Türkiye yeni dev olarak sahneye çıkıyor! Almanya duyurdu: Türkiye’den satın alabiliriz

0
7
Türkiye yeni dev olarak sahneye çıkıyor! Almanya duyurdu: Türkiye'den satın alabiliriz
Türkiye yeni dev olarak sahneye çıkıyor! Almanya duyurdu: Türkiye'den satın alabiliriz

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK Türkiye) Başkanı Dr. Markus Slevogt, Türkiye’nin Almanya’nın yeşil hidrojen ithal edeceği potansiyel tedarikçiler aralarında bulunduğunu belirterek, “AHK olarak enerji sektöründeki oyunculara yardım olduğumuz gibi yeşil hidrojende de Türkiye’ye benzer desteği vereceğiz.” dedi.

Slevogt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bu yıl içinde oluşturmayı planladığı milli hidrojen stratejisine karşın gelişmeleri yakından peşine düşüp takip ettiklerini söyledi.

Büyük fırsat! Türkiye bu yolla Avrupa'ya satabilirBüyük fırsat! Türkiye bu yolla Avrupa’ya satabilir

Türkiye’nin elektrik üretim maliyetleri açısından avantajlı, hidrojenin taşınması durumunda ise tehlikesiz alternatifleri bulunduğuna sinyâl eden Slevogt, şunları kaydetti:

“Almanya geçen sene yayımladığı milli hidrojen stratejisi gereğince temiz kaynaklardan üretilen hidrojeni ülke dışından getirmeyi planlıyor. Türkiye, potansiyel tedarikçiler aralarında yer alıyor. Hidrojen tedarikine katkıda bulunabilecek diğer ülkeler Norveç, İzlanda, Avustralya ve Şili. Türkiye ile 2012 yılından beri istikrarlı bir enerji iş birliğimiz bulunuyor. AHK olarak enerji sektöründeki oyunculara takviye olduğumuz gibi yeşil hidrojende de Türkiye’ye benzer desteği vereceğiz.”

YÜKSEK KARBON BUT İZİNE SAHİP ŞİRKETLER EKONOMİK ÇEKİCİLİĞİNİ KAYBEDECEK

Slevogt, bilhassa son zamanlarda iklim değişikliği, küresel ısınma gibi alanlarda ciddi çaba verildiğine dikkati çekerek, “Bu şart, küresel çevre bilincini artırmakla birlikte, şirketlerin ürünlerinde karbon etap izini düşürme çabalarına zemin hazırladı. Bu sebeple elektriğin pak ve sürdürülebilir kaynaklardan karşılanması, kaynakların verimli kullanılması daha da kayda değer ülkü geldi. Bu alanlarda daha fazla araştırma çalışmaları yapılacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Üretim teknolojilerinde yüksek karbon bacak izine sahip şirketlerin, uzun vadede idareli çekiciliğini kaybedeceğini dile getiren Slevogt, iklim dostu üretim teknolojilerinin hali hazırda bütün kapasite ile piyasada olduğunu ve bu dönüşümden geri adım atılmayacağını belirtti.

Slevogt, yeşil dönüşümün, teknoekonomik veya sosyopolitik gelişmelere tabi olacağını vurgulayarak, “Bu anlamda Avrupa Yeşil Mutabakat gibi bir karar, Türkiye’nin tez yenilenebilir kapasitesinin artmasına sebep olabilir. Çünkü Türkiye, ihracatının yüzde 50’den fazlasını Avrupa bölgesine yapıyor. Bu noktada Türk endüstrisinin önümüzdeki yıllarda bu değişimden etkileneceğini ve iklim dostu teknolojilere talebin artacağını öngörebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here