Tırnaktaki Renk ve Biçim Değişimleri Hastalıkların Habercisi Olabilir

Tırnaktaki Renk ve Biçim Değişimleri Hastalıkların Habercisi Olabilir

ABONE OL
Ekim 27, 2022 22:45
Tırnaktaki Renk ve Biçim Değişimleri Hastalıkların Habercisi Olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tırnaklarımız estetik açıdan el ve ayak görünümünün çok değerli bir kesimi olmasının yanı sıra parmak ucunun travmadan korunmasını da sağlıyor. Parmaklarımızı koruyan tırnaklarımızda meydana gelen değişimler ise önemli hastalıkların habercisi olabiliyor. Tabip Takvimi uzmanlarından olan Uzm. Dr. Abdullah Öztürk, tırnaklar hakkında bilmemiz gerekenleri anlatıyor.

Vücudumuzun en özel ve eşsiz yapılarından biri olan tırnakların renk ve hal değişimleri, bünyemizde oluşan değişimlere bağlı olarak gelişiyor. Yani tırnaklar sıhhat durumumuzda oluşan değişimlerden etkilenen bir yapıya sahip. Tırnaklarımızda oluşan değişimlerin önemli rahatsızlıkların habercisi olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Abdullah Öztürk, Tırnaklar bize birçok hastalık açısından kıymetli ipuçları verebiliyor. Dikkatli bir tabip hastasının tırnaklarına bakarak hastalığını teşhis edebiliyor. Birçok hastalıkta tırnakların halinde ve renginde farklılıklar oluşuyor” diyor.

Uzm. Dr. Abdullah Öztürk, tırnakların nasıl uzadığını ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini şu formda açıklıyor: “Sağlıklı bireylerde el tırnakları günde ortalama 0,1 mm kadar uzuyor. El tırnağının büsbütün yenilenmesi 4-6, ayak başparmağı tırnağını ise 12 ayı buluyor. Kişinin sıhhatini bozan hastalıklarda, mineral ve vitamin eksikliklerinde ise bu müddetler uzayabiliyor. Tırnak keserken, el tırnaklarının yuvarlak, ayak tırnaklarının ise tırnak kenarları derinin üstünde kalacak formda düz kesilmesi gerekiyor. Aksi takdirde ayak tırnaklarında batma oluşabiliyor. Yeniden dar burunlu yahut düz tabanlı ayakkabı giyilmesi de tırnaklarda biçim bozukluğu ve batmaya sebep olabiliyor. Bu nedenlerle ortopedik tabanlı ayaklara uygun ayakkabıların tercih edilmesi gerekiyor.”

Tırnaklarınızda oluşan değişimlere dikkat edin

Uzm. Dr. Abdullah Öztürk, tırnaklar, farklı hastalıklarda farklı haller aldığını söylüyor. Öztürk, “Anemide (kansızlık) demir eksikliğine bağlı olarak tırnaklar inceliyor ve kaşık görünümünü alıyor. Bu kaşık tırnak görünümü kansızlık dışında kalp damar hastalıkları, sifiliz, tiroid hastalıkları ve romatizmal hastalıklarda da ortaya çıkabiliyor” diyor. Parmak uçlarının şişmesi ve tırnağın saat camı üzere kabararak parmakların davul tokmağına benzediği çomak parmakların ise akciğer, kalp, tiroid, karaciğer ve bağırsak hastalıkların belirtisi olabileceğini hatırlatan Öztürk, tırnakların uçlardan kolay kırılması, kopması ya da uçlardan resen deriden ayrılması, ellerin oje çıkarıcılar, sabunlar ve deterjanlarla sık temas etmesi ile oluşabileceği üzere tiroid bezinin az yahut çok çalışması, enfeksiyonlar ve beslenme bozukluklarından ötürü da görülebildiğini aktarıyor.

Tırnaklarda nokta ya da çizgi biçiminde beyaz lekeler sağlıklı bireylerde ortaya çıkabileceği üzere verem, böbrek enfeksiyonları üzere hastalıkların yahut kanserin habercisi olabiliyor. Tırnaklarda siyah ya da kahverengi renk değişiklikleri siyah ırkta olağan olarak gelişebiliyor lakin beyaz ırkta genelde travma sonrası, sistemik hastalık ya da kullanılan ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bunların dışında sedef hastalığı başta olmak üzere egzama, liken plan üzere çok sayıda deri hastalığı tırnakları etkiliyor, renk ve biçim bozukluklarına neden oluyor.

Yetişkinlerde ayak parmak ortaları ve ayak tırnaklarında mantar hastalıkları çok sık görüldüğünün altını çizen Uzm. Dr. Abdullah Öztürk, bu durumun tırnaklarda kalınlaşma, kırılma, sarı-kahverengi-siyah renk değişikliklerine neden olduğuna dikkat çekiyor. Uzm. Dr. Abdullah Öztürk şöyle devam ediyor: “Tırnak yatağından gelişen malign melanom tırnakta siyah renk, biçim bozukluğu ve tümör oluşumuna neden olan tehlikeli bir kanserdir. Tırnaklarda oluşan renk ve biçim bozuklukları ihmal edilmemeli, değerli bir hastalığın belirtisi olabileceği hatırlanmadır. Gecikmeden bir dermatoloji uzmanı başvurulmalıdır ve erken teşhis hastalıkların ilerlemeden tedavisini sağlayabileceği üzere bilhassa kanserli hastalarda hayat kurtarıcı olabilir.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.