TSKB, The Banker göre verilen “Avrupa’da Yılın İslami Finansman İşlemi” Ödülünü Kazandı

0
65
TSKB, The Banker göre verilen “Avrupa’da Yılın İslami Finansman İşlemi” Ödülünü Kazandı
TSKB, The Banker göre verilen “Avrupa’da Yılın İslami Finansman İşlemi” Ödülünü Kazandı

TSKB, Engebeli Enerji namına oluşturduğu 450 milyon TL’lik Sukuk İhraç Programı çerçevesinde gerçekleştirdiği 50 milyon TL’lik Sürdürülebilir Kira Sertifikası (Sukuk) ihracıyla, The Banker Dergisi’nin “Avrupa’da Yılın İslami Finansman İşlemi” kategorisinde birincilik ödülüne değerinde görüldü.

 

Finans sektöründe hayata geçirdiği reformcu sürdürülebilirlik projeleriyle adından sık sık söz ettiren Türkiye Sınai Yeniden Yapılanma Bankası (TSKB) global platformlarda kazandığı ödüllere bir yenisini daha ekledi. TSKB, Engebeli Enerji adına gerçekleştirdiği Sürdürülebilir Kira Sertifikası ihracıyla, The Banker Dergisi’nin “Avrupa’da Yılın İslami Finansman İşlemi” ödülüne layık görüldü.

 

Milletlerarası Sermaye Piyasası Birliği’nin (ICMA-International Capital Markets Association) 4 temel standardına ahenkli bir çerçevede sürdürülebilir altyapılar ve temiz ulaşım gibi hedefleri içermesi doğru daha önce üretilmiş olan sınırlı sayıdaki Yeşil Sukuk ihracındaki yenilenebilir enerji ile bağlantılı hedeflerin ötesine geçen bu operasyon ayrıca Türkiye’de keza de dünyada bir birincil olma niteliği taşıyor. 

 

TSKB, finans sektörünün saygıdeğer bir yayın kuruluşu The Banker’ın dünya genelindeki finans kuruluşlarını ve yapılan işlemleri değerlendirdiği “Deals of the Year” ödül programında aldığı bu ödülle, sermaye piyasaları işlemleriyle sürdürülebilirlik ilkelerini buluşturma yönündeki başarısını tescillemiş oldu.

 

Ece Börü: “Sürdürülebilirlik alanında reformcu uygulamalarımıza devam edeceğiz.”

 

Engebeli Enerji adına ihraç ettikleri Sürdürülebilir Kira Sertifikası’nın The Banker gibi prestijli bir platformdan ödül almasından nedeniyle mutluluk duyduklarını gösteren TSKB Genel Müdürü Ece Börü, “2020 yılının Haziran ayında Zorlu Enerji namına gerçekleştirdiğimiz Sürdürülebilir Kira Sertifikası ihracına, geçtiğimiz günlerde başarıyla tamamladığımız BM Sürdürülebilir Yeniden Yapılanma Amaçları odaklı SKA Kira Sertifikasını da ekleyerek bu alandaki reformcu yaklaşımımızı bir adım öteye taşıdık. Bildiğiniz gibi pandemi etkilerinin bütün dünyada belirsizliğini koruduğu bu süreçte sürdürülebilirlik kavramı çok daha manâlı ülkü geldi.  Böyle bir dönemde, TSKB’nin düşük karbon ekonomisine dönük fazla yönü olan katkısını sermaye piyasaları alanına da taşımış olmaktan dolayı gururluyuz.  Önümüzdeki dönemde de sürdürülebilirlik alanında yenilikçi uygulamalarımıza devam ederek, daha yaşanabilir bir gelecek için katma layık sağlamayı sürdüreceğiz” dedi. 

 

The Banker Dergisi’nin “Deals of The Year” ödül programında TSKB’nin yanı sıra; BNP Paribas, HSBC, Citi, ING, Deutsche Bank ve Goldman Sachs gibi dünyanın önde gelen finans kuruluşları da ödüle bedel görüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here