Türk mühendisleri üretti! ‘Hayalet motor” suda ‘iz’ bırakmayacak!

0
1
Türk mühendisleri üretti! 'Hayalet motor
Türk mühendisleri üretti! 'Hayalet motor" suda 'iz' bırakmayacak!
Konya’da bir şirketin ürettiği yeşil teknolojiye sahip bot ve yat motoru, sessizliği ve suda iz bırakmayan kabiliyetiyle dikkati çekiyor.

Merkez Karatay ilçesindeki sanayi sitesinde elektrikli motor üretimi üzerine faaliyetine başlayan Dewjet şirketi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteğiyle bot ve jet motoru üretimi için çalışmalara başladı.

Şirketin yöneticisi Muhammed Ali Okka’nın öncülüğünde, alanında bilirkişi Türk mühendislerinin üstün gayret ve çabalarıyla çevreci ve dışarıdan takmalı elektrikli jet motoru tasarlandı.

 

Muadillerine göre düşük enerji sarfiyatında yüksek verimle çalışan elektrikli motor, bot ve yatların yanı sıra savunma sanayisinde de kullanılabilecek.

Dünyada piyasaya egemen markaların 200 kilogramın üzerindeki motorlara göre, 40 kilogram hafifliğiyle dikkati çeken yerli motor, benzersiz tasarımıyla suda iz bırakmıyor.

Prototipi test edilen ve başarılı sonuçları kayıt edilen motor, çabuk üretime hazırlanmış ülkü getirildi.

 

– Yüksek bereketli ve çevreci

Şirketin yöneticisi makine yüksek mühendisi Muhammed Ali Okka, AA muhabirine, firmanın ileri teknoloji alanında elektrikli bot ve yat motoru üretmek amacıyla kurulduğunu söyledi.

 

Elektrikli motorlara deniz ve kara araçlarında hızlı bir geçişin yaşandığına dikkati çeken Okka, iklimdeki değiştirme ve fosil motorların çevreye verdiği zararın bunda etkin olduğunu vurguladı.

 

Okka, deniz araçlarında iki müşteri motorun kullandığına dikkat çekici ederek, “Etki sistemleri yönünden pervane ve jet motorları var. Fosil yakıtlı motorlar, yüksek emisyon değerleriyle çevreye verdiği zarardan nedeniyle gelişmiş ülkelerde çabucak yasaklanıyor. Elektrikli olanlar da desteklerle ön plana çıkarılıyor. Pervaneli motorların verimliliği jet motorlara göre daha düşüktür.” diye konuştu.

 

Alanında bilirkişi ve öbür branşlardaki 17 mühendisle yerli jet motoru imalatı için çalışma başlattıklarını anlatan Okka, 5 takvim AR-GE sürecinin ardından tasarımın ete kemiğe büründüğünü söyledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here