TikTok ve WeChat yasağı kalkıyor

0
17
TikTok ve WeChat yasağı kalkıyor
TikTok ve WeChat yasağı kalkıyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları olarak gösterilen TikTok gibi web siteleri büyümeye devam ediyor. Facebook bile bu yükselme oranı aleyhinde çaresiz kaldı. ABD şirketlerini geçmeye başlayan Çin markaları Donald Trump göre risk olarak görüldü.

sosyal medya ağları konusunda yasaklama emri veren Donald Trump bunu Ticaret Bakanlığı üzerinden gerçekleştirdi. ABD Ticaret Bakanlığı uygulamaların dijital mağazalardan indirilmesinin önüne geçerek platforma engel olmaya çalıştı.

Donald Trump tarafından verilen bu iki platform ile ilgili karar duruşma göre durdurulmuştu. Bu Nedenle şirketin en azından 2021 yılının ardına kadar yasaklanması ertelendi. Donald Trump bu konuda fazla sert olsa bile gerçekten Joe Biden pek ayrı düşünmüyor.

ABD başkanları söz konusu vatandaşların gizliliği olunca fazla daha hassas davranabiliyor. Çin öncelikle olmak üzere tanıdık olmayan hükümetlere tabi yazılımlar didik didik araştırılıyor. Özellikle de Ulusal güvenlik riski barındırması bütün okları o uygulamaya çevirebiliyor.

Donald Trump kadar alınan bir karar ile birlikte 100 milyon Amerikalı kullanıcısı yer alan TikTok hemen hemen engelleniyordu. Şimdilik Joe Biden daha bambaşka bir strateji izliyor. Eğer doğrusu de Çin ile yakın bir temas bulunursa TikTok ve çoğu platform en ince ayrıntısına kadar engel alabilir. Bakalım ilerleyen dönemlerde ABD ne tür kararlar verecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here