Uyuşturucudan tutuklu Ümitcan Uygun’a tahliye

0
5
Uyuşturucudan tutuklu Ümitcan Uygun'a tahliye
Uyuşturucudan tutuklu Ümitcan Uygun'a tahliye

Kamuoyunda Aleyna Çakır olarak tanıdık Sema Esen’in, geçen sene 3 Haziran’da Keçiören’deki evinde ölü bulunmasıyla ilgili soruşturmada, sevgilisi olduğu kayıtlı Ümitcan Uygun gözaltına alınıp, bağımsızlık bırakılmıştı. Sema Esen’e, ölümünden takriben 3 ay önce güç uyguladığı anlara ait görüntülerin sosyal medyada yer almasının peşinde ifadesi alınıp özgürlük bırakılan Ümitcan Yerinde’un, iki kadınla birlikte uyuşturucu madde kullandığına ilişkin görüntüleri ortaya çıktı. Görüntüler üzerine 10 Ocak’ta gözaltına alınan Ümitcan Yerinde, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece ‘uyuşturucu ve uyarıcı madde uygulamak ve kullanılmasını alenen özendirmek’ suçundan tutuklandı. 

AVUKATI DUYURDU

Ümitcan Yerinde’un avukatı, müvekkilinin tutukluluğuna itiraz etti. Takriben 6 aydır esir bulunan Uygun, Ankara 1’inci Sulh canice Mahkemesi kararıyla dün gece tahliye edildi. Terhis kararını Yerinde’un avukatı Çağatay Cengiz, Twitter hesabından duyurdu. Cengiz, “Hukuka aykırı olarak 6 aydır tutsak olan müvekkilim Ümit Uygun tahliye oldu” ifadelerini kullandı.

60f2897e79da3e1f58becd1e

İDDİANAME İADE EDİLDİ

ÖTE YANDAN Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Uygun hakkında uyuşturucuya ilişkin soruşturma dahilinde hazırlanan iddianamenin duruşma göre iade edildiği öğrenildi. İddianamede şüpheliler Ümitcan Uygun ve yandaki kadınlardan Fadime Büşra G.’nin, uyuşturucu kullanırken çekilen görüntülerini sosyal medya üzerinden paylaşarak, ‘uyuşturucu kullanımını alenen özendirmek’ suçunu işledikleri belirtilmişti. Şüphelilerin 5 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edilmişti.

60f2896b79da3e1f58becd1c

TUTUKSUZ YARGILANIYOR

Umitcan Uygun hakkında Sema Esen’in ölümüyle ilgili soruşturma ise sürüyor. Ölümünden yaklaşık 3 ay önce, 17 Nisan’da Sema Esen’e şiddet uyguladığı anlara ait görüntüleri sosyal medyada canlı yayınlayan Uygun ve o sırada evde bulunun arkadaşı Enes Ö. hakkında ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ ve ‘tehdit’ suçlarından açılan dava da devam ediyor. Uygun ve Enes Ö. bu davada tutuksuz yargılanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here