunma konseptinin ve paradigmasının yıkılmasına sebebiyet verebilir.
Bu açıdan Türkiye’deki güvenlik bürokrasisinin savunma sanayi şirketleri ile ürün geliştirme odaklı iş birliklerinin ötesinde incelemeler yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Artık savunma sanayi ile birlikte sahada şahsen çaba vermenin, birlikte çözümler geliştirmenin ve gerekiyorsa yeni konsept ve doktrinler oluşturmanın zamanı şimdiden gelmiştir.

Nedir Selçuk Bayraktar’ı bu şekilde konuşturan?

Merasim alanında Selçuk Bayraktar’ın ısrarla dile getirdiği ‘Ülkemizin bu alanda önü kesilmez ve araştırmalar aynı kararlılıkla devam ederse, bu teknolojide dünyanın bir numarası oluruz’ sözleri dikkate alınması gereken uyarılar.

Niçin bu cümleleri sarf etti peki?

Nasreddin Öğretmen’nın ifadesi ile ‘eşekten düşenin hâlinden eşekten düşen anlar’ da ondan. Çeviri yapmakla iktifa etmesi vaazlarını dinlemiş, yüzlerce bürokratik sabotaja maruz kalmış bir insanın dertli ifadeleri diye görmek lazım bu açıklamalara.
Peki ben nereden biliyorum da bu yazılanları kaleme alıyorum dersiniz?
Yıllarca gencecik nice girişimcileri eşekten düşüren bürokrasinin içinden geldim, gördüm, çaba ettim ve bütün yaşadıklarımı Ivo Andriç’in ‘Travnik Notları’ misali hafızama nakşettim.
O yüzden şimdi daima birlikte hoş ve başarılı işler yapmanın tam zamanı…
Gençlere, girişimci zihniyete, inovasyona meyilli dimağlara memleketin her noktasında yol açmanın vakti.
Yahut ben bilmez miydim ‘YAŞ Kararları’ başlığı ile kaç general ve amiral emekli edildi, kaçı terfi etti diye modası geçmiş yazılar yazmayı?

Selçuk Bayraktar tarihi duyurdu! İnsansız Savaş uçağı...Selçuk Bayraktar tarihi duyurdu! İnsansız Savaş uçağı…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here