Türk genci dünya devinde idareci oldu

0
11
Türk genci dünya devinde idareci oldu
Türk genci dünya devinde idareci oldu

Yaşar Üniversitesi İşletme Bölümünde okurken ikinci yılda Endüstri Mühendisliği Bölümünde çift başlıca dal yapmaya başlayan Merve Yıldız, 2014 yılında dereceyle mezun oldu.

Microsoft ve Amazon 10 milyar dolarlık ihale için kapışıyorMicrosoft ve Amazon 10 milyar dolarlık ihale için kapışıyor

Microsoft’tan aşı kararıMicrosoft’tan aşı kararı

Yıldız, hayallerinin peşinden gidip Almanya Münih Teknik Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi almaya adalet kazandı. Eğitimine devam ederken bir yanlamasına da iş hayatını tanımak isteyen Merve Yıldız, dünyaca meşhur havacılık firması Airbus’ta sözde zamanlı olarak çalışmaya başladı. Kariyer hayatına Airbus’ta başlayarak, teknoloji, inovasyon ve tip işleri konusunda kendini geliştiren Yıldız, şu anda de fazla uluslu teknoloji devi Microsoft’un Almanya’daki merkezinde Proje Müdürü olarak devir yapıyor.

Merve Yıldız, “Yaşar Üniversitesinde okurken yurt dışı başkalaşım programlarından biri olan Erasmus ile Almanya’da bir dönem değişim öğrencisi oldum. Bu programda ve Almanya’daki üniversite ilişkilerimde, hocalarım tekrar tekrar yardım oldu. Üniversitedeki üçüncü yılımı her iki bölümde de tamamladıktan sonra, 3 aylık yaz tatilinde Yaşar Holding’in Almanya’daki kuruluşu olan Yadex International GmbH şirketinde staj hakkı kazandım. Üniversite eğitimimin son yılında kafamda her şey daha da netleşti. Endüstri Mühendisliğindeki tamamlama projemiz ile birlikte sürdürdüğüm yüksek lisans tatbik süreci, bununla birlikte ek olarak gittiğim Almanca kursu, çok yoğun bir süreçti fakat iyi fakat olmuş. sonuç olarak bitirme projemiz TÜBİTAK’tan yardım kazandı ve bununla birlikte İşletme Bölümü’nden bölüm birincisi olarak mezun oldum ve aldığım dil eğitimi bugün bile bana asistan oluyor” diyerek mektep yaşamını anlattı.

HER ALANDA DAHA İLERİYİ HEDEFLEDİM

Yüksek lisansını yaparken bir yandan da çalışan Yıldız, “O zamanlar yeni lisans mezunu bir Merve olarak Münih’e gelirken aklımda daima büyük bir firmada kastetmek vardı. Bir arkadaşımın önerisiyle dünya uçak üretim devi Airbus’a başvurdum. İşletme eğitimim ve Endüstri Mühendisliğinde yaptığım çift anadalın bunda büyük katkısı oldu ve yarı zamanlı çalışmaya başladım. Finansal hizmetler alanında yürütülen bir projede, proje yönetiminde çalıştım. Fazla uluslu bir yapı vardı, her gün İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca konuşulan bir yer düşünün, bu durum dil birikimimi de ilerletti. Felsefem, her seferinde bir adım daha abartmak oldu. Burada da mümkün olduğunca kendimi geliştirip lüzum dil açısından gerekse çalışma ve eğitim anlamında daha ileriye gitmeyi hedefledim” diye konuştu.

MICROSOFT’TA ÖĞRENMENİN SINIRI YOK

Microsoft’ta Modern Alıştırma alanında Proje Müdürü olarak yaptığı çalışmaları anlatan Merve Yıldız, “Microsoft geçtiğimiz pandemi sürecinde bu durumu çok güzel yönetti ve gerek resmi lüzum devlete ait olmayan faaliyetler ile çalışanlarının psikolojik ve somut sağlığına çok bedel verdi. Ben Proje Müdürü olarak, bizimle çalışan her kurumun daha başarılı olmasını ve daha fazlasını başarmasını mümkün kılmaya çalışıyorum ve bu şekilde Microsoft’un vizyonunu gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Uzak ya da yüz yüze, her iki şekilde de hibrit çalışma ortamımız yüksek talep görüyor. Bu dönemde gelişen evden eğitim, evden egzersiz, mobil egzersiz bir uçtan bir uca çağdaş egzersiz takımı olarak dünyanın her yerinden en yetenekli halk müziği ile birlikte kurumların ya da şirketlerin problemlerini çözmelerine aynı zamanda dijital danışmanlık ekibinin büyük desteğiyle müşterilerimizin C-seviye dijital stratejilerini tanımlamalarına muavin oluyoruz. Microsoft’ta öğrenmenin sınırı değil. Şu lahza burada olmak benim için bir sonuç yok, orada çalışırken her gün yeni bir şeyler öğrenmek ve yeni bir şeylere karar tahsis etmek için yeni bir kısmet. Ve ben bunu çok seviyorum” dedi.

ÜNİVERSİTE ADAYLARINA ÖNERİLERDE BULUNDU

Yıldız, hayalinin peşinden her zaman ileri ve daha iyisine doğru gittiğini dile getirerek üniversite adaylarına ve yeni mezunlara şu önerilerde bulundu

“Bütün kalbimle biliyorum fazla zorlama bir sınav geçirdiniz. Gerek pandemi gerek imtihan zorluğu, belki doğal afetler. Olur Ya sonucunuzdan hoşnut değilsiniz ve her şey her yerde gibi hissediyorsunuz. Bence orada durun ve artı düşünün. 4 yıl sonra ne olacağım diye yok, 40 sene boyunca ben ne iş yaparsam bütün kalbimle ona sarılarak yapacağım diye düşünün. İleride yasamak istediğiniz hayata giden tek bir yol yok, ikinci yolu çizmek sizin elinizde. Bu sadece ne dek istediğinizle alakalı. Mümkün olduğunca araştırmacı, amaca yönelik disiplinli ve artı elde etmek bu konuda size destek edebilir. Bahanelerden kaçının. Hiç yılmadan kendinizi geliştirin, geleceğiniz için kurduğunuz düş için gereken adımları sağlamca atıp yapabileceklerinizin en iyisini yapmaya çalışın. İstemeniz halinde her fırsat size zaten verilecektir.”

KAYNAK: İHA
Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here