TÜİK yoksullaşan halkı kağıt üzerinde varlıklı yaptı

0
57
TÜİK yoksullaşan halkı kağıt üzerinde varlıklı yaptı
TÜİK yoksullaşan halkı kağıt üzerinde varlıklı yaptı

CHP’li Ahmet Akın, enerji faturalarının etkisini frenlemek için hanehalkı gelirlerinin 10 bin lira gibi mucizevi düzeyde gösterildiğini öne sürdü.

Nisanda aylık bazda Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine kadar TÜFE, yüzde 1.68 oranında artarken takvim bazda ise yüzde 17.14’e yükseldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, TÜİK’in enerjideki enflasyon oyunu ile ilgili bir çalışmasının, enflasyon sepetinde enerji faturalarının etkisini frenlemek için hanehalkı gelirini 10 bin TL olarak kabul ettiğini öne sürdü.

TÜİK’E GÖRE HANEHALKI GELİRİ 10 BİN TL

TÜİK’in açıklanan son enflasyon verilerine göre “Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)” nisanda aylık bazda yüzde 1.68 oranında artarken takvim bazda ise yüzde 17.14’e yükseldi. Cumhuriyet’in haberine kadar CHP’li Akın, hazırladığı çalışmada, TÜİK’in enerji faturalarının enflasyona etkisini frenlemek için hanehalkı gelirlerini mucizevi düzeyde yüksek gösterdiğini belirledi. Doğalgaza yılbaşından bu yana her ay zam yapılırken, yılbaşında elektrik de yüzde 6 oranında zamlandı.

ENERJİNİN PAYI YÜZDE 5.85

Çalışmasında enflasyon hesaplamasında enerjinin payının yüzde 5.85 olduğunu andıran Akın, “TÜİK’in Tüketici Fiyat Endeksi Esas Grup ve Madde Ağırlıkları (Türkiye) veri setinde yer alan bilgilere göre enerji kalemlerinin içinde bulunduğu ev giderlerinin TÜFE’deki ağırlığı yüzde 15.35 oldu. Konut giderleri içerisinde sanılan enerji kalemleri aralarında elektrik ücreti yüzde 2.71; doğalgaz ücreti yüzde 1.68 ve doğalgaz abonman ücreti ise yüzde 0.03 ağırlıklı olarak yer alıyor. Buna tarafından elektrik ve doğalgaz giderlerinin sepetteki toplam ağırlığı yüzde 4.43 oldu. Söz konusu elektrik ve doğalgaz payına; odun, kömür ve tüp gaz ücretinin eklenmesiyle laf konusu oran yüzde 5.85 seviyesine çıkıyor” dedi.

HANELER FATURALARI ÖDEMEKTE ZORLANIYOR

TÜİK tarafından gelirin 10 bin TL kabul edildiğini andıran Akın, “TÜİK’in hesaplamasına kadar haneler, gelirlerinin yüzde 5.85’ini enerji giderlerine harcıyor. Kamuoyu araştırmaları, özellikle son üç ayda hanelerin enerji faturalarını ödemekte zorlandığını ortaya koyuyor. Bir hanenin enerji giderlerinin sıradan 500 TL’nin üstünde olduğu dikkate alındığında; TÜİK’in söz konusu hesaplamasına tarafından Türkiye’de ortalama aylık hane gelirinin asgari 10 bin TL olması gerekiyor ancak bunun yüzde 5.85’i enerji giderlerini karşılayabilsin” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here