Uydudan izlenen Caretta “Likya” 296 jurnal uzun yolculuğu sonunda Tunus’a ulaştı

0
30
Uydudan izlenen Caretta
Uydudan izlenen Caretta "Likya" 296 jurnal uzun yolculuğu sonunda Tunus'a ulaştı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün “Deniz Kaplumbağalarını İzleme Projesi” dahilinde Patara, Belek, Göksu ve İztuzu kumsallarından bırakılan 8 kaplumbağadan birisi olan “Likya”, 296 jurnal gezi sonunda Tunus kıyılarına ulaştı.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye takriben, “Akdeniz’in Deniz Ortamı ve Kıyı Bölgesinin Korunması Sözleşmesi” kapsamında takriben 32 yıldır özel çevre koruma bölgelerinde, İribaş Deniz Kaplumbağası (caretta caretta), Yeşil Deniz Kaplumbağası (chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (trionyx triunguis) korunup izleniyor.

Kaplumbağaların, göç sırasında uğradıkları ve üreme dönemi dışında kalan dönemlerde hangi alanları, ülkeleri ziyaret ettiklerinin bilinmesi, o habitatlarının korunması ve koruma önlemlerinin alınması çalışmaların sürekliliği açısından ağırlık taşıyor.

Buna tabi olarak Bakanlık, geçen yıl ilk olarak kaplumbağalara uydu cihazı takarak izlemeye başladı. Uydu izleme cihazları ile takip çalışmaları, deniz kaplumbağası araştırmacıları tarafından sürdürülüyor.

10 AY ÖNCE YOLCULUĞA ÇIKTILAR

Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde 19 Ağustos 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla deniz kaplumbağalarına uydu cihazı takıldı ve “Likya”, “Belkıs” ve “Patara” isimleri verilen kaplumbağalar denize bırakıldı.

Proje zarfında keza Belek Özel Çevre Koruma Bölgesinde “Belek” ve “Kadriye” isimli iki deniz kaplumbağası 21 Ağustos 2020’de, Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesinde “Göksu” ve “Mersin” 29 Ağustos’ta, Köyceğiz Dalyan Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesinden de “Uğurlu” isimli kaplumbağa 23 Ağustos’ta doğal alanları ile buluştu.

Uydu peşine düşüp takip cihazı takılan 8 deniz kaplumbağasının göç, besin ve kışlanma alanlarının belirlenmesi için izleme çalışmaları yapıldı, uydu sinyalleri ile izlenme çalışmalarına devam ediliyor.

EN UZAKTA MESAFEYİ ‘LİKYA’ KATETTİ

Proje zarfında elde edilen bulguların sonucuna tarafından, izlenen 8 deniz kaplumbağasının 6’sının Türkiye kara sularını yuvalama dönemi sonrasında gıda ve mümkün kışlama alanı olarak kullandıkları belirlendi.

Hedefine ulaşan ve batimetrik verileri incelenen kaplumbağaların 50 metreden daha sığ ve ağırlıklı olarak 20 metrenin altındaki alanları seçim ettiği görüldü.

Uydu cihazı takılan 8 deniz kaplumbağasından maksimum yolu 25-30 yaşlarındaki “Likya” aldı.

Yapılan izlemeler ile Likya’nın, göç yolu ve yazı geçireceği kalış rotası takip edildiğinde, öteki kaplumbağalardan daha ayrı bir rota izlediği görülüyor.

3 bin 84 kilometre yol artan bir şekilde Tunus’ta 4 ila 16 metre derinliğe sahip sığ bir körfez özelliğindeki Boughrara Lagünü’ne ulaşan Likya; Patara’dan Fethiye kıyılarına, Akdeniz açıklarına, daha sonra Libya’nın Bengazi kıyılarına, peşinde sırasıyla Sirte, Mısrata, Trablus’a gitgide artarak Tunus kıyılarına vardı.

Beslenme bölgesinde bölge kullanımının yaklaşık 40 kilometrekare olduğu saptama edilen Likya’nın diğer kaplumbağalara tarafından en uzak mesafeyi katettiği, çok daha pozitif dalış yaptığı, en geniş alanı kullandığı ve en az sıcaklığa sahip alanı yuvalama gıda alanı olarak seçim ettiği tespit edildi.

EN YAŞLI KAPLUMBAĞA DALYAN KIYILARINA ULAŞTI

Patara sahilinden bırakılan kaplumbağalardan biri olan ve 8 kaplumbağadan en yaşlısı, 40-45 yaşlarındaki “Belkıs” da 924 kilometre yol alarak gittiği Dalyan kıyılarına ulaştı.

Yeniden aynı sahilden bırakılan “Patara” ise 524 kilometre yol alarak Kaş kıyılarına vardı.

Belek sahilinden bırakılan ve Türkiye’den ayrılan ikinci kaplumbağa olan “Kadriye” ise 1206 kilometre yol aldı ve Girit Adası’nın güneyinde bulunan Kufosini Adası’nı nihai nokta olarak besin alanı olarak seçti.

Aynı sahilden bırakılan “Belek” isimli kaplumbağa da önce Fethiye kıyılarına arkasında 1186 kilometre yol alarak Akdeniz kıyılarına ulaştı.

BU YIL 10 DENİZ KAPLUMBAĞASI DAHA DENİZLERLE BULUŞACAK

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce izleme çalışmalarının daha ayrıntılı gerçekleştirilmesi, eldeki verilerin çoğaltılarak değerlendirme alanlarının genişletilebilmesi ve iklim değişikliğinin kaplumbağalar üstüne etkisinin tespit edilmesi için bu yıl 10 deniz kaplumbağasına daha uydu takip cihazı takılarak izlenecek.

Ağustos ayında Patara Özel Çevre Koruma Bölgesindeki Patara kumsalından 2, Belek Özel Çevre Koruma Bölgesindeki Belek kumsalından 2, Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesindeki Göksu Deltası kumsal alanından 2, Köyceğiz Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesinde İztuzu kumsalından 3, Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesindeki İztuzu kumsalından 1 kaplumbağa doğal ortamıyla buluşacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here