‘Türkiye yangın uçağını Rusya’dan alacak’ iddiası

0
11
‘Türkiye yangın uçağını Rusya’dan alacak’ iddiası
‘Türkiye yangın uçağını Rusya’dan alacak’ iddiası

Rus diplomatik kaynaklar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eylül ayı sonunda Rusya’ya gerçekleştirmesi beklenen alıştırma ziyareti sırasında, mevkidaşı Vladimir Putin ile bu uçakların alımı konusunu görüşeceğini belirtti.

TÜRKİYE İKİ MODEL ARASINDA KALDI

Bağımsızlık’ten Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre Rusya’nın havadan yangın söndürmede kullandığı iki model uçağı bulunuyor. İlki, yalnızca itfaiye uçağı olarak kullanılabilen “BE-200” amfibi uçağı. İkincisi, itfaiye uçağına dönüştürülebilen IL-76 nakliye uçağı. BE-200, göl ve deniz sathından ikmal yapma özelliğine sahip olmasına karşın, tek seferde yalnızca 14 ton su alabiliyor. IL-76 ise su deposu havalimanında doldurulmasına karşın, tek seferde 42 ton su alma kapasitesine sahip. Dolayısıyla IL-76’nın oluşturacağı bir sorti, BE-200’ün yaklaşık olarak sortisine değer.

SON YANGINLARDA KULLANILDI

Özgürlük’e konuşan Rusya’daki havacılık sektörü uzmanları da, Türkiye’nin “IL-76” olarak bilinen “İlyuşin” marka uçakların son modeli olan “IL-76MD-90A”ya yönelmesini öğüt ediyor. Türkiye’de son orman yangınlarının söndürülmesi için Rusya Savunma Bakanlığı’nın gönderdiği “IL-76MD” tipi uçaklar bir eski model olmasına rağmen görevlerini başarıyla yapmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here