Türk tiyatrosunun ustası Ferhan Şensoy’a veda

0
14
Türk tiyatrosunun ustası Ferhan Şensoy'a veda
Türk tiyatrosunun ustası Ferhan Şensoy'a veda

Çare gördüğü hastanede iki gün önce hayatını kaybeden meşhur tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy’un Türk bayrağı ve Galatasaray bayrağına sarılı tabutu cenaze aracıyla İstiklal Caddesi’nde yer alan Ses Tiyatrosu’na getirildi. Şensoy’un tabutu indirildiği sırada sokak üzerinde bekleyenler alkışlarken, kızları Derya Şensoy ve Müjgan Ferhan Şensoy gözyaşlarını tutamadı. Tabut sonra törenin yapılacağı salona getirildi, burada da Şensoy’un cenazesi dakikalarca ayakta alkışlandı.

Törene Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Elif Durdu Şensoy, eski eşi Derya Baykal, Derya Baykal’ın oğlu Mert Baykal, tiyatro oyuncuları Zeliha Berksoy, Şevket Çoruh, Ali Poyrazoğlu, yazar Nedim Gürsel, yakınları ve sevenleri katıldı. Törende sunuculuğu Okan Bayülgen yaptı.

Törende konuşan kızı Müjgan Ferhan Şensoy, “Ne söylesem yetersiz kalacak, size babamı anlatmaya kalksam benim kadar seviyorsunuz, babamı benim dek seviyorsunuz. Küçükken bu sevgiyi paylaşmak şiddet gelirdi, derhal bu sevgiyi sizinle paylaşmak çok değerli geliyor” dedi.

Öteki kızı Derya Şensoy ise, üniversite öğrencisiyken babasına yazdığı şiiri okudu. Mert Baykal ise, “Anladım ancak insanın iki tane babası olabilirmiş, dağ gibi iki tane babası olabilirmiş. Anladım ki benim bu babam Don Kişot’muş ve esinti değirmenleriyle savaşıyormuş” ifadelerini kullandı.

Eşi Elif Durdu Şensoy da göz yaşları içinde, kendilerini yalnız bırakmadıkları için herkese teşekkür etti.  

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Türk tiyatrosunun ulu bir çınarını kaybettiğini belirterek, “Sanattan kazandığının tamamını yine sanatı için harcadı” dedi. Ersoy, “Bu toprakları ve insanımızı çok sade ve yalın şekilde anlatan çok enerjik bir dili vardı. Toplumumuzun her kesimi kadar seviliyordu. Onun eserlerini izleme şansına nail olduk ama bugün bu sahnede onu uğurlamak için buradayız” biçiminde konuştu.

Törende son olarak Mert Baykal’ın hazırladığı bir video gösterildi. Törenin sonunda salonda bulunanlar Şensoy’u ayakta alkışlayarak sahnede bulunan tabutuna kırmızı karanfiller attı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here