Türkiye’den kritik savunma hamlesi! Dünya ardından!

0
12
Türkiye'den kritik savunma hamlesi! Dünya ardından!
Türkiye'den kritik savunma hamlesi! Dünya ardından!

Türkiye’nin savunma sanayiinde son yıllarda ortaya koyduğu galibiyet herkesin malumu. Yeni firkateynler, korvetler, istihbarat gemileri ve Türk savunma sanayiinin tek seferde yaptığı en büyük proje olan TCG Anadolu, bu başarının Mavi Vatan’daki yansımalarından bazıları.

Bu gemilerin suyun üzerinden gelecek tehlikelere karşısında farklı savunma kabiliyetleri var. Peki ya korkutma suyun altından gelirse emniyet nasıl sağlanacak? Mesela TCG Anadolu gibi dev bir çıkarma gemisi açık denizlerde veya başka bir ülkenin limanındayken su altı unsurların ya da dalgıçların hücum girişimi nasıl ayrım edilecek?

Ülkemizin sondaj gemilerinde, suyun yüzlerce metre altında robotik kollarıyla kritik işlere imza atan ‘Ağır iş sınıfı uzakta kumandalı su altı robotu’ Kaşif’i yapan ARMELSAN’ın kapısında buluyoruz kendimizi. Üretim tesisinde şirketin A Takımı’yla gezerken gözlerimiz ilk ilk olarak Kaşif’i arıyor. Tüm Kaşif’lerin Mavi Vatan’ın ayrı noktalarında görevde olduğunu öğreniyoruz.

TCG Anadolu çok maksatlı çıkarma gemisi envantere girmek için gün sayıyor.

ARAS 2023 İLE İLK KARŞILAŞMA

Bize eşlik eden ekibin başında ARMELSAN Genel Müdür Yardımcısı Erkan Helvacılar bulunuyor. Tesisin öbür noktalarında birbirini tamamlayan çalışmalar olduğu gibi tamamen bağımsız projelerin de eş zamanlı olarak yürütüldüğünü görüyoruz.

Erkan Helvacılar, bizi buraya getiren ‘TCG Anadolu su altı tehditlere karşı kendini nasıl koruyacak?’ sorusunun yanıtını saptamak üzere hangarın ön tarafına dürüst ilerliyor. Türkiye’nin yerli ve ulusal ilk dalgıç tespit sonarının adının ARAS 2023 olduğunu bu esnada öğreniyoruz.

ARAS 2023’ün olduğu platformun önüne doğru yürüdüğümüzde masanın üstünde bir adet halka biçiminde sonar, buradan aldığı bilgileri işlediğini varsaydığımız bir kutu ve bir bilgisayar görüyoruz.

DALGIÇ TESPİT SONARI NASIL ÇALIŞIYOR?

Helvacılar sisteme dair bilgiler paylaşmaya devam edecekken araya giriyoruz çünkü burada merak ettiğimiz bir ayrıntı var… Son yıllarda insansız su altı ve su üstü araçları çoğu kez duyuyoruz. ARAS 2023’ün bu tehditlere karşısında da bir koruma kalkanı sağlayıp sağlamadığını netleştirmek istiyoruz. Helvacılar, “ARAS 2023 insanlı, insansız hiç fark etmeksizin suyun aşağıda platforma yaklaşan her ne ise onu saptama ediyor ve alarm durumuna geçiyor” bilgisini paylaşıyor.

Sistem tehdidi tespit ettikten sonra gemide alarm çalmaya başlıyor.

TEHDİT UNSURU BELİRLENDİĞİNDE SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Peki ARAS 2023 tehdidi belirledikten sonra süreç nasıl işliyor? Sistem tehdidi belirledikten sonra tabi olduğu operatöre bir uyarı veriyor. Operatör uyarıyı aldıktan sonra yaklaşık 20 dakikalık bir müdahale süresi var. ARAS 2023’ün tehditlere doğrudan müdahalesi gibi bir şart söz konusu yok. Sonar tespit ediyor ve operatörü uyarıyor. Operatör de ilgililere durumu bildiriyor. Ardından geminin öteki savunma unsurlarının harekete geçmesi sağlanıyor.

