‘Türkiye azınlık haklarını savunacak ahlaki üstünlüğe sahip yok’

0
30
‘Türkiye azınlık haklarını savunacak ahlaki üstünlüğe sahip yok’
‘Türkiye azınlık haklarını savunacak ahlaki üstünlüğe sahip yok’

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Dışişleri Bakanlığı’nın 18 Mayıs’ta Kırım Tatar ve Çerkes Sürgünlerinin Yıldönümü vesilesiyle yaptığı yazılmış açıklamaya tepki göstererek, Türkiye’de etnik, dilsel ve dini kaliteli çözülmemiş sorunlar yaşanırken Ankara’nın etnik azınlıkların savunucusu rolüne soyunamayacağını söyledi.

Zaharova, keza, Türk Dışişlerinin açıklamasının, son dönemde özellikle Moskova’nın Türkiye’ye yönelik uçuşları kısıtlama kararı alması üstüne iki ülke arasında yaşanan sıkıntılarla ilişkili olduğunu ima ederek “konjonktürel özellik” taşıdığını söyledi. Rus haber ajansı Sputnik’e kadar Zaharova, 2014 yılına kadar milletlerarası kuruluşların Kırım Tatarlarının etnik ve kültürel haklarının uygulanması konusunda Ukrayna’ya yönelttiği çok sayıdaki şikayeti Türk hükümetinin görmezden geldiğini hatırlatarak Ankara’nın acilen Kırım Tatarlarının durumu hakkında üzüntü duyduğunu söylemesinin bunu ortaya koyduğunu bahis etti.

“BİZ DE SİZİN ETNİK SORUNLARINIZI KAŞIRIZ”

Rus Dışişleri Sözcüsü, Türkiye’nin bu cins söylemleri sürdürmesi halinde kendilerinin de Türkiye’deki benzer sorunlara dikkat sürüklemek durumunda kalacaklarını belirterek “Biz bunu yerine getirmek istemiyoruz, böylece Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın bizi duyacağını umuyorum. Türk siyasetçilerin, etnik faktörü, en ilk kez ırksa grupların çıkarlarına darbe vuran jeopolitik oyun arabulucu olarak kullanmaktan vazgeçme zamanı şimdiden geldi” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMASINDA NE DEMİŞTİ?

Dışişleri Bakanlığı 18 Mayıs’ta Kırım Tatar ve Çerkes Sürgünlerinin Yıldönümleri vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtmişti: “1944 yılının 18 Mayıs gecesi, 250.000 Kırım Tatar Türkü soydaşımız insanlık dışı koşullarda sürgün edilerek anavatanlarından koparılmışlardır. Bu elim hadisede Kırım Tatar Türklerinin büyük kısmı hayatlarını kaybederken, sağ kalanlar anavatan hasretiyle yaşamaya mecburi bırakılmışlardır.”

“Türkiye, sürgünden 77 yıl daha sonra Kırım’ın illegal ilhakından doğan zorluklarla sınanmaya aralıksız Kırım Tatarlarının mağduriyetlerinin giderilmesi, kimliklerinin korunması, rahat ve esenliklerinin sağlanması için soydaşlarının yanına olmayı sürdürecektir.”

“21 Mayıs’ı ise Çarlık Rusyası’nın işgalinde öz yurtlarını ayrılmak zorunda kalarak Anadolu’ya sığınan Kafkas halklarının büyük kayıplar verdikleri, ortak hafızalarımızda bugün de yaşattığımız bir facia olan “Çerkes Sürgünü”nün 157. yıldönümü olarak anmaktayız. Kırım Tatar Türkleri ve kardeş Kafkas halklarının acılarını paylaşıyor, sürgünlerde hayatlarını kaybedenlere rahmet diliyor ve aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here