DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
STERLIN 29,6306 0.76%
ALTIN 1.473,630,88
BIST %
BITCOIN 619549-0,82%
İstanbul
22°

AÇIK

02 00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜSİAD Lideri: Regülasyonlarla bankaların kredi vermesi zorlaşıyor

TÜSİAD Lideri: Regülasyonlarla bankaların kredi vermesi zorlaşıyor

ABONE OL
Aralık 3, 2022 03:00
TÜSİAD Lideri: Regülasyonlarla bankaların kredi vermesi zorlaşıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Patronlar kulübü gerçek kesimin krediye erişimi konusundaki zorluklara dikkat çekti.

TÜSİAD Lideri Orhan Turan, BESİAD-GESİFED İş İnsanları Doruğu’nda yaptığı konuşmada krediye erişimin her gün zorlaştığını belirtti.

Turan, “Krediye erişim her geçen gün zorlaşıyor. Ağır regülasyon periyodundan geçen finansal kesitin de bu regülasyonlar çerçevesinde kredi vermesi daha da zorlaşıyor. Unutmayalım ki, sağlıklı işleyen üreten, istihdam yaratan bir gerçek bölümün gerisinde bu süreci destekleyen sağlıklı işleyen bir finansal kesime gereksinim var. Uyguladığımız siyasetleri dizayn ederken bu süreçleri göz önünde bulundurmalıyız” diye konuştu.

Turan, atılan adımların amaçlara ulaşmada kâfi gelmediği durumda iktisadi siyasetlerinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Turan, “2013’ten bu yana küresel iktisattan aldığımız hissenin süratle düşmesi hepimizi düşündürmeli. Bundan 10 yıl önce ülke ekonomimizin dünyadan aldığı hisse yüzde 1,2’lerdeyken bugün bu hisse yüzde 0,8’e kadar düşmüş durumda. Yılın birinci çeyreğinde yüzde 7’lik bir büyümeyi yakalamamıza karşın, iktisattaki öncü göstergeler hem ihracatımızda, hem iç iktisatta ve üretimde yıl sonuna gerçek süratli bir yavaşlamayı işaret ediyor. Cari açık hala artış trendinde. Enflasyon hedeflediğimiz düzeylerde değil, refah kaybımız yüksek” sözlerini kullandı.

“Fiyat istikrarı olmadan iktisat yanlışsız halde işlemez”

TÜSİAD Lideri Orhan Turan, para siyasetine ait iletiler da verdi. Turan, fiyat istikrarı olmadan iktisadın yanlışsız halde işlemeyeceğini söyledi.

Turan para siyasetine ait şu iletileri verdi:

Para siyasetinin yalnızca genişleyici değil, gerektiğinde sıkılaştırıcı tarafta kullanımının dengelenme için gerekli olduğunu unutmamamız gerekli. Uzun vadede tüm ekonomik paydaşlara yarar sağlayacak bir ortamı yakalamak için, kullanılan para siyaseti bileşenleri ne kadar sade ve anlaşılır olursa istenilen noktaya ulaşmak o kadar kolay olacaktır. Ekonomik aktörler tarafından kolay kolay anlaşılabilen siyasetler, bütüncül tesirleri değerlendirilmeden tasarlanan mikro seviyedeki karmaşık siyasetlerden çok daha düzgün sonuçlar verecektir. Unutmayalım ki, fiyat istikrarı olmadan iktisat gerçek halde işlemez ve bu durum, daha evvel de belirttiğimiz üzere, hiçbir paydaşa yarar sağlamaz. Enflasyonla hakikat çabanın, sağlıklı büyüme için önkoşul olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

“Cumhuriyet pahaları bizim kılavuzumuzdur”

Turan, konuşmasında Cumhuriyet’in ilanının 99. yıldönümüne ait bildiriler da verdi.

Turan, “99 yıl evvel cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları da; cumhuriyetimizin temellerini insanımıza yatırım yaparak, bilimin yolundan giderek ve siyasal, ekonomik ve toplumsal kurum ve kurallar üzerinden inşa ettiler. Laiklik başta olmak üzere akıl, bilim, hukuk ve özgürlük üzerine inşa edilmiş Cumhuriyet kıymetleri bizlerin de kılavuzudur. Bu çerçevede amacımız, toplumsal refah düzeyi yüksek, milletlerarası arenada saygın, AB entegrasyonunu sağlamış, hukuk devletini güçlendirmiş, toplumsal olarak eşitlikçi ve adil, gençlerine hoş bir gelecek vaat eden bir Türkiye için yılmadan yorulmadan çalışmaya devam etmektir” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.