Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, astronot yerine önerdiği ismi açıkladı: Fezagir

0
39
Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, astronot yerine önerdiği ismi açıkladı: Fezagir
Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, astronot yerine önerdiği ismi açıkladı: Fezagir

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Şimşek, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın astronot ve kozmonot kelimeleri yerine Türkçe bir ad bulunması çağrısı ardından kendi önerisini açıkladı.

Serdar Hüseyin Yıldırım, Sputnik ile Türkiye Uzay Ajansı hakkındaki çeşitli soruları cevaplandırdığı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşide Erdoğan’ın “Madem Ki bir vatandaşımız uzaya gidecek, bundan böyle astronot veya kozmonot kelimelerine bir Türkçe karşılık bulmamız gerekiyor” açıklamasına da değinen Yıldırım, “Binlerce teklif geldi. Açıkçası çok hoşnutluk eden bir şeyi şu esas dek göremedim. Ama çıkacağını düşünüyorum. Ali Kuşçu, Fatih, Alparslan gibi özel isim olmamalı. Çünkü kozmonot veya astronot kelimesi çoğu ülkenin uzay insanları için kullanılan bir tür isimdir. Türk kelimesinin geçmesini de bu manada uygun görmüyorum çünkü Amerika, Rusya gibi diğer ülkelerin göndereceği uzay insanları için de bu kelimeyi kullanacağız” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, kendi önerisinin sorulması üzerine ise şunları söyledi:Benim, Orta Asya’da önceden kullanılmakta olan bir sözcük hoşuma gitmişti: Fezagir. Birazcık eski bir kelime lakin o da çağrışım olarak ne kadar içten bulunur bilemiyorum.MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Erdoğan’ın çağrısı üstüne astronot yerine ‘Cacabey’ isminin kullanılmasını önermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here