Türk savunma sanayinden muhteşem saldırı! 3 bin zırhlı vasıta alınacak

0
5
Türk savunma sanayinden muhteşem saldırı! 3 bin zırhlı vasıta alınacak
Türk savunma sanayinden muhteşem saldırı! 3 bin zırhlı vasıta alınacak

Güvenlik güçlerinin sahadaki en kayda değer unsurlarından zırhlı kara araçlarında milli savunma sanayiinin ulaştığı düzey her geçen gün artıyor. Ülkemizin en büyük savunma sanayii fuarı IDEF21 geride kalsa da sektöre ilişkin yansımaları devam ediyor. Fuar alanında en fazla dikkatimizi çeken konulardan biri de zırhlı kara araçları oldu.

Bu araçların teknik özelliklerine dair yeterince haber yapıldı. Biz geçtiğimiz aylarda yayımlanan ve güvenlik güçlerine takriben 3 bin yeni zırhlı aracın tedarikini kapsayan ihale üzerinden konuyu ele almak istedik.

Türk savunma sanayisi ürünleri dünyanın dört bir yanındaTürk savunma sanayisi ürünleri dünyanın dört bir yanına

O haber dikkatinden kaçanlar için özet olarak hatırlatalım, Kara Kuvvetleri Komutanlığı yeni nesil hafif zırhlı vasıta ihtiyacı dahilinde 52 tipte paletli ve tekerlekli 2 bin 962 adet araç alınacağını ilan etti.

Biz de tam bu noktadan yola çıktık ve işin uzmanından ihalede talep edilen özelliklerle fuarda gördüğümüz araçları iki taraflı paydada anlatmasını istedik.

BMC'nin yeni nesil zırhlı araçları sektöre yeni bir soluk getirecek

YENİ GELECEK ZIRHLI ARAÇLAR NE İŞE YARAYACAK?

Savunma Sanayii Araştırmacısı Fatih Mehmet Ufak, bilhassa zırhlı araçlar konusunda öne çıkan isimlerden biri. Fuar alanında hafif, orta ve ağır zırhlı araçların bulunduğu stantlar arasında yürürken konuşuyoruz kendisiyle.

Ilk Olarak arz programına atıfta bulunuyor. Ufak ve Yeni Tür Hafif Zırhlı Araçlar (YNHZA) Projesi’nin Kara Kuvvetleri Komutanlığının gelecekteki muharebe ortamındaki en manâlı ihtiyaç kalemlerinden birini oluşturduğunu söylüyor.

SSB Başkanı duyurdu: Yerli savaş gemisi TF-2000'de son dakika gelişmesiSSB Başkanı duyurdu: Yerli savaş gemisi TF-2000’de son dakika gelişmesi

“Zırhlı birlikler, orduların çağdaş koşullarda savaşabilmesi için büyük ağırlık taşıyor” dedikten sonra söz konusu araçların ne işe yarayacağına da cevap veriyor. Bu araçların piyadeyi savaş bölgesine taşıyacağını anlatan Küçük, “Ayrıca keza piyadeye alev desteği verecek ayrıca de tanklara yardım olacak. Bir yanlamasına da keşif, atış takviye vasıtalarının yönlendirilmesi, tanksavar gibi özel görevler icra edecek. Tüm bu saydıklarım projenin niçin son derece manâlı olduğunu gösteriyor” bilgisini paylaşıyor.

Otokar'ın zırhlı muharebe aracı ARMA 8X8.

YERLİ KARA ARAÇLARI KENDİ ALANINDA EN İYİLERİNDEN BİRİ

Bir yandan Fatih Mehmet Ufak’ü dinliyor, bir yana da araçların bulunduğu stantlardaki hareketliliğe uyarı kesiliyoruz. Lüzum yerli lüzum yabancı çok sayıda kafilenin bizim röportajımız esnasında ilgili firmalarının yöneticilerinden veri aldığını gözlemliyoruz.

Bunun sebebini “Halihazırda Türk savunma sanayii sektörünün ürettiği kara araçları kendi alanında en iyilerden biri” diyerek açıklıyor Minik. Firmalarımızın Orta Doğu ve Asya’da önemli başarılara imza atmasının ‘tesadüf’ olmadığını bir kez daha anlıyoruz.

Çağatay İHA’ya IDEF’te Büyük İlgiÇağatay İHA’ya IDEF’te Büyük İlgi

Zırhlı kara araçlarının Afrika’daki satmak rakamlarının iyi seyrettiğini biliyoruz. Avrupa ve Güney Amerika pazarında da varlık göstermek için adımlar atıldığını belirtiyor Minik. Biz ihracat kısmına geçmeden önce ihalenin ‘yarışma usulü’ yapılacak olmasını birazcık açmak istiyoruz. Çünkü bu durum o kadar aşina olduğumuz bir süreç yok…

Türk zırhlıları Afrika'da üst düzey kişilerin korunmasında önemli roller oynuyor

SAHADA BÜTÜN HÜNERLERİNİ SERGİLEYİP ONA TARAFINDAN ISTEK GÖRECEKLER

İhtiyaç duyulan takriben 3 bin aracın hangi firmadan veya firmalardan satın alınacağı saha testlerinin peşinde muhakkak olacak. Geçmişte kağıt üzerinde yapılan bu seçimlerin bu kez sahada yapılmasının ne anlayış geldiğini soruyoruz:

“Kara araçları gibi birdenbire pozitif iddialı üreticimizin olduğu alanlarda muhakkak fazla verimli olacak bir yöntemden bahsediyoruz. Ayrıca teklifler kağıt üstünde kalmadığı sahaya çıktığı için ihalelerin güvenilirliği artacak, keza de sonuçlar peşinen görülecek.

