Ünlü artist İnci Çayırlı hayatını kaybetti

0
12
Ünlü artist İnci Çayırlı hayatını kaybetti
Ünlü artist İnci Çayırlı hayatını kaybetti

Türk Sanat Müziği Bestecisi ve koro şefi Cengizhan Sönmez, sosyal ağ hesabından yaptığı paylaşımda, “Kıymetli usta, hoca İnci Çayırlı’yı kaybettik. Yakınlarına ve camiamıza başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun” ifadeleriyle sanatçının vefatını duyurdu.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz da sosyal ağ hesabından yaptığı açıklamada, “Olağan Türk Musikisi’nin büyük sanatkarı İnci Çayırlı’nın vefatını teessürle öğrendim. Allah’tan merhumeye rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum” dedi.

1998 yılında Kültür Bakanlığı kadar “Devlet Sanatçısı” unvanına bedel görülen Çayırlı, “Çileli Bülbül”, “Son Nefes”, “Bayan Asla Unutmaz”, “Ayrılık” gibi sinema filmlerinin müziklerini yaptı.

İNCİ ÇAYIRLI KİMDİR?

Türk Sanat Müziği sanatçısı, koro şefi, hatıra yazarı Çayırlı, 1935 yılında İstanbul doğdu.

Çamlıca Kız Lisesi mezunu olan sanatçı, müziğe büyük dayısı besteci Fahri Kopuz’un teşvikiyle başladı.

Çayırlı, 1953 yılında girdiği İstanbul Belediye Konservatuarı’nın Folklor Tatbikat Topluluğu’nda Sadi Yaver Ataman’ın asistanı oldu. 1954 yılında İstanbul Radyosuna girdi.

Münir Nurettin Selçuk korosunda uzun yıllar çalışan Çayırlı, sonradan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği İcra Heyeti’nde şef yardımcısı olarak devir yaptı.

Yurt içi ile Rusya, Romanya, İsviçre, Almanya, Fransa, Hollanda ve Japonya gibi ülkelerde konserler veren usta sanatkâr, kendisine bir gazino patronundan gelen epeyce yüklü tedarik para karşılığı assolistlik yapma teklifini kabul etmedi.

Sanatçının anıları, 2015 yılında Murat Derin göre “Müziğin Güzel Günlerine Gezi-İnci Çayırlı’nın Anıları” adıyla kitap olarak Pan Yayın göre basıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here