Tımar Sistemi Nedir, Özellikleri Nelerdir? Tımar (Dirlik) Sistemi Nasıl Çalışır?

0
11
Tımar Sistemi Nedir, Özellikleri Nelerdir? Tımar (Dirlik) Sistemi Nasıl Çalışır?
Tımar Sistemi Nedir, Özellikleri Nelerdir? Tımar (Dirlik) Sistemi Nasıl Çalışır?

Tımar sistemi çiftçiler ve askerler için getirilse de, daha sonraları devlet memurlarına da ücret toplayabilme yetkisi verilmiştir. Selçuklular döneminde İkta Sistemi adı verilen bir ücret sistemi yer almaktaydı. Tımar sisteminin esası de bu sisteme dayanmaktadır.

Tımar Sistemi Nedir?

Tımar sistemi Osmanlı Devleti döneminde çok uzun seneler her tarafında uygulanmış olan toprak ve ödenti sistemini ifade etmektedir. Tımar sistemini açıklama yapmak gerekir ise; devlet mülkiyetinde bulunan toprakların devlet memuru düzeyinde yer alan şahıslara bırakılmasına dayanmaktadır.

Bir diğer anlatım tarzı ile devlet, kendisi için çalışan kişilere maaş yerine toprak vermektedir ve bu toprakları işletmelerini istemektedir. Bu durumda hem maaş sorunu çözülmektedir ayrıca de ülke topraklarının ekimi ve biçimi sağlanarak faal bir hale gelmiş olmaktadır. aynı zamanda bu toprakları işleyen köylüler de kazanç elde etmiş olmaktadır. Epeyce bereketli ve yarar sağlayıcı bir sistemdir.

Osmanlı Devletinde Tımar Sistemi Nasıl Çalışır?

Hem Selçuklu devletinde hem de Osmanlı devletinde askerlere ve memurlara ücret yerine toprak verilmekteydi. Selçuklu devletinde bu sistemin ismine İkta Sistemi denirken, Osmanlı devletinde ise Tımar Sistemi adı verilmiştir.

Tımar sistemi, Osmanlı Devleti içerisinde devlet için çalışan kişilere uygulanmaktaydı. Kişilerin yer aldığı mevkiye ve konuma bakılarak toprak verilmekteydi ve toprakların düzenli bir biçimde işlenmesi durum olmaktaydı. Tımar Sistemi o dönemdeki herkes göre takviye görmüştür ve sevilmiştir. Bunun nedeni ise Tımar sisteminin pek fazla yararının olmasıdır.

Tımar Sisteminin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tımar sisteminin fazla sayıda özelliği ve faydası bulunmaktadır. Bu özelikler ve faydalar ise şu şekilde açıklama edilmektedir: Devletin otorite kapsamındaki gücü artarken maaş yükü de azalmıştır.

Arazilerin abes halde durmasının önüne geçilmiştir. Devlet kadar denetimin de sağlanmasından nedeniyle üretimde devamlılık yaşanmıştır. Tımar Sistemi genel olarak ordunun asker gereksinimini ve askeri giderlerini karşılamıştır.

Tımar sistemi toprağa duyulan bağlılığı artırarak göçebe yaşamakta olan halkı oturmuş bir hayata bağlamıştır. Tımar sistemi doğruca bir düzen ortaya çıkmıştır. Ödenti toplanmaları fazla daha sistemli ve ahenkli bir ışık halkası gelmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here