TikTok’tan +18 kısıtlaması

0
6
TikTok’tan +18 kısıtlaması
TikTok’tan +18 kısıtlaması

İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerde bireysel verilerin korunması ve mahremiyet ile ilgili birçok konuda hakkında dava açılan Tik Tok büyük tartışmaların odak noktası oldu. Bu huzursuz durumları daha aza indirmek isteyen Tik Tok gizlilik ve emniyet alanında oluşturacağı gelişmeleri paylaşarak kullanıcıların güvenini galip gelmek istiyor.

TikTok, 13 ila 17 yaş arasındaki kullanıcıları hedefleyen değişikliklerin önümüzdeki aylarda küresel olarak kullanıma sunulacağını açıkladı.

Değişiklikler zarfında 18 yaşın altındaki kullanıcılardan içeriklerini yayınlanmadan önce kimlerin görebileceğini seçmeleri istenecek.

16 ve 17 yaşındakiler yükledikleri videoların indirebilir olup olmayacağını da seçebilecekler. Oysa başkalarına video indirme izni verme seçeneği kapalı olacak ve açma seçeneği bulunmayacak. Çocuk kullanıcılar için ‘direkt mesaj’ özelliği ise otomatik olarak devre dışı edilecek.

13-15 yaş arasındakilere akşam saat 21.00’dan, 16-17 yaşındakilere ise 22.00’dan daha sonra TikTok bildirimi gönderilmeyecek.

TikTok’un Çocuk Güvenliği Politikaları Başkanı Alexandra Evans, “TikTok videosu yaratma süreci eğlenceli ve yaratıcı ama bu videoyu kimlerin göreceğini tercih etmek son derecede önemli” dedi.

Çinli ByteDance şirketinin sahibi olduğu TikTok sosyal medyanın zararlı etkilerini en aza indirmek için uygunsuz içerikleri ve özellikleri belirtilen yaş grupları için erişime kapatarak siber zorbalığı en üye indirmeyi amaçlıyor. çok büyük bir kısmı 18 yaşının altında olan kullanıcı kitlesinin ise bu düzenlemelere ne tepki vereceği merak konusu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here