Türkiye, boşanma oranlarında AB ortalamasını geride bıraktı

0
39
Türkiye, boşanma oranlarında AB ortalamasını geride bıraktı
Türkiye, boşanma oranlarında AB ortalamasını geride bıraktı

Eurostat’ın verilerine tarafından, AB’de 1964 yılından bu yanlamasına evlilik oranları sanki yarıya düşüş gösterirken, boşanma oranları ise iki katına çıktı. Evliliğin en popüler olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye, boşanma oranlarında AB ortalamasını geride bıraktı.

Avrupa ve Türkiye’de evlilik sayılarının azaldığı gösteriyor. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine tarafından, Avrupa ülkelerinde evliliğe olan akıntı gitgide düşüyor. Türkiye, 2019 yılında evliliğin en popüler olduğu ülkelerden biri olsa da evlilik oranları son yılllarda Türkiye’de de düşüş gösteriyor. Peki, Avrupa’da evlilik oranlarının en yüksek olduğu ülkeler hangileri? Avrupa’da boşanma oranlarının en yüksek olduğu ülkeler hangisi? Türkiye’de şart ne?

Avrupa Birliği’ndeki (AB) uzun vadeli cereyan, boşanma sayıları artarken evlilik sayılarının azaldığını gösteriyor. 1964 yılından bu yana, AB’de evlilik oranı 1964’te bin birey başına 8,0’dan 2019’da 4,3’e düştü. bununla beraber, boşanma oranı iki kattan fazla artarak 1964’te bin kişi başına 0,8’den 2019’da 1,8’e yükseliş gösterdi. Türkiye, izdivaç oranlarında düşüş yaşanmaya devam etse bile, 2019 yılında evliliğin en popüler olduğu ülkelerin başında geliyor.

TÜRKİYE, EVLİLİĞİN EN POPÜLER OLDUĞU ÜLKELER ARASINDA: GÜNEY KIBRIS ZİRVEDE

Eurostat’ın verilerine göre, 2019 yılında evliliğin en popüler olduğu ülkeler aralarında Türkiye’de yer alıyor. AB ülkeleri arasında nüfusa oranla azami evliliğin yapıldığı ülke Güney Kıbrıs oldu. Küçük ada ülkesinde bin kişiden 8,9’u evli. Bu alanda Avrupa ülkeleri arasında zirvede yer alan Güney Kıbrıs’ı Baltık ülkesi Litvanya peşine düşüp takip ediyor. Eurostat’ın verilerine göre, 2019 yılında Litvanya’da her bin kişiden 7’si evli olarak kayıtlara geçti. Avrupa ülkeleri arasında evliliğin en popüler olduğu ülkeler aralarında Türkiye, 5. sırada yer alıyor. Türkiye’de 2019 yılında her bin kişiden 6,6’sı evli. Avrupa’da evliliğin en popüler olduğu diğer ülkeler ise şu şekilde: Macaristan ve Letonya (her bin kişiden 6.7’si), Romanya (her bin kişiden 6.6’sı) ve Slovakya (her bin kişiden 5.4’ü).

Eurostat’ın verilerine göre 2019 yılında evliliğin en popüler olmadığı ülke ise İtalya oldu. AB ülkesinde 2019 yılında her bin kişiden 3.1’i evli olarak kayıtlara geçti. Bu alanda İtalya’nın arkasında 3.2 birey ile Portekiz ve Slovenya, 3.5 birey ile İspanya ve Lüksemburg ve 3.7 kişi ile Hollanda geliyor.

AB’DE BOŞANMA ORANI İKİ KATINA ÇIKTI: TÜRKİYE, AB ORTALAMASININ ÜZERINDE

Avrupa’da evlilik oranlarında önemli bir düşüş yaşanırken, bir yanlamasına da boşanma oranları gitgide yükseliyor. Eurostat’ın verilerine kadar, boşanma oranları 1964 yılından bu yana az kalsın iki kat arttı. Boşanma oranlarının 2019 yılında en yüksek olduğu ülke Lüksemburg, Letonya ve Litvanya oldu. AB ülkelerinde her bin kişiden 3.1’i boşanmış. Raporda bulunan verilere kadar, 2019 yılında AB ülkelerinde bu sayı sıradan 1.8 olarak açıklandı. Güney Kıbrıs, Avrupa’da evliliğin en popüler olduğu ülke olmasının yanı sıra, boşanma vakalarının da azami yaşandığı ülkeler arasında yer alıyor. Güney Kıbrıs’ta 2019 yılında her bin kişiden 2.6’sı boşanmış. Boşanma oranlarının en yüksek olduğu diğer ülkeler ise şu şekilde: İsveç (2.5 kişi), Finlandiya (2.4 birey), Çekya (2.3 kişi) ve Estonya (2.1 birey).

Türkiye, boşanma oranlarında AB ortalamasını geçti. Eurostat’ın verilerine göre, Türkiye’de 2019 yılında her bin kişiden 1.9’u boşanmış olarak kayıtlara geçti. Kadına şiddetin dünyada en yaygın olduğu ülkeler aralarında yer bölge Türkiye’de boşanma oranı 2018 yılına göre 0.2 kişi artma gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here