Ülke ayakta! Güney Kore ordusunda skandal

0
15
Ülke ayakta! Güney Kore ordusunda skandal
Ülke ayakta! Güney Kore ordusunda skandal

Güney Kore orduda yaşanan cinsel taciz iddiaları ve gerisinde gelen intihar ve istifa haberlerle çalkalanmaya devam ediyor.

Güney Kore Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Lee Seong-yong, orduda görevli bayan astsubayın tacize uğradığı iddiasıyla intihar etmesinin ardından istifa etti.

Güney Kore Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Lee Seong-yong, orduda görevli kadın astsubayın tacize uğradığı iddiasıyla intihar etmesinin gerisinde istifa etti. Güney Kore’nin Yonhap Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Güney Kore Başkanlık Ofisinden yapılan açıklamada, Lee’nin istifasının kabul edildiği duyurulmuştu. Açıklamada, sorumluların rütbelerine bakılmaksızın olaya ilişkin gerekenin yapılacağı kaydedildi.

Güney Kore’de ordu sık sık taciz iddialarıyla gündeme gelirken, 2017’de kadın subaya tecavüz ettiği gerekçesiyle bir silahlı kuvvetler mensubu 15 yıl hapis cezasına çaptırılmıştı.

Ülke son yıllarda sık sık dünya basınında haber olan taciz vakalarıyla gündeme gelmeye devam ediyor. Bilhassa kadınlara ve çocuklara yönelik işlenen bu suçlar aralarında sıcacık kamera yerleştirilerek yapılan izinsiz kayıtla, intikam pornosu, kadınlara ve genç kızlara yöneltilen şantajlar yer alıyor.

Ortaya çıkarılan bu suçlar arasında dünyanın en büyük ordularından biri olarak kabul edilen ve 600 bin şahsiyet bir asker topluluğundan oluşan Güney Kore ordusu başı çekiyor.

Cinsel tacize uğradıktan sonradan intihar eden kadın askerin ailesi kızlarının sesini duyurabilmek için çırpınıyor. Ailenin iddialarına kadar canına kıyan bayan asker tacize uğradıktan sonra durumu üstlerine bildirmişti oysa yüksek rütbeli subaylar olayı ört bas etmek için genç kadına zorlama yaptılar. Daha da kötüsü genç bayan rütbeli subaylar kadar olayın duyulmaması için kuytu bir anlaşma yapmaya zorlandı fakat baskılara daha artı dayanamayarak kendi canına kıydı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here