Usta İsmail Acar, yanan ormanların ihyası için Bizim Dünyamız Vakfı’na eserini bağışladı

0
10
Usta İsmail Acar, yanan ormanların ihyası için Bizim Dünyamız Vakfı'na eserini bağışladı
Usta İsmail Acar, yanan ormanların ihyası için Bizim Dünyamız Vakfı'na eserini bağışladı

Toplumun ayrı kesimlerinden ve sanat camiasından Antalya, Muğla, Adana, Osmaniye ve Mersin’de çıkan yangınlara duyarlık gösterilmeye devam ediliyor. Artist İsmail Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne dek yüzlerce karma ve bireysel sergi açtığını, pandemi nedeniyle ara verse de uluslararası projelerde çalışmaya devam ettiğini söyledi.Acar, 2000’li yılların başında zeytin ve portakal ağaçları resimleri çizdiğini belirterek, “O yıllarda sahiden insanlık için ‘acaba yeni asır nasıl devam edecek, acaba uydular mı düşecek?’ diye fazla önemli bir travma başladı. O dönem insanlarda travmatik oluşan süreci ben de doğayla açıklama etmeye başladım.” dedi. O sürece tanıklık etmek namına hazırladığı eserde çakılların içinden çıkan bir zeytin ağacını resmettiğini ve ortaya meydana çıkan hayatın insanlara da hayat verdiğini dile getiren sanatkâr, “İklim değişikliğiyle ilgili faaliyet belirten bir vakfa ve böylesi travmatik bir süreç geçirdiğimiz döneme de çok yerinde olacağını düşünerek, bu eserle farkındalık namına bir katkıda bulunmak istedim.” ifadelerini kullandı.

Malatya'da dezenfektan kullandı hayatının şokunu yaşadı!Malatya’da dezenfektan kullandı hayatının şokunu yaşadı!

 

DOĞA BİZİM ÖMRÜMÜZ İÇİNDE KULLANDIĞIMIZ BİR KONUT

“Bizim Dünyamız Vakfının iklim değişikliğiyle alakalı çalışmalar yapan genç bir vakıf olduğunu aktaran Acar, sanatçıların da toplumun kalbi ve gönlü, ilham kaynağının ise doğa olduğunu ifade etti.İsmail Acar, sanatçıların duyarlılıklarını ve birikimlerini toplumla paylaşmaları gerektiğinin altını çizerek, “Bu süreçte bize en yakın konumda olan Bizim Dünyamız Vakfı farklı bir perspektif getiriyor. Maalesef bizim toplumumuzun ve dünyanın bu öbür görüş açısına ihtiyacı var. Doğa bizim 720 bin saatlik hayat ömrümüz içinde kullandığımız bir konut. Fakat biz zannediyoruz ki bu dünyanın, geçmişinin ve geleceğinin sahibi de biziz. Sahiden böylece yok.” değerlendirmesinde bulundu. Sanatçılar ve aklıselim insanların toplum için her olumsuzluğu doğanın kendini yenilemesi için fırsat olarak gördüğüne dikkati çeken Acar, büyük felaketleri büyük dönüm noktaları kabul ederek, gelecek adına dersler çıkarılması gerektiğine aksan yaptı. Artist artist, artist duyarlılığının tüm topluma yayılmasının önemine de değinerek, “Ressam gösterme açısıyla bütün toplum hareket ederse zaten hiçbir sorun kalmaz. Çünkü biz egolarımız ve hırslarımız uğruna maalesef doğayla doğru iletişime geçemiyoruz. Biz doğadan ayrı bireyler değiliz. Doğayla bir bütün içinde yaşıyoruz. En basit anlatımıyla topraktan gelip toprağa gidiyoruz.” şeklinde konuştu.

TÜM SANATÇILAR İSMAİL BEY’İN ATTIĞI BU ADIMI TAKİP ETMELİ

Bizim Dünyamız Vakfı Başkanı Kahraman Halisçelik ise vakfın Türkiye’de ve bölgede iklim değişikliğiyle uğraş amacıyla mart 2020’de kurulduğunu hatırlatarak, Türkiye’deki mücadeleyi küresel ölçekle entegre etmeyi hedeflediklerini dile getirdi.Halisçelik, Türkiye’de iklim değişikliği konusunda faaliyet gösteren fazla fazla vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşu olmadığına dikkati çekerek, “Biz bu boşluğu birazcık dolduralım dedik. Burada yapılan çalışmaları keza dünyaya anlatalım hem de dünyadaki örnekleri burada uygulayalım diye bu vakfı kurduk. Pandemiye takıldık maalesef. Lakin pandemiden daha sonra çalışmalarımıza tam şipşak devam edeceğiz.” dedi. Artist İsmail Acar’a teşekkür ederek, tüm sanatçıları bu hassasiyeti göstermeye misafir etme eden Halisçelik, şunları kaydetti: “İsmail Bey bize yağlı badana tuval üzerine bir zeytin ağacı tablosu hediye etti. Bu tablonun fiyatı 30 bin liranın üzerinde ve biz bu kaynağı yangınlarda değil olan ormanlarımızın her tarafta canlandırılması için kullanacağız. Yani bizim sanat camiasının çevre duyarlılığını arttırmak konusunda, fazla daha fazla faaliyet yapma, çok daha artı adım atma potansiyeli var ve tüm sanatçılarımızın İsmail Bey’in attığı bu adımı takip etmesini rica ediyorum.” 

VAKIF ADINA YERINDE BİR BÖLGE TAHSİS EDİLMESİNİ ISTEK EDİYORLAR

Kahraman Halisçelik, vakıf namına uygun bir bölge devir edilmesini ve orayı canlandırma imkanı tanınmasını istek ettiklerini dile getirerek, vakıf gönüllüleriyle birlikte ormanların yeniden canlandırılması amacına hizmet vermek istediklerini ifade etti.İsmail Acar’ın yaptığı bu bağışın kendilerine fiziki ve manevi güç verdiğinin altını çizen Halisçelik, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Ormanlar hepimizin. Bu siyasetin fazla üstünde bir konu. Bugünün, yarının, geçmişin konusu değil, evrensel bir konu. Yalnızca Türkiye’yle sınırlı bir konu değil. Amerika Birleşmiş Devletleri’nde, Brezilya’da, İtalya’da bitmiş yangınlar var. Manâlı olan ormanlarımızı korumamız, her tarafta canlandırmamız ve bu konuda adımlar atmamız. Çünkü insan hayatı orman hayatına emrindeki. Ormanlar insanoğlunun gereksinim duyduğu suyun, taze su kaynaklarının yüzde 30’unu ve biyoloji ile ilgili dengeyle insan hayatının devam etmesini sağlıyor. Dolayısıyla ormanın olmadığı bir yerde insan hayatı olamaz. Dolayısıyla ormanları yaşatmamız, güçlendirmemiz, biyoloji ile ilgili çeşitliliği korumamız gerekiyor ama insan hayatını sürdürebilelim.”

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here