TİKA’dan Bosna Hersek’te somut ve zihinsel engelliler okuluna destek

0
10
TİKA'dan Bosna Hersek'te somut ve zihinsel engelliler okuluna destek
TİKA'dan Bosna Hersek'te somut ve zihinsel engelliler okuluna destek

TİKA’dan yapılan açıklamada, 1967 yılında kurulan ve 11 sınıf dahilinde 7-21 yaş aralığındaki 52 engelli çocuk ve gence hizmet veren okulda, özellikle tekerlekli sandalye kullanan öğrencilerin bina içi alanlara erişimde ciddi sorunlarla karşılaştığı belirtildi.

Açıklamada, “Özel gereksinime sahip öğrencilerin okula girişleri ile 2. katta bulunan sınıflar ve diğer mekanlara ulaşımlarının sağlanmasında okul hizmetlilerinin yaşadıkları sorunların çözülmesi için gereklilik duyulan bir adet engelli asansörü TİKA kadar kurularak 2021-2022 eğitim öğretim yılında öğrencilerin istifadesine sunuldu.” ifadesine yer verildi.

Kurulumu gerçekleştirilen engelli asansörünün açılış törenine Zenica-Doboj Kantonu (ZDK) Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Bakanı Spahija Kozlic, Pedogoji Kurumu Müdürü Aida Salkic, TİKA Saraybosna Koordinatörü Muhammed Ünal, Mektep Müdürü Tarik Salcinovic, eğitimciler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Bakan Kozlic, törende yaptığı konuşmada, eğitim sektöründe TİKA yoluyla birçok projeyi hayata geçiren Türkiye’ye teşekkürlerini açıklama etti.

Somut ve zihinsel engele sahip öğrencilerin eğitim aldığı okula yapılan projenin özel bir değerinde taşıdığını gösteren Kozlic, “2022 yılında bakanlık bünyesinde tahsis yapan öğretmenlere karşın eğitim programları ve ara eleman yetiştiren iş okullarının kapasitelerinin geliştirilmesine karşın TİKA ile meslek birliğine devam etmeyi umuyoruz.” ifadesini kullandı.

Salcinovic de öğrencilerin okul içerisinde engelsiz dolaşmalarına, gerçekleştirilen faaliyetlere iyice dahil edilmelerine ve mimari engellerin aşılmasına katkı sunan proje için TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Okulun kurulduğu günden bu yandan asansör sorunu yaşadıklarını aktaran Salcinovic, sorunun çözülmesinden ve okulun maddesel şartlarının öğrenciler için yerinde ışık halkası getirilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Ünal ise proje ile somut ve zihinsel engelliler okulunda eğitim gören özel çocukların hayatlarının kolaylaştırıldığını ve sosyal hayata katılmalarına olanak sağlandığını belirtti.

Engelli çocukların çoğu alanda kendilerine yetebilmelerine olanak sağlayacak projelere devam edeceklerini söyleyen Ünal, söz konusu proje başta edinmek üzere engelli çocukların yetişmesine katkı sunan eğitimciler ve idarecilere teşekkür etti.

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here