Bu durum başlangıçta 2018’deki Kara Araçları Semineri’nde açıklanmıştı. Seminerde laf bölge üreticilerimizden bir yetkili ‘Biz yarışma usulünden memnunuz. Zaten yurt dışındaki bütün ihalelerimizi bu şekilde alıyoruz.’ diyerek keza memnuniyetini göstermişti, keza de kendilerine güvendiklerini belirtmişti.

Normalde ihaleler kağıt üzerinde olduğu ve çoğu ürün de ihalelere özel geliştirildiği için çıktılar isterleri en ince ayrıntısına kadar karşılayamayabiliyordu. Yani firma teklifi verirken yüksek hedefleri koyuyor sözleşme imzalandıktan sonra bazı hususlar istenen düzeyde olmayabiliyor. Yarışma usulü bu riskin minimize olmasında büyük etmen olacak.”

İYİ OLAN KAZANACAK

BMC, FNSS ve Otokar’ın fuar alanındaki konumları birbirine çok yakın. Geniş bir açıdan hepsini görebileceğimiz bir yere dürüst yürüyoruz Fatih Mehmet Küçük ile. Bu sırada yarışmaya ilişkin bazı teferruat aktarmaya devam ediyor.

Örneğin, ZMA konfigürasyonunda araç kulelerinin ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm KORHAN kulesi olacağını öğreniyoruz. Dolayısıyla firmalar yalnızca platformları ile yarışacak. Tartı ve boyutlar açısından bir birilerine aynı olan bu araçların dayanımı, bakım onarım giderleri, kullanıcı kolaylıkları gibi çok sayıda faktör incelenecek.

Biz fuarda 8×8 tekerlekli adayları görüyoruz… BMC’nin Altuğ’u, FNSS’in PARS’ı ve Otokar’ın Amblem’sı karşımızda… Üç modelin de son derece gelişmiş sistemler ile donatıldığı ve dünyadaki rakiplerinden geri kalmayan araçlar olduğunu söylüyor Ufak. Burada en manâlı noktalardan birinin maliyet olduğunun altını çizerek, “Dünyada daha ağır ve daha farklı özelliklerde araçlar da var. Ancak astronomik maliyetleri yüzünden son derece kısıtlı sayılarda üretiliyorlar. Manâlı olan optimum tasarımlar ile maliyet ve etki dengesini tutturabilmek. Bunu da bizim firmalarımız yapıyor” diyor.

Pars 4x4 özellikle TSK'nın kullanımının ardından yurt dışından da talep gördü.

SAVUNMA SANAYİİ İHRACATININ EN ÖNEMLİ KALEMLERİNDEN

Zırhlı araçların bulunduğu yer bir lahza olsun abes kalmıyor. Sürekli bir telaş ve koşturma oluyor. Çünkü gelen heyetler arasında başka ülkelerin Genelkurmay Başkanları, Kara Kuvvetleri Komutanları, Üst Düzey Askeri Danışmanlar oluyor. Biz bu haberi yaparken yalnızca gelen heyetler değil kimi stantlardaki Afrikalı çalışanlar da dikkatimizi çekiyor.

az önce yarıda bıraktığımız ihracat konusuna tam da bu heyetleri ve Türk firmaların standında çalışan Afrikalıları gördüğümüzde devam ediyoruz… Aklımızda tek bir soru var. ‘Milli zırhlı araçlar gerçekte de ciddi bir ihracat potansiyeli taşıyor mu?’ Fatih Mehmet Minik yanıtlıyor:

“Türk savunma sanayiinin görece uzun süredir ihracat yaptığı bir bölge zırhlı kara araçları… Sektöründe firmalarımız küresel rekabetteki büyük firmalarla aracısız olarak çaba ediyor. Hem FNSS’in Malezya ve Umman’daki, Otokar’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ihracat başarıları burada manâlı bir gösterge.

Bunlar projelerin mali büyüklükleri dek bu pazarlardaki rakipler açısından da kritik. Örneğin Umman’daki ihale Alman Rheinmetall, ABD’li General Dynamics ve Fransız Nexter/Renault gibi dev firmalara karşı kazanıldı. Ayrıca BAE’deki pazarda da Finlandiyalı Patria gibi büyük rakipler vardı. Türk kara arabulucu üreticileri gelişmiş araçları, müşterisini hoşnut eden satış sonrası yardım hizmetleri ve rekabetçi fiyatları ile dünyada güçlü oyuncu konumunda.

Bütün bunların ışığında ulusal zırhlı kara araçları konusunda Türkiye’nin en üst lige oynadığını ve her geçen gün kendini daha da geliştirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Türk ordusunun bu araçları faal olarak kullanması, firmalarımızın ürünlerini kullanıcı isterlerine tarafindan esnek şekilde konfigüre etmeleri, gelişmiş satış sonrası destek hizmetleri bu ihracat faaliyetlerinin artmaya devam edeceğini gösteriyor. Umarım her geçen yıl çok daha iyi ihracat rakamlarına ulaşır ve bu sürecin de altından alnımızın akıyla çıkarız.”

KAYNAK: TRT HABER/SERTAN AKSAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here