Türkiye, doğu sınırına keza görünür hem görünmez duvar çekiyor

0
6
Türkiye, doğu sınırına keza görünür hem görünmez duvar çekiyor
Türkiye, doğu sınırına keza görünür hem görünmez duvar çekiyor

Suriye sınırına yaklaşık 900 kilometrelik beton duvar ören Türkiye, Afgan göçü tehdidi sebebiyle şimdi de İran sınırında hummalı bir alıştırma yürütüyor. 560 kilometrelik İran sınırında Sızı, Iğdır, Hakkâri ve Van hudut illeri bulunuyor. Ağrı ve Iğdır il sınırlarında 157 kilometrelik beton duvar yapımı tamamlandı.

Hakkâri ve Van’daki duvar yapım çalışmaları da sürüyor. İran sınırının 109 kilometresi yakma sistemiyle, 79 kilometresi yamalı göç hareketlerini gözlemlemek için kemara ve algılayıcılarla donatıldı. 110 gözcülük yapma kulesinin tamamlanmasıyla bölgede 740 kilometrelik bir entegre sınır yönetimi oluşturulacak. İran sınırının ardındaki Irak sınırına da beton duvar sisteminin kurulması planlanıyor.

Yedi tonluk, 2.5 metre eninde, üç metre yüksekliğinde beton duvarların üstüne bir metre yüksekliğinde kesici dikenli tel çekiliyor. Beton duvarların ön ve arkadaki bölümlerine dört metre derinliğinde hendekler açılıyor.

Sınıra bununla beraber gece ve gündüz elektronik takibin yapılabildiği görünmez duvar da çekiliyor. Beton duvarlara entegre şekilde ileri teknolojiye sahip, elektro-optik ve haberleşme sistemleriyle donatılmış kulekollar kuruluyor. Bu kuleler, havan ve roket saldırılarına karşısında dayanıklı duvarlar, kurşun geçirmez camlar ve balistik kapılara sahip. Kulelerde, insani ihtiyacı karşılayacak bütün yaşam üniteleri bulundurulacak.

Kuleler elektro-optik buluş ve gözcülük yapma sistemleri ile donatılıyor. Yüksek hassasiyete sahip sistem gece ve gündüz her türlü hava koşullarında, tehditlerin saptama, tanınma ve ortadan kaldırılmasına karşın kullanılabiliyor. Sistem ‘Lazer Uzaklık Bulucu’, ‘Lazer Noktalayıcıları’, termal kameralar ile kara gözetleme radarları içeriyor.

24 saat çalışabilen radarlar, hareket eden hedefleri saptama ve takip ederek sınıflandırabiliyor. Zorlu alanlarda ise zemine dedektör setleri yerleştiriliyor. Sensörler mümkün bir hareketlilikte merkezlere titreme göndererek müdahale imkanı sağlıyor. Her şartta “haberleşme sistemi” de bulunan kuleler terör örgütlerinin geçişlerinin önlenmesinde de kullanılacak. Kulenin verileri doğrultusunda silahlı olduğu tespit edilen unsurlara karşısında İHA ve SİHA, mobil zırhlı araçlar devreye sokulacak.

 
Van’ın İran sınırındaki Çaldıran ilçesinden başlatılan, Ağrı’nın Doğubayazıt ile Hakkâri’nin Yüksekova ilçesi hattına dek uzanan modüler duvar ve zeki kule çalışmaları devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here