TÜBİTAK’tan TEKNOFEST iddialarına cevap

0
4
TÜBİTAK'tan TEKNOFEST iddialarına cevap
TÜBİTAK'tan TEKNOFEST iddialarına cevap

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamada, bir takım yayın organlarında bulunan iddialara karşın kamuoyunun aydınlatılması gereğinin doğduğu belirtildi.

Açıklamada, Milli Teknoloji Hamlesi’nin öncü kuruluşlarından TÜBİTAK’ın, kurulduğu günden bu yandan Türkiye’nin bilim ve teknolojideki yönünü belirlediği, değişen gereksinim ve önceliklere katkı atamak üzere takviye programları vasıtasıyla her zaman ülke yararını gözettiği açıklama edildi.

ÖNCELİKLİ GÖREVİMİZ GENÇLERİN UFKUNU GENİŞLETMEK

TÜBİTAK’ın öncelikli görevinin gençlerin ufkunu genişletmek, bilim ve teknoloji alanında farkındalık meydana getirmek, geleceğin bilim insanları, araştırmacıları, girişimcileri ve teknoloji yıldızlarını desteklemek olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Bir Takım basın yayınlama organlarında belli aralıklarla kurumumuzu yıpratmaya karşın yalan yanlış iddialar yer almaktadır. Geçen sene bu zamanlarda olduğu gibi bugün de TÜBİTAK kadar senelerdir düzenlenmekte olan Elektrikli Araç (EC) ve İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışlarına yönelik gerçeği yansıtmayan bir habere yer vermişlerdir.

Açıklamada, TÜBİTAK’ın Elektrikli Araç Yarışlarını 2005’ten, İnsansız Hava Araçları Yarışlarını da 2016 yılından bu yandan düzenlediği açıklama edildi.

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in ise ilk olarak 2018 yılında TÜBİTAK’ın ilgili kuruluşu olduğu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca düzenlendiği belirtilmiş açıklamada, geçmişi TEKNOFEST öncesine dayanan laf konusu yarışların, son 4 yıldır TEKNOFEST çatısı altına alındığı ve bu isimle markalaştığı bildirildi.

TÜM İMKANLARIMIZI GENÇLERİMİZ İÇİN SEFERBER ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Yarışmaların TEKNOFEST kapsamında düzenlenmeye başlamasıyla ulaşılan öğrenci ve takım sayılarının önemli oranda arttığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Ayrıca öğrencilerimiz, geliştirmiş oldukları araç ve teknolojileri TEKNOFEST dahilinde 7’den 77’ye 1 milyondan artı ziyaretçi ile tanıştırma imkanına kavuşmuştur. Böylece halkımızın gençlerimize olan güveni pekişmiş, gençlerimizin de motivasyonu manâlı ölçüde yükselmiştir.

Son derece üzüntü ile karşıladığımız asılsız ve mesnetsiz iddiaların tersine ilgili yarışlar dahilinde TÜBİTAK tarafından ayrılan bütçenin tamamı, daha önceki yıllarda olduğu gibi yarışmacı gençlerin araç gereç ihtiyaçlarını yerine getirmek, onları teşvik için ödül desteğinde bulunmak ve yarışma organizasyonları için kullanılmaktadır. Zaten ilgili kanun ve mevzuatlar gereği TÜBİTAK’ın herhangi bir vakfa, derneğe ya da kuruluşa bağış veya ödeme yapması muhtemel değildir.

Gençlerimizin dünyada söz sahibi olabilmeleri, ülkemizin bilim ve teknolojideki gelişimine katkı sunabilmeleri için bugüne kadar olduğu gibi bundan daha sonra da onları desteklemeye ve bütün imkanlarımızı gençlerimiz için seferber etmeye devam edeceğiz.

KAYNAK: AA
Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here