Uğur Şahin: Türkiye için 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz

0
39
Uğur Şahin: Türkiye için 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz
Uğur Şahin: Türkiye için 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının arkasında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “Kapanma dönemi sonrası günlük vaka sayımız 10 binin altına düştü” dedi.

Koca şunları söyledi: “Bugün Bilim Kurulumuza katılan önemli bir misafirimiz var. Salgını önlemek için en manâlı tabanca olan aşıyı birincil geliştiren bilim insanlarımız Dr. Uğur Şahin ve Istek Türeci hocamız da henüz bizimle beraberlerdi. Şu lahza Arzu Küreci hocamız çalışmalarına devam ediyor olduğunu söyleyerek aramızdan ayrıldı. Uğur hocamız şu an beni dinliyorlar.

Bugün Uğur hocamızın bir takım görüşlerini kanımca kendisinden duymanızı istiyoruz. Ilk Önce bugün de medyaya yansımış oldu son olarak bildiğiniz gibi 27 Aralık’ta birincil sözleşmemizi yapmış idik, ondan üç ay önce görüşmelerimiz olmuştu. Bu süreçte adeta haftada iki kez telefonda görüşmelerimiz oldu. Çok yoğun gayret gösterdiniz.

En son 120 milyon dozluk anlaşma sizlerin yoğun çabalarınızla imzalanmış oldu. Vatandaşımız sizden bu anlaşmanın miktar boyutu kayda değer sizden duymak ister. Buyrun hocam sizi dinliyoruz.”

BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin ise şunları kaydetti: “Burada konuşma imkanımız olduğu için fazla mutluyum. Sayın Bakanımın anlattığı gibi aralıktan beri beraber konuşuyoruz Türkiye’ye uyguladığımız aşıyı nasıl getirebiliriz diye. Aralıkta 1,5 milyonu konuştuk. Sayın Bakan sağolsun iki üç hafta arada istediği dozları yükselttiler.

120 milyon doz olarak imza attık. Çok mutluyum çünkü şimdi Türkiye bu altıncı ayın sonuna kadar, haziran ayının sonuna kadar 30 milyon doz getirmek istiyoruz. Temmuz-ağustos ve eylül ayında tamamıyla 120 milyon dozu bitirmek istiyoruz.

Son 2 haftada bizim ekipler yoğun çalıştı. Ne süre ne değin aşı dozu geleceği hakkında anlaştık. Allah’ın izniyle biz de aşıları Türkiye’ye getireceğiz.”

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca: “Çok teşekkür ederim hocam. Arkadaşların bize göndermiş olduğu, 26 Mayıs’tan itibaren ilk iki haftayı planlamışlar. Özet Olarak 120 milyon doz aşının şu ana dek 6.1 milyonu bize teslim edildi. Haziran ayında 30 milyon elde etmek üzere temmuz-ağustos-eylülde 120 milyon toplam aşı Türkiye’ye gelmiş olacak. Artık ‘gelecek, olacak’ demekten öte somut icraatı görmek istiyoruz, vatandaşımız artık bu aşıya varmak istiyor.”

BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin: “Sayın Bakanım telefonla fazla görüştük. Bana defalarca soruyordunuz, ‘bu ay 3 milyon ayarlayabilir misiniz’ diye. Ben de ‘imkan olunca evet’, elimizde imkan olmayınca ‘hayır’ diyordum. Şimdi Allah’ın izniyle imkanımız var, problem çıkmazsa zamanında yollayacağız.”

Bakan Koca: “Sizin manâlı bir cümleniz vardı, ‘Birlikte uğraşıyoruz Allah’ın izniyle başaracağız’ demiştiniz. Geliştirilen aşının mutasyonlara etkisi ile ilgili bilgi manâlı. Hastalığı geçirtmiş olan kişilere tek doz yapılması konusundaki fikirleriniz. İki doz aşı olan vatandaşlarımızın, üçüncü doz aşısını bu yıl mı, yoksa gelecek sene mı konusundaki görüşlerinizi elde etmek istiyoruz.”

Prof. Dr. Şahin: “Bizim aşımız mutasyonlara karşısında hoş etki gösteriyor. Afrika mutasyonlarına karşısında iyi denetleme yapıyor. Bu hafta içinde Hindistan mutasyonunu da deneyden geçirdik. Hindistan mutasyonuna karşısında da aşımız yüzde 25-30 oranında tesir gösteriyor. Bu etki yüzde 70-75 oranında enfeksiyon korumasını bekliyoruz. Onu gelecek haftalarda daha fazla data edineceğiz. Enfeksiyon geçirmiş olan kişiler, gördüğümüze tarafından birincil dozdan sonra yüksek antikor oluyor. Bu yüksek antikorlar iki aşı yapılmış kişiler gibi aynı oranda antikor oluyor. Hastalığı geçirmiş kişiler için üç aydan daha sonra bir doz tatmin edici olabilir. Üçüncü doz en erken 6 ay sonradan ama 9 ay sonra ikinci dozdan sonradan verirsek yeter. Türkiye’de yapılan aşı kampanyasında en fazla birey 6., 7., 8. ayda aşı olacağı için 2022’de üçüncü doz olabilir. Önemli olan vatandaşlara en tez zamanda aşı olması gerekiyor.”

Bakan Koca: “Çok teşekkür ediyoruz. Bilhassa Özlem hocamıza da teşekkürlerimizi anlatmak istiyorum. Haziran başında karşılaşmak ümidiyle. Haziran 26 Mayıs’tan itibaren 30 milyon edinmek üzere, toplam Eylül ayında 120 milyona tamamlamak üzere Türkiye’ye geleceğini bütün vatandaşlarımızın bunu beklediklerini, altyapı olarak bu aşıyı günde bizim 1-1,5 milyon aşı yapabilme potansiyelimiz var. Yeter ki aşımız olsun, o da sizin elinizde hocam.”

Prof. Dr. Şahin: Biz Türkiye’ye vaktinde aşı getirmek için gece gündüz çalışacağız. Türkiye’de aşı kampanyasının çok uzman bir şekilde yapıldığını öğrendim. Bizim uzmanlar sizin ekibinizin çalışmaların mükemmel olarak yapıldığını anlattı. Türk olarak fazla mutlu oldum.”

Bakan Koca: “Geldiğinizde sağlık altyapımızı, filyasyon çalışmalarımızı, sağlık durumu çalışanlarımızın gücünü, aşı kampanyasında nasıl bir sistemle gerçekleştirdiğimizi uygulamak isteriz. Sizin ifadenizle Allah’ın izniyle inşallah başaracağız hocam.”

Prof. Dr. Şahin: “Allah’ın izniyle her zaman beraber başaracağız sayın bakanım. Çok teşekkür ederim, saygılarımla.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here