Helvacılar’ın anlattıkları, ‘Bu koruma önceden nasıl yapılıyordu?’ sorusunu beraberinde getiriyor… Bir Zamanlar açık güvertede bir askerimizin gözetlemesiyle ya da açık alana atılan bir ağ ile bu nesil tedbirler alınıyormuş. Ama ürettiğimiz yerli ve ulusal dalgıç tespit sonarı ile tehdidi fazla uzaktan ve hemencecik algılayıp, müdahale edebilme imkanına kavuşmuş oluyoruz.

ARAS 2023 dalgıç tespit sonarı Barbaros sınıfı firkateynlerde de kullanılacak.

YERLİ VE MİLLİ DALGIÇ TESPİT SONARI NERELERDE KULLANILACAK?

ARAS 2023 ulusal dalgıç saptama sonarının TCG Anadolu’da kullanılacağını biliyoruz. Erkan Helvacılar, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının katılımıyla gerçekleşen biz dizi testten başarıyla geçtiklerini, haliyle teslimat için hazır olduklarını söylüyor.

Helvacılar’ın anlattığına göre TCG Anadolu dışarıda Barbaros sınıfı firkateynlerde de bu balık adam saptama sonarı kullanılacak. Her ne değin gemiler üzerinden ilerlesek de fiilen bu sonarın öbür uygulama alanları da olduğu öğreniyoruz.

Stratejik platformlarda, limanlarda ve kıyıya yakın kritik tesislerde de bu sistemin kullanılabildiğini anlatıyor Erkan Helvacılar ve “Sadece su üstü deniz araçlarında değil insansız su üstü deniz araçlarında da bu sistemden yararlanabiliyoruz. ASELSAN ve Sefine iş birliğiyle geliştirdiğimiz insansız su üstü aracımıza da bu sonarı vereceğiz” ifadesini kullanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da ARAS 2023 hakkında bilgi almış ve sistemden övgüyle bahsetmişti.

YERLİLİK ORANI YÜZDE 95, İHRACAT İÇİN ÖNÜ AÇIK

ARAS 2023’ün yüzde 95 yerlilik oranına sahip olması bizi mutlu eden bir başka ebat… Yerlilik oranı bu değin yüksek, olanak ve kabiliyetleri bu denli gelişmiş olan bir sistemden konuşuyorsanız ‘ihracat’ kısmını pas geçmemeniz gerekiyor… Biz de Helvacılar’a ARAS 2023’ün olası ihracat potansiyelini soruyoruz:

“Geliştirdiğimiz sistem muadil sistemlerden daha yüksek performans sağlıyor. Ve daha eksik maliyetli. Bu da bize yurt dışından teklifler gelmesini sağlıyor. Pandemi öncesinde çok pozitif önerge aldık. Özellikle Orta Doğu ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve kimi Avrupa ülkelerinden yoğun istek oldu. Önümüzdeki sene içinde bu teklifleri sonlandırmayı ve sistem teslimatı yapmayı planlıyoruz.

Bu süreçte yüzde 95 yerlilik oranını giderek daha da iyileştirme ve nihayetinde yüzde 100’e ulaştırmak gibi bir gayretimiz olacak. Eminim fakat ARAS 2023’ün saha performanslarının arkasında var olan ihracat potansiyeli daha da artacak.”

Sistem sadece gemileri değil stratejik alanları da koruyabilecek şekilde geliştirildi.

MAVİ VATAN DAHA DA GÜÇLENİYOR

Erkan Helvacılar, ARAS 2023’ü anlatırken gözümüz hemen bağlı tarafta diğer bir ürüne daha takılıyor… Konuşması bittikten sonra Helvacılar’a bu projeyi de soruyoruz. Denizaltılara yönelik çok kritik bir iş olduğunu söylüyor oysa gizlilik sebebiyle detaylardan bahsetmiyor.

Mülâkat tamamlanıp keza ARAS 2023 keza de paha biçilmez diğer projeler arasından çıkışa içten ilerlerken bir defa daha Türk savunma sanayii için epeyce hoş bir geleceğin bizi beklediğine dair inancımız pekişiyor. Mavi Vatan’ın daha da güçlenmesinde büyük roller üstlenecek bu projelerin artması dileğiyle Pendik Teknopark’taki ziyaretimiz sona eriyor…

KAYNAK: TRT HABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here