Toshiba kuantum bilgisayarlar konusunda epeyce iddialı

0
45
Toshiba kuantum bilgisayarlar konusunda epeyce iddialı
Toshiba kuantum bilgisayarlar konusunda epeyce iddialı

Bilgisayar üretmekten vazgeçen ve bu nedenle departmanı kapatan Toshiba kuantum bilgisayar konusunda dur durak bilmiyor. Özellikle fiber optik ile 600 km uzaklıktaki cihazlar arasında kuantum iletişimi sorunsuz bir şekilde yakalanmak isteniyor. Geleneksel bilgisayarlar ile kıyaslandığında kat kat daha artı galibiyet elde edildiğini söyleyebiliriz.

Bayağı şartlarda bilgisayarlar yalnızca 0 ve 1 sayı dizilerini alabiliyor. Fakat kuantum bilgisayarlar aynı anda keza 0 ayrıca de 1 yerine geçebilen kübit teknolojisi seçim ediyor. Böylece normalden fazla daha süratli cihazlar elde ediliyor.

Çin’de geliştirilen kuantum bilgisayarı Jiuzhang olarak biliniyor. Herhangi bir standart süper bilgisayar 2,5 milyar yılda hesaplama yapabiliyor. Ama bu bilgisayarlar 200 saniyede gerekli bütün hesapları tamamlayabiliyor. Kısacası vakit tasarrufu bakımından üst seviyede diyebiliriz.

Her ne değin olumlu konuşulsa bile yine de bazı küçük problemler mevcut. Mesela sıcaklıktaki minik dalgalanmalar cihazlarda elektronik sorunlara niçin olabiliyor. Kuantum bilgisayarlar çevrede bulunan elektronik parazitlere karşısında hassas bir donanıma sahip. bu nedenle uzun mesafelere iletilmesi böylece kolay olmuyor. Ama Toshiba mühendisleri bunu iki optik referans sinyali gönderen ayrı bir stabilizasyon tekniği ile problem olmaktan çıkardı.

Şehirler arası kuantum iletişimi sağlayabilecek olan bu cihaz bununla birlikte uydularla da irtibat halinde. Böylece ortaya son derece karmaşık ve çabuk hesap yapabilen bir kuantum bilgisayar çıktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here